Ako liečiť

Ako šetrne vybrať triesku: 5 tipov na vytiahnutie triesky z prsta na ruke a nohe

ako vybrať trieskuPri práci s drevom alebo aj len pri obyčajnom kontakte s ním sa vám iste občas stane, že si zabodnete triesku do prsta na ruke či na nohe. Trieska spôsobí nepríjemné pichnutie a vryje sa do kože. Ako šetrne vybrať triesku: 5 tipov na vytiahnutie triesky z prsta na ruke a nohe.

V článku sa dozviete:

 • Postupy vytiahnutia triesky
 • Čo je potrebné
 • Ako dlho vytiahnutie potrvá
 • Náklady

Určite máte osvedčený spôsob, ako triesky vytiahnuť, avšak nie je na škodu sa dozvedieť, aké sú možnosti vytiahnutia triesky tak, aby vás to bolelo čo najmenej.

Postupy vytiahnutia triesky

1. Použitie ihly

ihla na vybratie trieskyOsvedčeným postupom pre vybratie triesky z prsta je použitie obyčajnej ihly. Používa sa vo chvíli, keď je trieska veľmi zarytá a nevyčnieva z kože, takže ju nie je možné ľahko vytiahnuť pomocou zovretia medzi nechty.

Postihnuté miesto najprv dezinfikujte. Rovnako tak je potrebné dezinfikovať tiež samotnú ihlu, aby sa do pod kožu nedostali baktérie, ktoré by spôsobili zápal.

Vzniknutým otvorom potom triesku jednoducho vytiahnite. Po vytiahnutí miesto opäť dezinfikujte.

2. Napučanie kože

Pre odstránenie zadretej triesky je možné tiež nechať kožu napučať v horúcej vode. Prst jednoducho vložíte na zhruba desať až pätnásť minút do horúcej vody so sódou.

Trieska potom po čase sama vylezie, prípadne povystúpi, takže sa k nej ľahšie dostanete pomocou ihly či pinzety.

3. Použitie náplasti

náplasťNa miesto, kde je trieska zadretá, nalepte obyčajnú náplasť , prípadne náplasť na kurie oká alebo bradavice.

Necháte ju tam niekoľko hodín.

Trieska sa vďaka náplasti dostane bližšie k povrchu kože, odkiaľ ju už vytiahnete pomocou pinzety.

4. Použitie lepiacej pásky

Rýchly spôsob, kedy na triesku nalepíte obyčajnú lepiacu pásku, ktorú následne rýchlo odtrhnete. Trieska sa nalepí na pásku a pri odtrhnutí vyjde z kože.

Tento postup je vhodný hlavne vo chvíli, keď na postihnutom mieste máte viac triesok naraz , ktorých postupné odstraňovanie by bolo náročné a príliš zdĺhavé.

5. Použitie mastnoty

Aby trieska ľahko vykĺzla, je možné kožu potrieť olejom, tukom alebo slaninou. Rovnako sa dá použiť napríklad aj mydlová pena.

Čo je potrebné k vytiahnutiu triesky?

 • Pinzeta
 • Ostrá ihla
 • Lepiaca páska
 • Náplasť
 • Olej, mydlová pena
 • Horúca voda

Ako dlho vytiahnutie triesky potrvá?

Ak je trieska tesne pri povrchu kože, potom bude jej vytiahnutie otázkou pár desiatok sekúnd. Ak je však veľa zarazená, počítajte s bolestivejším a tiež dlhším úkonom.

V momente, kedy vás bude trieska v prste na ruke alebo nohe veľa bolieť a nepôjde vybrať, radšej zájdite k doktorovi, ktorý ju odborne vytiahne.

Aké budú náklady na vytiahnutie triesky?

Vybrať triesku nie je finančne náročnou záležitosťou. Vzhľadom k tomu, že si vystačíte s náčiním, ktoré doma bežne používate, nie je potrebné nič kupovať.

Podobné články

3 Comments

 1. Ja ju mám V prste skúšal som ihlu ale nepomohlo,skúšál som ju vykusúť ale nič.
  Terás tam mam len kruh bez kože.Poraď te mi prosím

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button