PrečoŠport

Elixír mladosti v posilňovni. Prečo je užívanie kolagénu pre športovcov dôležité?

Tvrdiť o nejakom výživovom doplnku to, že sa hodí každému a že by sa mal nachádzať v každej domácnosti, môže v mnohých vyvolávať skeptické dojmy. Súhlasíme, ide o veľmi odvážne, až prehnané tvrdenie. Výnimka však potvrdzuje pravidlo, a táto ctená úloha tentokrát prislúcha bielkovine zvanej kolagén. Pravdepodobne ste už o ňom počuli, pretože posledné roky je veľmi populárny v kozmetickom priemysle, kde ho nazývajú aj „elixír mladosti“. No okrem účinnej redukcii vrások alebo posilnenia vlasov a nechtov je nevyhnutnou látkou aj pri podpore zdravia svalov, kĺbov alebo hojení rán. Práve preto sa jeho užívanie odporúča aj aktívnym športovcom.

Prečo užívať kolagén

Podpora rastu a regenerácie svalov

Nemusíte byť tým najväčším fitnesovým maniakom, aby ste vedeli, že v súčasnosti je konzumácia proteínu po tréningu bežným opatrením aj medzi neprofesionálnymi športovcami.

Robia to kvôli ochrane svalov a pre podporu ich správnej regenerácie. Kolagén je jedným z tých bielkovín (proteínov), ktoré majú primárnu dôležitosť pre rast a regeneráciu svalov.

Kolagén na rast a regeneráciu svalov

Ďalšie pozitívne účinky kolagénu na svalovú sústavu:

  • zvyšuje svalovú silu, tým pádom aj zefektívňuje tréningy,
  • podporuje regeneráciu svalov,
  • znižuje riziko výskytu zdravotných ťažkostí a chorôb pohybového aparátu.

Nie je teda otázne, že kolagén prospieva športovcom a  je zázračným výživovým doplnkom. Overený predajca bioaktívneho (živého) a 100% morského kolagénu Inca Collagen dokonca tvrdí, že by pre nich malo byť základom, a ako dôkaz uvádza reálne príbehy reálnych športovcov.

Odborní tím Inca Collagen spolupracuje nielen s lekármi, ale majú odborníka aj na fitnes.

Kolagén na posilnenie kostí

Posilnenie kostí

Vápnik nie je jedinou živinou, ktorej hladinu by ste mali kontrolovať, pokiaľ ide o zdravie kostí. Ich silu ovplyvňujú 2 faktory:

  • množstvo kostného tkaniva,
  • kolagénová štruktúra v kostiach.

Vekom kolagénová sieť slabne, čo spôsobuje to, že odolnosť kostí sa znižuje. Našťastie ľudské telo je múdre. Kolagén, ktorý si dáte vo forme výživových doplnkov je schopné rýchlo vstrebať a použiť ho na kompenzáciu prirodzenej straty tejto bielkoviny. Okrem toho, doplnenie tejto bielkoviny má nasledovné benefity pre kosti:

  • stimuluje kosťotvorné bunky,
  • zlepšuje vstrebávanie vápnika,
  • má protizápalové a antioxidačné účinky,
  • pomáha predchádzať osteoporóze,
  • zvyšuje odolnosť voči zlomeninám.

Kolagén s vápnikom je výbornou kombináciu na zlepšenie látkovej výmeny kostí. Znamená to, že pokiaľ kolagén začnete užívať pre posilnenie kostí, nemali by ste zabudnúť ani na kalcium.

Ako si zregenerovať tkanivá

Regenerácia tkanív

Nie je dôležité, či sa venujete intenzívnym druhom športu s dynamickými cvičeniami alebo pokojnejšej fyzickej aktivite, riziko poranenia je prítomné pri akomkoľvek pohybe.

Vedeli ste, že jazvy tvorí z veľkej časti kolagén? Keď sa poraníte, poškodené tkanivo sa, prirodzene, nedokáže ihneď zregenerovať. Poranenie sa hojí tak, že sa na jej ochranu vytvorí spojovacia látka, niečo ako lepidlo. A ním nie je nič iné, než kolagén. Dôležitú úloha zohráva ale aj v ostatných štádiách hojenia, ovplyvňuje napríklad aj zrážanlivosť krvi.

Prečo užívať morský kolagén

Užívanie morského kolagénu

V prvom rade venujte pozornosť tomu, aby ste si vybrali účinný kolagén. Správnou voľbou je hydrolyzovaný morský kolagén, pretože sa bezproblémovo rozpúšťa a je najľahšie stráviteľnou formou.

Ak nie ste veľkým fanúšikom morských plodov a obávate sa toho, že vám tento doplnok stravy bude pripomínať typickú vôňu a chuť rýb, môžete vydýchnuť. V prípade hydrolyzovaného morského kolagénu vám toto nehrozí.

Aké benefity má kolagén

Ďalšou dôležitou informáciou je to, že vitamín C predstavuje kľúčovú súčasť procesov tvorby kolagénu v tele, rovnako ako samotná konzumácia kolagénu stimuluje telo k zvýšeniu vlastnej produkcie kolagénu.

Preto, ak hľadáte vyššiu účinnosť, je vhodné pripraviť si smoothie z ovocia obsahujúceho vitamín C, do ktorého ho pridáte, alebo si okrem konzumácie kolagénu si zabezpečiť samostatný doplnok vitamínu C.

S otázkou, ako užívať kolagén, sme sa obrátili na odborníkov Inca Collagen. Úvodná fáza by mala trvať 3 mesiace, počas ktorej by ste mali užívať kolagén každý deň. Potom nasleduje udržiavacia fáza, kedy sa frekvencia užívania kolagénu môže znížiť.

Zdroj fotiek: freepik.com

Ďalšie zdroje:

https://koi-uniforms.sk/sk/poradenstvo/efektivne-doplnky-vyzivy-ktore-sa-oplati-mat

http://ako-na.sk/navod/5526/aby-pohyb-neuskodil-ako-predist-sportovym-zraneniam/

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button