Šport

Správna bežecká technika je kľúčová. Akým chybám sa vyhnúť pri behaní?

Beh je čoraz častejšou športovou aktivitou. Niektorí sa stále zamýšľajú, prečo niekto behá v horúčavách, či v zime po snehu. Ak ste si povedali, že to však chcete aj vy tak je čas začať. Ako behať správne a vydržať pri tomto športe, už nie je také jednoznačné ako sa môže zdať.

Správna bežecká technika

Zvýšenie efektivity behu a predchádzanie rôznych zranení je výsledkom správnej techniky. Tá v sebe zahŕňa držanie tela, dopad na nohu, dýchanie, frekvenciu krokov a čo je najdôležitejšie, vždy všetko začína v hlave.

Nielen bežecká obuv nás sprevádza tréningom

Ak toto všetko máme zvládnuté, prichádza čas na výber správnej bežeckej obuvi. Musíme si položiť otázku, na akom povrchu ideme behať a ako často. Najlepším riešením je zistiť, či je naša klenba zvýšená, znížená alebo stredná, čo sa dá zistiť diagnostikou na prístroji.

Najčastejšou chybou je následný dopad na pätu alebo prsty nôh. V prípade tvrdého povrchu zaťažujeme kĺby, preto by mala mať naša hlava zafixovaný dopad na stred chodidla.

Odporúčanie dýchať nosom nie je vždy na správnom mieste. Síce sa zvlhčí a prečistí vzduch, no pri rýchlejšom tempe, kedy si telo pýta viac kyslíka, je dýchanie ústami priam nevyhnutné. Na to nadväzuje aj častá začiatočnícka chyba – nesúlad medzi dychovou frekvenciou a tempom behu.

Vzniká z toho nepríjemné pichanie v boku, čo je časťou príčinou skončenia s týmto športom. Rovnaký bolestivý výsledok nastane aj krátkym časovým rozmedzím medzi behom a posledným jedlom.

Začiatky a konce sú si rovnocenné

Vyvarovanie sa všetkým chybám však spraví beh našich najobľúbenejším koníčkom. Muži sa možno skôr sústredia na kopce a celkovo ťažšie terény, pričom s výsledkami sa radi podelia v partii.

Naopak, čím ďalej tým viac žien berie tento koníček ako súčasť dňa, nielen pre udržanie si váhy ale zdravia celkovo. Trh je kvalitne zásobený dámskymi bežeckými teniskami, a tak ani dámy si nemusia klásť medze vo výbere terénu, dĺžky trasy či dokonca vo výbere farieb.

Ženy sú pre svoju jemnejšiu stavbu tela náchylnejšie na zranenia a natiahnutie rôznych šliach.

Oplatí sa preto dodržiavať pred tréningom bežeckú abecedu, aby sa zlepšila pohyblivosť a zdokonaľovala technika. Zahŕňa v sebe zakopávanie, predkopávanie, lifting a beh s vysokými kolenami.

Samozrejme, platí to aj pre opačné pohlavie, pričom nikto nesmie zabúdať na strečing po výkone a kvalitné doplnenie živín a minerálov.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button