Ako si vytvoriť ergonomické pracovné prostredie?
Snáď každý ortopéd či špecialista na cvičenie by vám potvrdil, že čelíme „epidémii sedenia“. Vo všeobecnosti máme málo pohybu, sedíme v práci, doma, v aute, jednoducho mnohí ľudia presedia väčšinu dňa, a to ešte často aj v neprirodzenej polohe. Okrem toho, že riešením je viac zdravého pohybu, tak zabúdať netreba ani na ergonómiu pracovného prostredia.
Nemusíte hneď zháňať niekoho na sťahovanie kancelárií či hľadať si nové priestory. Často stačia malé zmeny. Poradíme, na čo sa zamerať.
Či sa nám to páči alebo nie, ľudské telo nie je stvorené na dlhodobé sedenie a prakticky neustále pozeranie do obrazovky, skrátka nie je prispôsobené na životný štýl súčasnosti. Ergonomické pracovné prostredie nielenže zmierňuje zdravotné riziká spojené s nedostatkom pohybu, ale dokonca aj zvyšuje produktivitu. Bolesť chrbta, zápästí a očí, toto všetko trápi nielen ľudí zabezpečujúcich sťahovanie, ale býva tiež priamo spojené s nevhodne zariadeným pracovným prostredím. A čo sú najčastejšie prehrešky? Častými chybami býva nevhodná výška stola a monitora, nesprávne nastavená stolička či nedostatočné osvetlenie.
Je teda najvyšší čas zamyslieť sa nad tým, ako si zariadiť pracovné prostredie, ktoré vám naozaj poslúži a neohrozí vaše zdravie.
Správne nastavená stolička a sedenie je absolútny základ
Začnime tým najdôležitejším – stoličkou a spôsobom sedenia. Kvalitná ergonomická stolička by mala mať nastaviteľnú výšku sedadla, opierku chrbta a opierky rúk. Nastavte výšku tak, aby vaše chodidlá spočívali plocho na podlahe a stehná boli rovnobežne s podlahou.
Opierka chrbta by mala kopírovať prirodzené zakrivenie chrbtice so zvlášť podporou bedrovej oblasti. Nezabudnite na správne nastavenie opierok rúk – mali by byť tak vysoko, aby ste pri písaní na klávesnici mohli uvoľniť ramená.
Kvalitné stoličky ale nepatria iba do kancelárií, ak plánujete sťahovanie bytov a vytvárate si pracovný kútik v novej domácnosti, tak ergonomická stolička si určite nájde svoje uplatnenie.
Optimálne umiestnenie monitora
Monitor by mal byť umiestnený priamo pred vami, vo vzdialenosti približne na dĺžku paže. Horný okraj obrazovky by mal byť v úrovni vašich očí alebo mierne pod ňou, aby ste nemuseli zakláňať hlavu.
Ak používate dva monitory, umiestnite ich vedľa seba v rovnakej výške a natočte ich mierne do stredu, aby ste minimalizovali otáčanie hlavy.
Ergonomická klávesnica a myš
Klávesnica by mala byť umiestnená tak, aby vaše lakte zvierali približne 90-stupňový uhol. Zvážte použitie ergonomickej klávesnice, ktorá pomáha udržať zápästia v neutrálnej polohe.
Pri používaní myši dbajte na to, aby vaše zápästie zostalo rovné a neprehýbalo sa. Riešením môže byť aj ergonomická vertikálna myš znižujúca napätie v zápästí a predlaktí.
Správnym osvetlením k väčšej produktivite a pohode
Osvetlenie zohráva pri posudzovaní ergonómie pracoviska kľúčovú úlohu. V prvom rade sa snažte využiť čo najviac prirodzené svetlo, no zároveň sa vyhnite priamemu slnečnému žiareniu, ktoré môže spôsobovať oslnenie a celkovú únavu či podráždenosť.
Ideálne je doplniť prirodzené svetlo kvalitným umelým osvetlením. Stolová lampa s nastaviteľným ramenom vám umožní nasmerovať svetlo presne tam, kde ho potrebujete a bez tvorby rušivých odleskov na obrazovke. Pri návrhu osvetlenia (nielen) na pracovisku vždy berte do úvahy smer svetla, jeho intenzitu a aj teplotu farby.
Pravidelné prestávky a pohyb
Ani to najlepšie ergonomické vybavenie nemôže nahradiť snahu o správne držanie tela, obmedzenie neprirodzených polôh tela pri práci a absolútne minimum pohybu.
Ak nemáte disciplínu, nastavte si pripomienky na svojom telefóne, aby ste napríklad každú hodinu vstali a trochu sa prešli, prípadne si spravili pár strečingových cvikov. Zvážte tiež možnosť pracovať postojačky – výškovo nastaviteľný stôl vám umožní striedať prácu posediačky aj postojačky, čo je pre vaše telo ideálne.
Vytvorenie ergonomického pracovného prostredia nie je otázkou nadštandardu či vysokých výdavkov, ale dnes už doslova nutnosťou. Navyše, aj malé a premyslené zmeny výrazne zlepšia to, ako sa budete cítiť po dlhom pracovnom dni. Popracujte na ergonomii a svojich návykoch hoci aj rovno odo dneška, telo sa vám poďakuje.