Úvod / Vzťahy / Ako sa vyhnúť manipulácií vo vzťahoch?

Ako sa vyhnúť manipulácií vo vzťahoch?

ako sa vyhnuť manipulácií vo vzťahochNarcizmus, nedostatok sebavedomia, túžba ovládať svoje okolie. To sú vlastnosti, ktoré za pozitívne nepovažuje snáď nikto z nás. Často bývajú zdrojom, z ktorého vyviera túžba niektorých ľudí po manipulácii s partnerom. Ako sa vyhnúť manipulácií vo vzťahoch?

Dôvody na manipuláciu vo vzťahu


Či už sú dôvody manipulátora akékoľvek, nie je dôvod, prečo by si to mal ten druhý nechať páčiť. Často sa to stáva, že skrz umelo vytvorený pocit viny a spleť intríg manipulovaná osoba ani nevidí, čo sa s ňou deje. Najdôležitejšie je preto manipulatívne správanie rozpoznať a zaujať obranný postoj.

Skutočná láska totiž nie je podmienená plnením úloh, alebo oddanosťou a závislosťou druhej osoby. Je to vzájomne podporujúci vzťah založený na rešpektovaní hraníc partnera bez toho, aby musel zdôvodňovať, prečo záleží na ich ctení.

Poďme sa teda pozrieť na niekoľko výrokov, ktoré často v tejto či zaobalenejšej podobe slúžia k manipulácii s obeťou, a ako na ne môžeme reagovať.

Ty už ma asi nemiluješ

manipulácia vo vzťahuVeľmi zraňujúca veta, najmä ak opak je pravdou. Ale zamyslíte sa nad tým takto: povedali by ste ju druhému vy sami? Že nie? Potom to znamená jediné – nemiluje on vás. Väčšinou prichádza na program dňa, keď obeť odmietne pre manipulátora niečo urobiť. Nenechajte sa do hry zatiahnuť vyvrátením výroku. Dajte jasne najavo, že vaša láska či neláska k tomu druhému so situáciou nesúvisí. Povedzte napríklad: Ako súvisí naša láska s tým, či si kúpime auto/pôjdeme práve na tento koncert? Teda to už nemiluješ ty mňa? Vrátite tak loptu na druhú stranu.

Keď to pre mňa neurobíš, pôjdem inam

Často nebýva povedané otvorene, ale vyplynie to zo správania druhého. Môže sa to týkať plánovania voľného času, finančných záležitostí, riešenia bežných problémov. Manipulátor sa snaží využiť vašu emočnú závislosť pre splnenie svojich vlastných cieľov. Existuje jediná odpoveď: Máš pravdu, ja toto urobiť nezvládnem. Povedz si o to matke, kamarátovi …

Nechápem, prečo toto pre mňa nemôžeš urobiť


Na druhú stranu, prečo by ste mali? Väčšinou tu totiž nejde o žiadne nepochopenie, ale snahu otriasť váš postoj a donútiť vás zdôvodňovať svoje rozhodnutia, čoby správanie suverénnej osoby. Veta prichádza väčšinou po tom, čo ste už päťkrát vysvetlili, že na ten úrad proste práve v túto hodinu ísť nemôžete, pretože máte tento týždeň dohodnuté niečo iné.

Máš ju / ho radšej než mňa. / Nechcem sa miešať medzi tvojich kamarátov. / Potrebujem s kamarátom vyraziť von sám. / Nemôžeš dneska zostať doma? / Ty ideš von? Chcel / a som s tebou vlastne ísť ja …

ako nájsť priateľovPokiaľ sú tieto vety na dennom poriadku a vy zisťujete, že po celkom dlhom vzťahu nemáte potuchy, kto sú partnerovi priatelia, známi a tí vaši zase nepoznajú jeho, môže to byť známkou typickej manipulácie – obmedzovania vášho sociálneho kontaktu s okolím. Manipulátor si totiž rád zaisťuje informačný monopol, aby mohol svojmu okoliu tvrdiť to, čo sa mu práve hodí. Bráňte sa. Neobmedzujte svoje sociálne kontakty a neporovnávajte svoj emočný vzťah k partnerovi s ostatnými vzťahmi. Vzájomne sa predsa nevylučujú.

Paušalizujúce výroky znižujúce vaše sebavedomie: Ty nikdy neurobíš čo by si mal … / Dalo sa čakať, že to zase skazíš …

ako stopnúť manipuláciu vo vzťahuOpäť sa zamyslite – správate sa takto k druhému vy? Manipulátor rád vyžaduje po druhom absolútnu dokonalosť. To preto, že dokonalý nie je nikto a vaša “vadnosť” je potom zdrojom pocitu viny, vďaka ktorej má partner navrch. Poznajte svoju cenu. Uveďte pár konkrétnych príkladov toho, čo ste naopak zvládli. Pripravte sa, že partner môže skúsiť tvrdiť, že mu/jej niečo vyčítate. Vráťte úder a podotknite, že v tom prípade po vás teda vlastne nič nechcel, alebo nie? Na túto tému sa bohužiaľ dá diskutovať veľmi dlho, pretože je všeobecná. Vracajte preto diskusiu späť ku konkrétnym situáciám. Ak nechcete, ďalej už tému nerozoberajte.

Ďalšie manipulatívne výroky:


Keby si mi pomohol/a, určite by sa to podarilo. Snaha preniesť zodpovednosť za vlastnú chybu na vás.

Predsa ti má dôjsť, prečo som naštvaný/á. Snaha zabezpečiť si vašu absolútnu oddanosť. Ak partnerovi niečo vadí, nech to povie. Po príčine nepátrajte, je to strata času.

Nie je čas nad tým premýšľať, potrebujem to hneď. Snaha prinútiť vás k rozhodovaniu na poslednú chvíľu, často u vecí, ktoré by ste normálne odmietli.

Ja som ti klamal/a, pretože by si ma nepochopil/a. / Ako si sa o tom dozvedela? – Snaha obhajovať vlastné klamstvá falošným rešpektovaním súkromia manipulátora. Nemusíte sa zmieriť s tým, že ste klamaní.

Tipy

Ak by ste však vo vzťahu mali zažívať len také či podobné situácie, zamyslíte sa nad tým, či by nebolo lepšie odísť a nejako zvládnuť rozchod. Manipulácií vo vzťahu sa treba za každú cenu vyhnúť.

Ako sa vyhnúť manipulácií vo vzťahoch?
5 (99.33%) 30 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

zámky lásky

Ako si užiť Valentína: Zámková tradícia

Sviatok zamilovaných nám každoročne pripomínajú desiatky zámkov zavesených na zábradliach mostov. Ide o veľmi pôvabnú …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *