Nezaradené

Prečo je stále miera transparentnosti verejných podnikov tak nízka?

miera transparentnosti verejných podnikovAk by ste si chceli urobiť prieskum v oblasti transparentnosti hospodárenia v niektorom verejnom podniku a inštitúcii, narazili by ste na tvrdú stenu. Z vlastných skúseností vám to priatelia môžeme potvrdiť. Stále je to veľmi nedostupné odvetvie, ktoré je, vytvára a ovplyvňuje prirodzené podmienky nášho života. Ak to nie je v optimálnej rovine vyzerá to potom tak, že sa z jedného dňa na druhý menia posty vysokopostavených ľudí. Dá sa tomu zabrániť, alebo existuje nejaký spôsob na reguláciu?

Kto je priekopníkom v tejto oblasti?

Prvý verejný krok urobila spoločnosť-agentúra Transparency International Slovensko, ktorá sa zaujíma o boj proti korupcií nie len vo verejnom sektore.

V pravidelných intervaloch zverejňuje štatistiky a údaje, ktoré sú v mnohých prípadoch podnetom na riešenie veľký problémov. Samozrejme, že tu je treba postupovať opatrne a z času na čas využiť služby advokátskej kancelárie, aby ste sa nedostali do rozporu so zákonom.

Koná aj vláda?

Od 1.2.2017 áno, zákon č. 315/2015 Z.z. o registri partnerov verejného sektora je účinný od daného dátumu a mal by s podobnými vecami dobre bojovať.

register partnerov verejného sektoraVláda vytvorila zoznam, v ktorom musia byť zaevidovaní všetci účastníci spolupracujúci, podporovaní a obchodujúci s verejným podnikom a inštitúciou. Ide najmä o dotácie a prijímanie finančných prostriedkov z verejných zdrojov. Ako sa stať partnerom verejného sektora všetci zúčastnení vedieť nemusia.

Aj tu môžete využiť služby niektorých spoločností, ktoré sa na to špecializujú a spomínaná advokátska kancelária má na to najvyššiu odbornosť.

Kto musí byť v zozname partnerov verejného sektora?

Všetci, ktorí plánujú podnikať a využívať aj prostriedky z verejného rozpočtu, presnejšie ak:

  • prijímate verejné prostriedky z verejných zdrojov
  • dodávajú služby alebo tovar verejnému sektoru
  • získali akúkoľvek podporu zo strany štátu alebo EU
  • sú poskytovateľom zdrav. starostlivosti a majú zmluvu so zdravotnou poisťovňou

Teda pokiaľ máte na základe týchto skutočností príjmy a každú chvíľu musíte kupovať náplne do tlačiarní, pretože vystavených faktúr je ako na bežiacom páse, mali by ste popremýšľať nad týmto zoznamom. Pokuta za nesplnenie týchto povinností je vo výške od 10 000 do 100 000 €, čo by mohlo byť pre vás likvidačné.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button