Nezaradené

Stavový riadok v Exceli: zrátajte to jedným klikom

ako pracovať s ms excelMS Excel existuje množstvo funkcií a tlačidiel, ktoré vám môžu dopomôcť k vhodnej forme alebo výsledku, aký požadujete. V Exceli preto existujú príkazové riadky, ktoré umožňujú pohotovú a rýchlu prácu v programe. Okrem toho tam nájdete aj stavový riadok, ktorý nám viem pomôcť s rýchlymi matematickými výpočtami.

Na úvod si priblížime vo všeobecnosti, čo hovorí a znamená príkazový riadok. Príkazový riadok pochádza z anglického výrazu CLI – Command Line Interface.

Tento pojem vo všeobecnosti predstavuje používateľské rozhranie, pri ktorom užívateľ dokáže komunikovať s MS Excel alebo v inom prípade s operačným systémom prostredníctvom textových príkazov.

V najjednoduchších podobách sa zobrazí tzv. „prompt“, kde užívateľ zapíše príkaz stanovenými parametrami, riadok ukončí a konkrétny program príkaz vykoná.

Zľahčenie práce cez automatické výpočty

Stavový riadok nájdete na spodku obrazovky a naopak príkazové riadky nájdete v hlavnej ponuke alebo v kontextovej ponuke v programe MS Excel.

V nej ľahko nájdete príkaz, ktorý je už zadaný, alebo si do stanoveného príkazového riadku zadáte klávesovú skratku pre často opakujúce sa činnosti. Napríklad môže ísť o uloženie súboru (CTRL+S) alebo vloženie aktuálneho dátumu (CTRL+~). Zväčša nájdete tieto skratky uložené v kompletných návodoch alebo ich dostanete pre uľahčenie práce na kurzoch Excelu.

Microsoft Excel je veľmi intuitívny program. Vyznačuje sa svojou pohotovosťou, rýchlosťou a presnosťou a predovšetkým tým, že vám ušetrí množstvo času, aby ste si nemuseli všetko vypĺňať manuálne a jednotlivo. Práve preto tam nájdeme aj stavový riadok, ktorý šetrí čas, pretože nám ukazuje rôzne matematické údaje o označených bunkách. Môžeme z neho rýchlo vyčítať napríklad priemer, maximálnu alebo minimálnu hodnotu a podobne.

Nepoužívajte ho pri grafických súboroch

Každý užívateľ programu MS Excel si môže vytvoriť panel s príkazmi s tlačidlami podľa seba a podľa toho, ako ich bude používať. Môže s nimi samovoľne manipulovať, upravovať, vymazávať a prispôsobovať si ich svojej práci s programom.

Príkazový riadok je vhodnou voľbou pre prácu v MS Excel. Neodporúča sa pri špecifických úlohách, ako sú napríklad grafické súbory. To isté platí aj pre stavový riadok, ktorý je dobré využívať pri jednoduchých matematických operáciách, ale nie pre zložitejšie výpočty.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button