Nezaradené

Ponorné čerpadlo – ako vybrať to správne

ako si vybrať ponorné čerpadloPonorné čerpadlá sú nenahraditeľným pomocníkom každého záhradkára, ale uplatnenie nájdu aj na stavbe, či okolo rodinného domu. Na trhu ich je nespočetné množstvo. Veľké, malé, plastové, kovové, žlté, zelené, červené,… Ale ako dobre vybrať a ktoré je to správne, aby nám slúžilo čo najlepšie? Vyskúšame Vám poradiť.

Ponorné čerpadlo na čistú vodu

Využitie nájde najmä pri čerpaní vody zo studne, alebo odčerpávanie vody z bazénov. Pri týchto čerpadlách si treba dať pozor, aby čerpaná voda bola naozaj čistá a prípadné mechanické nečistoty nesmú byť väčšie ako 0,5mm, inak môže prísť k poškodeniu čerpadla.

Kalové čerpadlá

kálové ponorné čerpadlaKalové čerpadlá sú univerzálnejšie, pretože vedia prečerpať aj vodu, ktorá nie je úplne najčistejšia. Môže sa v nej nachádzať kal, prípadne aj mechanické nečistoty. Tie môžu byť až 30 – 35mm veľké.

Samozrejme, že to nemusí platiť pre všetky a treba si riadne preštudovať techniké parametre.

Sú ideálne na čerpanie vody zo studní, zatopených pivníc, stavebných jám, záhradných jazierok, či odčerpávanie dažďových kadí.

Studňové čerpadlá

Sú čerpadlá určené špeciálne  do vŕtaných studní. Tu treba v prvom rade vedieť, aký priemer má studňová rúra – 75, 100, 125mm, alebo viac. Využívajú sa hlavne na zásobovanie rodinných domov, alebo záhradných domčekov pitnou vodou.

Fekálne ponorné čerpadlo

správny vyber čerpadielKapitola sama o sebe. Aby ste mohli bez problémov vyčerpať žumpu, nezostáva Vám nič iné, iba siahnuť po fekálnych čerpadlách. Konštrukčne sú najmasívnejšie, ale čo je hlavné, zo spodnej časti sú vybavené rezacími nožmi, ktoré zabezpečujú, aby neprišlo k upchatiu nasávacích otvorov.

Nie sú určené na čerpanie pitnej vody.

Najdôležitejšie parametre čerpadiel

Prepravný objem – je množstvo vody, ktoré dokáže čerpadlo prečerpať

Hĺbka ponoru – je maximálna prípustná hĺbka, do akej sa môže čerpadlo ponoriť

Výtlačná výška – maximálna výška, do akej dokáže čerpadlo vytlačiť prečerpávanú vodu

Priechodnosť častíc – hodnota pre maximálny možný priemer, ktorý dokáže prejsť cez čerpadlo

Priemer výtlačného hrdla – priemer pre výtlačnú hadicu

Príkon – hodnota udávaná vo Watoch, teda aký silný motor je v čerpadle

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button