Auto-moto

Ako opraviť pretrhnutú reťaz na bicykli?

nitovačka reťazeĎalší z problémov, ktorý sa týka bicykla, sa dotýka jeho veľmi dôležitej súčasti – reťaze. Pri pravidelnom užívaní bicykla sa občas stane, že reťaz nevydrží nápor a pretrhne sa. Oprava pretrhnutej reťaze sa pre neskúseného laika môže javiť ako náročný úkon, opak je však pravdou. Ak pri sebe budete mať nitovač, potom je oprava pretrhnutej reťaze hračkou, ktorú zvládnete úplne bez problémov. Ako opraviť pretrhnutú reťaz na bicykli? 

Postup ako opraviť reťaz

K deštrukcii reťaze dôjde obvykle k tomu, že sa poškodí iba jeden jej článok. V tomto prípade je potrebné tento rozbitý článok vybrať.

Treba si samozrejme ustrážiť, aby bola reťaz aj po oprave dostatočne dlhá, v opačnom prípade bude potrebné ju vymeniť za úplne novú.

Odstránenie rozbitého článku reťaze

ako opraviť pretrhnutú reťaz na bicykliReťaz pred opravou zložte z prievozníka bicykla a rozložte ju. Článok, ktorý budete odstraňovať, vložte do nitovača a vytlačte jeho čap.

Ten musí z článku vyčnievať. Článok potom z reťaze odstráňte.

Bude na to možno potrebná trochu väčšia sila. Ak vám to ani s použitím sily nepôjde, skúste s článkami reťaze hýbať.

Spojenie reťaze

Ako náhle je rozbitý článok odstránený, spojíte oba konce reťaze. Čap, ktorý vyčnieva, zahákujete za protiľahlý článok.

Pritom pridržíte reťaz a nasadíte na ňu nitovač podobne, ako keď ste odstraňovali poškodený článok. Spájané články musia byť urovnané a dobre uchytené v nitovači.

Čap zatlačte na oboch stranách tak, aby tu bol presah. Články znitujte a vyskúšajte, či sa reťaz v spoji môže dostatočne hýbať. Ak áno, môžete reťaz nasadiť.

Čo budete potrebovať ak chcete opraviť pretrhnutú reťaz na bicykli?

  • Nitovač

Ako dlho oprava reťaze bude trvať?

Opravu pretrhnutej reťaze zvládnete bez problémov do piatich minút. Prečítajte si aj články ako opraviť defekt na bicykliaako kúpiť detský bicykel.

Náklady na opravu:

nitovačKvalitný nitovač reťaze možno zakúpiť v cenovej relácii od 10 € vyššie.

Video ako opraviť pretrhnutú reťaz na bicykli:

Na videu máte názornú ukážku toho, ako ľahko sa dá opraviť pretrhnutá reťaz na bicykli. Postup opravy je prakticky rovnaký u všetkých typov bicyklov.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button