Auto-moto

Ako si vybrať rodinné auto? 4 praktické oblasti, na ktoré sa zamerať

Priestor, pohodlie a bezpečnosť by mali byť pri kúpe rodinného auta samozrejmosťou. Čo to však v praxi znamená? Prečítajte si, na aké vychytávky, by ste sa ako budúci majiteľ rodinného vozidla mali zamerať. 

Návod ako si vybrať rodinné auto

Bezpečnosť a užitočné funkcie

Pri výbere vhodné auta pre rodinu by mala byť na prvom mieste bezpečnosť. Sme ľudia a robíme chyby, no práve vďaka spolupráci s modernými technológiami sa môžeme veľkej väčšine z nich vyvarovať.

V súčasnosti už aj v najnižších modeloch áut nájdete ABS, ESP či posilňovač riadenia, ktoré donedávna neboli štandardom. Dnes si bez nich už máloktorý vodič vie svoje vozidlo predstaviť.

Podľa čoho si vybrať rodinné auto

Okrem štandardu by ste však práve pri kúpe rodinného auta mali zamerať na vozidlá s užitočnými asistenčnými systémami najnovšej generácie. V zložitých situáciách vám či členom vašej rodiny môžu doslova zachrániť život.

Príkladom môže byť systém, ktorý rozpozná vašu nepozornosť alebo únavu a v prípade potreby zasiahne a zabráni vozidlu zísť z vozovky.

Niektoré najnovšie vozidlá, ako napríklad nové elektrické SUV – Volvo EX90, ponúkajú systém rozpoznávania cestujúcich. Ten vás upozorní, ak by ste vo vozidle omylom zamkli dieťa či psíka. Zároveň systém klimatizácie minimalizuje potenciálne nebezpečenstvo podchladenia alebo úpalu.

Rozdiel medzi tým, keď takúto najmodernejšiu technológiu máte a nemáte vo výbave, môže byť fatálny.

Elektrické SUV Volvo EX90 je navyše vybavené laserovým radarom a umelou inteligenciou, ktorá mu umožňuje, že sa bude postupom času samé v bezpečnosti zlepšovať. Aktuálne tak je pravdepodobne najbezpečnejším automobilom planéty.

Veľký batožinový priestor

Keď máte deti, je okrem bezpečnosti, jedným z najdôležitejších kritérii priestrannosť a zároveň kompaktnost vozidla, ktorú zase oceníte pri parkovaní.

Pred kúpou auta vždy radšej vyskúšajte, čo sa do kufra naozaj zmestí, aby auto bez problémov zvládlo prepraviť všetko, čo vaša rodina potrebuje.

Veľký batožinový priestor rodinného auta

Nejde pritom len o objem, dôležitý je aj samotný tvar kufra. Nemali by v ňom chýbať ani háčiky či kotviace body, ktorými zafixujete batožinu, prípadne deliaca stena. Neupevnený a zle umiestnený kufor môže totiž zabíjať aj v kolízii pri nízkej rýchlosti. Rovnako v prípade prepravy psa je dôležité, aby bol oddelený od posádky v samostatnom priestore v prepravnej klietke alebo boxe.

Dobrou voľbou pre rodinné auto sú vozidlá SUV, ktoré často ponúkajú možnosť odviezť až sedem dospelých pasažierov. To ocení rodina s tromi malými deťmi, z ktorých každé má vlastnú autosedačku.

Dôležité drobné detaily

Nabíjanie mobilov a tabletov na pozeranie filmov či hranie hier, detská poistka, indikátor zapnutých pásov, sklopná lakťová opierka, dostatok priehradok na odkladanie vecí… – to všetko sú dôležité detaily, na ktoré netreba pri výbere rodinného auta zabúdať.

Nízka spotreba rodinného auta

Panoramatické strešné okno a dostatočne veľké okná môžu zase zabezpečiť dostatok svetla na hranie či čítanie kníh počas dlhšej jazdy. Deti sa môžu počas jazdy zabávať sledovaním oblakov či súhvezdí na nočnej oblohe a skúmať, aký tvar zvierat im pripomínajú.

Nízka spotreba

V neposlednom rade je kľúčovým faktorom pri výbere rodinného vozidla jeho spotreba. Na trhu je dnes už na výber viacero rôznych motorizácií – od klasického benzínu a nafty, cez hybridné až po plne elektrické motory.

Práve elektromobily sa tešia čoraz väčšej obľube. Elektrická energia je nielen lacnejšia než benzín, ale zároveň aj šetrnejšia voči životnému prostrediu

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button