Zdravie a krása

V čom spočívajú výhody sonických zubných kefiek?

O tom, že čistiť si zuby minimálne dvakrát denne je pre zachovanie ústnej hygieny absolútnym základom, už zrejme dávno viete. Rovnako je všeobecne známe, že nie je čistenie ako čistenie a veľa závisí od toho, čím a ako tento úkon robíte. Dôležitý je aj samotný výber zubnej kefky.

Manuálna, elektrická oscilačná či sonická

Pomyselnou klasikou sú manuálne zubné kefky, pri ktorých sme pravdepodobne všetci začínali. Delia sa podľa tvrdosti štetiniek na veľmi mäkké, mäkké, stredne tvrdé a tvrdé. Výber tvrdosti závisí aj od stavu ďasien – čím sú citlivejšie, tým viac pomôže mäkší model. Ďalej na trhu nájdeme elektrické oscilačné kefky, ktoré umožňujú vyčistiť aj ťažšie prístupné miesta a sonické zubné kefky, ktoré efektívne odstraňujú zubný povlak. Aký je princíp ich fungovania a ďalšie výhody, ktoré prinášajú?

Ako si vybrať sonicku zubnu kefku
Zdroj foto: Damian Lugowski / Shutterstock.com

Ako funguje sonická kefka?

Sonickú zubnú kefku môžeme označiť aj za akýsi pomyselný „upgrade” elektrickej zubnej kefky. Tá pôsobí na chrup rotačným pohybom, pričom sonická zubná kefka tento princíp posúva na ešte vyššiu úroveň. Využívajú vysokofrekvenčný vertikálny pohyb oboma smermi, čiže hore i dole. Vytvárajú zvukové vlny, ktoré majú ďalšie prospešné účinky na zuby. Môžu prispieť k odstraňovaniu zubného povlaku a kameňa, čím v konečnom dôsledku pomáhajú dosiahnuť krajší úsmev a prirodzene biele zuby.

Sonické kefky sú podobne ako tie elektrické skutočne výkonné – ich štetiny môžu za minútu vyprodukovať až do 80 000 pohybov oboma smermi. Vďaka tomu sa v ústach pri zubnej hygiene rozprúdi zmes vody, pasty či slín, ktorá odplaví nečistoty aj z ťažšie dostupných miest, na ktoré by ste klasickou manuálnou kefkou nedosiahli.

Šetrnejšia k ďasnám

Mnohých ľudí trápi paradentóza či iné ochorenie ďasien, prípadne ich zvýšená citlivosť. Tento nepríjemný problém môže mať negatívny vplyv aj na každodenný život. Preto je dôležité venovať špeciálnu pozornosť v rámci dentálnej hygieny aj ďasnám. Aj v tomto smere môže pomôcť sonická zubná kefka. Vďaka spomínanému princípu fungovania je k ďasnám šetrnejšia než klasická elektrická či manuálna kefka.

Avšak pozor! Týmto netvrdíme, že manuálne alebo oscilačné modely sú zlé. Práve naopak. V určitých prípadoch zubní lekári odporúčajú vyslovene tvrdšie štetiny pre dôkladné čistenie. Ak však existujú ťažkosti s ďasnami, je vhodnejšie zvoliť mäkšiu variantu či spomínanú sonickú. Tá môže prispieť k dôkladnejšiemu odstráneniu zubného povlaku či baktérií, prípadne zvyškov jedla v medzizubnom priestore, ktorý je kritický z pohľadu vzniku kazov a zápalov.

Návod ako používať sónicku kefku
Zdroj foto: brizmaker / Shutterstock.com

Ako sonickú kefku používať?

najlepšia sonická kefka naozaj môže pomôcť k lepšiemu stavu vášho chrupu, je však potrebné vedieť ju správne používať. Pri umývaní zubov na kefku netreba tlačiť – prehnaným tlakom sa jej účinnosť znižuje. Sonické kefky častokrát disponujú senzormi na monitorovanie tlaku a pohybu pri čistení, čím sa minimalizuje riziko poškodenia zubov alebo ďasien. Nechajte, aby pracovala takpovediac sama.

Pred samotnou kúpou odporúčame absolvovať pravidelnú kontrolu u vášho zubného lekára a konzultáciu týkajúcu sa výberu konkrétnej zubnej kefky i spôsobu čistenia zubov. Popri správnom výbere je potrebné nezabúdať na pravidelnosť vykonávania zubnej hygieny a rozšírenie starostlivosti o ústne vody, spreje či ďalšie prípravky, ktoré môžu pomôcť udržiavať ústnu dutinu zdravú.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button