Auto-moto

PZP, KASKO a GAP. Čo kryjú jednotlivé typy poistenia vozidla?

Čo sa týka poistenia motorových vozidiel, povinnosťou je mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie (PZP). Okrem tohto povinného poistenia sa však k motorovým vozidlám viažu aj ďalšie dva typy: havarijné poistenie (KASKO) a poistenie finančnej straty (GAP).

PZP, KASKO a GAP poistenie
Zdroj obrázka: Autor: 9dreamstudio / Stock.adobe.com

Obsah článku:

PZP

Začnime najskôr tým povinným zmluvným poistením. Ako sme už spomenuli, uzatvorené ho povinne musí mať každý držiteľ vozidla po jeho nadobudnutí a to najneskôr v deň prvého použitia tohto vozidla. Na čo konkrétne slúži?

Aj napriek tomu, že množstvo vodičov pri pravidelnej platbe za PZP prevracia očami, treba si uvedomiť, že toto poistenie je tu na ochranu vodičov. Ide totiž o poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla. V stručnosti povedané, ak svojim autom niekomu spôsobíte škodu na majetku alebo zdraví, povinnosť finančného vyrovnania škody má poisťovňa, u ktorej máte povinné zmluvné poistenie uzatvorené.

KASKO

V súvislosti s PZP si ešte treba uvedomiť, že povinné zmluvné poistenie sa nevzťahuje na škodu vzniknutú na vašom vozidle vašim zavinením. Na tento účel tu máme havarijné poistenie (KASKO).

Či už máte poškodenú len karosériu a napríklad predné tlmiče, alebo je vaše auto úplne zničené, havarijné poistenie túto škodu kryje. A tiež kryje škodu spôsobenú vandalizmom, živelnými udalosťami a aj krádežou.

GAP

Najhoršie, čo sa vám s vašim vozidlom môže stať, je totálna škoda alebo jeho krádež. V takýchto prípadoch ste vlastne prišli o svoje vozidlo. Ako sme už spomenuli, havarijné poistenie kryje škodu aj v takýchto prípadoch, ale len do výšky takzvanej všeobecnej hodnoty vozidla, ktorá sa vekom vozidla znižuje.

Rozdiel medzi touto všeobecnou hodnotou vozidla a jeho obstarávacou cenou vám doplatí poistenie finančnej straty (GAP). Vďaka poisteniu finančnej straty tak v prípade totálnej škody alebo krádeže získate späť celú sumu vynaloženú na kúpu vozidla.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button