Ako liečiť

Syndróm karpálneho tunela: Ako liečiť karpálny tunel?

ako liečiť karpálny tunelV posledných rokoch sa pomerne často vyskytuje ochorenie, ktoré nesie názov syndróm karpálneho tunela. Ide o chorobu, ktorá sa prejavuje najmä u ľudí, ktorí často pracujú s počítačom, respektíve pri svojej práci často používajú zápästia. Ako liečiť karpálny tunel a čo to vlastne syndróm karpálneho tunela je?

Popis karpálneho tunela

Karpálny tunel je malá štrbina, ktorá sa nachádza v oblasti zápästia rúk. V jej blízkosti je zápästný väz a zápästné kostičky. Skrz karpálny tunel vedú šľachy, pomocou ktorých môžeme ohýbať prsty na rukách.

Syndróm karpálneho tunela spôsobuje zhoršenie stavu šliach a tým pádom aj náročnejší pohyb prstov na ruke. Syndróm karpálneho tunela sprevádzajú bolesti a opuchy.

Príčiny syndrómu karpálneho tunela

liečba a prevencia karpalného tunelaHlavnou príčinou vzniku syndrómu karpálneho tunela je preťažovanie zápästia.

Ak je vystavené prílišnému tlaku, prípadne častému ohýbaniu či iným druhom preťažovania, dochádza postupne k tvorbe ťažkostí a bolestiam pri ohýbaní zápästia a prstov.

Syndrómom karpálneho tunela trpia najviac ľudia, ktorí pracujú s počítačom.

Ďalej sa objavuje aj u umelcov, ktorí hrajú na najrôznejšie hudobné nástroje, prípadne aj u športovcov. Syndróm karpálneho tunela býva niekedy trefne označovaný ako choroba z povolania. V Slovenskej republike ním podľa odhadov trpí niekoľko desiatok tisíc ľudí.

Príčiny vzniku syndrómu karpálneho tunela možno ale hľadať aj v prekonaných úrazoch a poraneniach, ktoré nie sú dobre vyliečené. Jedná sa napríklad o prekonaný zápal väzov, zlomeniny a pod.

Hlavné príznaky syndrómu karpálneho tunela

Medzi najčastejšie príznaky, ktoré sprevádzajú syndróm karpálneho tunela, patria:

 • Bolesť svalstva v oblasti rúk
 • Opuchnuté zápästia a prsty
 • Stuhnuté zápästia
 • Ťažký pohyb prstov a ruky
 • Mravčenie v oblasti končatiny

Syndróm karpálneho tunela môže byť v pokročilejšej fáze veľmi bolestivý. Nepríjemné je to, že bolesť zápästia cítite hlavne v čase odpočinku, teda najmä v nočných hodinách.

Príznakom je tiež svalová stuhnutosť. Mnohí ľudia, ktorí trpia syndrómom karpálneho tunela, majú problém vôbec niečo udržať pevne v ruke. Problémy spôsobuje aj opuch zápästia, s ktorým potom nemožno dostatočne ohýbať.

Liečba a prevencia karpálneho tunela

Ak sa u vás začnú objavovať príznaky syndrómu karpálneho tunela, je vhodné čo najskôr pristúpiť k jeho liečbe. V opačnom prípade totiž môže toto ochorenie byť natoľko vážne, že vás bude trápiť po mnoho rokov a v určitých fázach je prakticky neliečiteľné.

syndróm karpalného tunelaPri liečbe syndrómu karpálneho tunela lekári odporúčajú vyhýbať sa činnostiam, ktoré ho spôsobili. Nesmie už dochádzať k ďalšiemu preťažovaniu zápästia.

Existujú triky, ako cvičiť zápästia. Niektoré cviky si môžete prezrieť nižšie na videách.

Na liečbu karpálneho syndrómu sú vhodné tiež ľadové obklady zápästia. Pre zníženie výskytu prípadných zápalov je odporúčané zvýšiť prísun vitamínov, najmä vitamínu B6.

Pri väčších ťažkostiach je potreba na čas dať ruku v oblasti zápästia do dlahy, ktorá ho spevní. Zamedzí sa tak jeho preťažovaniu.

Keď problémy a bolesti neustupujú, bude možno potrebné pristúpiť k chirurgickému zákroku. Ten spočíva v prerezaní zápästného väzu. Zákrok je pomerne jednoduchý.

Ak problém so syndrómom karpálneho tunela nebude riešený, môže dôjsť k vážnemu poškodeniu ruky, ktoré zapríčiní zlú pohyblivosť prstov a zápästia.

Videá o syndróme karpálneho tunela

Pri ťažkostiach s karpálnym tunelom sa odporúča okrem iných procedúr tiež pravidelné cvičenie zápästia a rúk. Na nižšie priložených videách spoznáte niektoré osvedčené cviky, ktoré môžu prispieť k postupnej liečbe a aj ako prevencia proti vzniku syndrómu karpálneho tunela.


Podobné články

3 Comments

 1. Dobry večer
  Uz od 18 tych rokov mam karpalny syndrom na obe ruky
  Aj mi ich operovali chodila som na magnet cvicenie lieky onekcie vytami a nic nepomaha … stale sa mi to vracia ako nahle začnem pracovat . Uz neviem co mam robyt ale znicolo ma to .
  Uz 10 rokov sa stim trapim . Prosim ak niekto vie tak mi poradte co mam robyt .
  Dakujem
  Marika.

  1. Ja mám takisto istí problém večer strašne trpnutie pravej ruky . Mal som visetrenia no nič neukázalo . Trápim sa tým každý večer už 2 rok je to hrozné 🙁

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button