Nezaradené

Postavte deťom detský záhradný domček

Túžili ste aj vy v detstve po parádnej skrýši? A čo takto postaviť si na dvore detský záhradný domček? Potešíte ním nielen svoje deti, ale určite aj seba. Celá rodina tak bude mať k dispozícii úkryt pred realitou, kde sa každý zabaví už sám a podľa svojich predstáv.

stavba detského záhradného domčeku

Stavba záhradného domčeka

Ako si taký záhradný domček postaviť? Pripravili sme pre vás niekoľko tipov, ako sa na stavbu záhradného domčeka pripraviť a vytvoriť si tak krásne prostredie pre hry vašich detí. Kto vie, neskôr môžete podobný postup použiť aj pri stavbe búdy pre psa.

Príprava a meranie záhradného domčeka

Tak ako pri každom projekte, tak aj pri stavaní detského záhradného domčeka si potrebujete najskôr pripraviť všetko potrebné a zmerať si terén.

Ako prvé si vyberte vhodné miesto na vašom pozemku. Je dobré, aby bol domček postavený na mieste, kde je zem dostatočne tvrdá. Nikto predsa nechce, aby sa mu domček preboril do zeme.

Podľa toho, či chcete mať v záhradnom domčeku napríklad aj vodu či elektrinu, je dobré zistiť, ako ďaleko ste od rozvodov. Ak tam vodu ani elektrinu nepotrebujete, o to jednoduchšie to celé bude.

detská hojdačka na záhrade

Veci potrebné na stavbu domčeka

Pred samotnou stavbou je vhodné sa na ňu poriadne pripraviť, čo znamená priniesť si so sebou všetky potrebné veci. Čo budete určite potrebovať?

Materiál a náradie:

 • drevené hranoly
 • dosky
 • spojovací materiál
 • klince
 • kladivo
 • vŕtačka
 • skrutkovač
 • vodováha
 • rebrík

Svoj záhradný domček si môžete postaviť viacerými spôsobmi. Čím kvalitnejší materiál naňho použijete, tým dlhšie vám vydrží. Na internete nájdete mnoho návodov, ako krok po kroku vybudovať perfektnú detskú skrýšu. Stačí sa držať ich pokynov.

Na čo pri stavbe domčeka nezabudnúť

Už pri samotnom plánovaní je potrebné sa rozhodnúť, kde bude domček stáť. Či bude samostatne postavený, alebo bude napojený na dom, prípadne, či sa bude nachádzať pri strome alebo dokonca na strome.

Nezabúdajte, že domček musí byť stabilný a pevný. Ide predsa o bezpečnosť vás aj vašich detí a každého, kto sa v domčeku bude chcieť hrať. Drevené prvky je vhodné natrieť, vďaka čomu sa zvýši životnosť domčeka.

ako postaviť detský záhradný domček

Ako si postaviť záhradný domček legálne

Vedeli ste, že aj keď máte svoj pozemok, nemôžete si na ňom postaviť úplne, čo sa vám zachce? Možno si poviete, že je to iba záhradný domček. Stačí však, aby sa nepáčil niektorému z vašich susedov a stavbu vám nahlási príslušným úradom.

Samozrejme existujú aj v tomto prípade podmienky, ktoré ak dodržíte, tak váš záhradný domček nikomu nebude prekážať. Aké to sú?

Záhradný domček by mal spĺňať tieto kritériá:

 • nemal by byť vyšší ako 5 metrov
 • nemal by sa nachádzať príliš blízko susedov, najlepšie nech je aspoň 2 metre od nich
 • nemal by byť viacpodlažný
 • nemal by presahovať plochu 25 metrov štvorcových

Pri splnení týchto podmienok vám domček nikto nezruší a vaše deti či vy si môžete pokojne užívať jeho výhody. Samozrejme, že sa tento zákon môže časom aj zmeniť. Overte si preto predtým, ako sa pustíte do samotnej stavby, tieto podmienky na stavebnom úrade. Vyhnete sa tak zbytočným opletačkám so susedmi či úradníkmi.

Ste pripravení?

Ste pripravení postaviť si vlastný záhradný domček? Do tvorby domčeka môžete pridať aj deti a zažiť si kopec srandy už pri jeho stavaní. Nezabudnite však dohliadnuť na to, aby sa im nič nestalo a dávajte im naozaj len tie najľahšie úlohy. Nezabudnite sa potom pochváliť svojimi výtvormi.

Tip na záver: Ak doma nemáte všetko potrebné náradie môžete využiť napríklad aj požičovňu náradia a nemúsite si všetko kupovať.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button