Úvod / Vzťahy / Ako ustáť rozchod?

Ako ustáť rozchod?

ako ustáť rozchodJe jedno, či je vám pätnásť alebo päťdesiat, ustáť rozchod je vždy ťažké. Nemožno porovnávať vzťah po dvadsiatich rokoch pre alebo emocionálny rozchod v šestnástich, všetky však majú niečo spoločné – bolesť. Rozchod postretne asi každého, ako ho ale ustáť?

Čo treba ak chcete ustať rozchod:


  • vždy je potreba dvoch …
  • následne hlavne iba seba
  • prípadne priateľov
  • koníčky
  • a odborníka

Samotný rozchod

Každý rozchod je v prvom rade šokujúci. Aj keď v podvedomí cítite, že už nič neklape tak, ako by malo, vaša láska vás vedie k naivným predstavám.

Či už ste sa rozišli z akýchkoľvek dôvodov, každý rozchod je vždy šokujúci a veľmi bolestný. Je zbytočné snažiť sa zmeniť, obliekať sa tak, ako to mal partner rád a podobne.

rozchod u mužovRaz keď k rozchodu už dôjde, nezostáva vám nič  iné, než sa s ním vyrovnať. Muž aj žena sa k rozchodu stavajú trochu iným spôsobom, ale ani pre mužov to nie je jednoduché. Pod hrubou kožou  tvrďasa je väčšinou skryté citlivé srdce.

Nehanbite sa priznať, že ste na dne, pretože iba toto uvedomenie si a priznanie vedie k možnosti odo dna sa odraziť.

Rozchod a šok


Po prvotnom šoku dorazí zlosť a hnev, nenávisť a túžba pomstiť sa.

Aj keď sa tomu zarputilo bránite, prejdú si tým všetci bez výnimky, ale pozor na nerozvážnosti, ktoré by vás následne mohli mrzieť (napríklad stalking).

plač po rozchodeVýkyvy všetkých nálad, kedy ste raz hore a raz dole, a kedy vám sebemenšia hlúposť pripomenie vaše spoločné chvíle, čo vás vedie k smútku, zúfalstvu, hnevu a zlosti, je úplne normálnym priebehom každého “po rozchodového” prežívania. Je úplne bežné, že vás trápi dojem o nulovej budúcnosti, nulovej šanci na lásku a istej rezignácií na šťastie.

Tieto stavy sú horšie a náročnejšie pre dlhšie vzťahy, kde ste už investovali roky života, máte deti a zrazu máte akoby prázdnu náruč.

Neľutujte sa!

Rozchody a rozvody sa jednoducho stávajú. Rozvádza sa viac než päťdesiat percent manželstiev a hovorí sa, že každý z nás, kým trvalo zakotví musí vystriedať minimálne šesť vzťahov, a ich súčasťou sú aj bolestné rozchody. Neľutujte sa, nerobte schválnosti, skôr sa snažte zo vzniknutej situácie – vzťahov poučiť. Prestaňte si vyčítať, že všetko bola vaša vina, pretože rovnako ako na lásku, aj na rozchod musia byť dvaja.

Urobte si nejakú radosť, kúpte si knižku, parfum, blúzku, a aj vtedy, keď zrovna financiami neoplývate.

Venujte sa sami sebe

masírovanie lávovými kameňmiNaučte sa mať zase radi. Naučte sa žiť sami. Relaxujte – počúvajte pozitívnu hudbu, čítajte knižky, bežte do kina, zájdite si na masáž. Splňte si sny, ktoré ste vo vzťahu odkladali.

Po rozchode je najťažšie zvládnuť a prekonať zranenú sebadôveru, opäť získať aj dôveru v ostatných ľuďoch.

Uvedomte si, že s rozchodom nič nekončí …

Možno skončila jedna kapitola vášho života, ale jedno končí a nové začína.

Uvedomenie tohto procesu otvára cestu k novým možnostiam, priateľstvám, ale aj k vyhliadke na nový vzťah. Proces ustátia rozchodu nie je jednodňovou záležitosťou, dĺžka sa odvíja podľa spoločnej dĺžky spolužitia a skutočnosti, či ste už spolu žili, mali deti a podobne. V každom prípade si každý rozchod prejde všetkými týmito fázami, každý rozchod proste potrebuje svoj čas.

Ďalšia fáza rozchodu

ako zvládnuť rozchodPo fáze emocionálneho zúfalstva, po páde na dno, vstupujete do ďalšej fázy, kedy sa začínate so vzniknutou situáciou vyrovnávať a konečne beriete svoj život do vlastných rúk. Na partnera už toľko nemyslíte, a pokiaľ hej, tak to nie sú myšlienky už tak bolestivé.

Začnete tomu všetkému viac rozumieť, zdvihne sa vám sebavedomie a všimnete si chýb, ktoré ste predtým nevideli. Zväčša táto doba by mala byť plná pozitívnych myšlienok a cieľov.

ako si urobiť video z dovolenkyPozitívne myšlienky sú dôležité, a to nielen po rozchode. Vytvorte si ciele, ktoré by ste radi dosiahli. Ciele môžu byť krátkodobé aj dlhodobé. Chcete zmeniť prácu? Bývanie? Snívate o dovolenke? Radi by ste navštívili nejaké predstavenie?

Snažte sa ich splniť, robte si malé radosti. To všetko vám pomôže, aby ste sa začali mať opäť radi, prestali sa hnevať a mohli vidieť svet aj v iných farbách, ako len v čiernej, šedej či bielej.

Poslednou fázou je vyrovnanie – oslobodenie sa od minulosti


Vaše nové a uzdravené ja vkročilo v ústrety budúcnosti a je schopné a ochotné začať nový vzťah.

Proces vyrovnávania sa z rozchodom je u každého odlišný, odborníci však hovoria, že ak ste spolu už žili a mali ste spoločne aj deti, tak celý tento proces môže trvať úplne bežne dva až tri roky.

Proste všetko chce svoj čas a nič sa nemá uponáhľať. Je dôležité sa so všetkým vyrovnať, akceptovať a prijať stratu. Aj keď nechcete, nikoho neobíde prežitie bolesti a negatívne pocity.

Prestaňte sa báť schádzajte sa s priateľmi, ktorí vás môžu rozptýliť, ale pozor – nedbajte zas až toľko na rady priateľov, ale hlavne dajte na svoje pocity.

Ak sa vám nedarí sa dostať zo šoku a smútku, nebojte sa osloviť odborníkov, ktorí vám môžu sprostredkovať nezaujatý pohľad zvonku a pomôžu vám s odrazom odo dna.

Aj keď sa chcete rozísť, nesprávajte sa ako zbabelci a rozíďte sa aspoň dôstojne!

Zabudnite na rozchod cez telefón, e-mail, facebook, odkazy na zrkadle, v schránke či na verejnosti. Ani zmiznutie po taliansky nie je nijako dôstojné. Ak si naozaj za svojím názorom stojíte, mali by ste ho oznámiť a s citom vysvetliť, pretože aj keď už daného človeka nemáte radi, predsa je to len človek a istú úctu si stále zaslúži. Zvládnuť rozchod je veľmi náročné ale nie nereálne.

Ako ustáť rozchod?
5 (99.43%) 35 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

návod a postup ako naplánovať svadobný obrad

Ako naplánovať svadobný obrad?

Keď už sa človek prikloní k svadbe, chce, aby bola dokonalá. Na tento deň sa …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *