Šport

Ako začať so snowboardingom a čo všetko k nemu ok-rem odvahy potrebujete?

Už dlho snívate o skrotení snowboardu, no neviete, kde začať? Neprepadajte panike! Teraz si všetko vysvetlíme. Ako si vybrať vybavenie, kam ísť na prvé tréningy a ktorým svahom sa je lepšie zo začiatku vyhnúť.

Ako si správne vybrať snowboard a viazanie
Zdroj: Parilov / Shutterstock.com

Získate informácie, vďaka ktorým si zimu a zasnežené svahy spolu s adrenalínom užijete plnými dúškami.

Poďme sa o tom spoločne presvedčiť, aby ste mohli čím skôr na snowboard vyraziť.

Ako si vybrať snowboard?

Snowboarding si obľúbili nielen mladí ľudia, ale dnes už rôzne vekové kategórie. Aj preto sú snowboardy rôzne. Každému z nás predsa vyhovuje niečo iné – freestyle, freeride, carving alebo iné štýly.

Freeride je jazda na neupravených tratiach, teda na čerstvo napadnutom snehu, napríklad v horách. Pre tento štýl jazdy potrebujete pevnú predĺženú dosku. Pre freestyle – jazdu vo viac upravenom parku, skoky a robenie najrôznejších trikov – potrebujete mäkkú dosku.

Aby ste si mohli na začiatok vyskúšať viac možností, bude lepšie, ak si zvolíte univerzálny model, ktorý má strednú tuhosť a je vhodný pre freestyle aj freeride. Potom, keď sa už naučíte dobre stáť na snowboarde a vyberiete si, kde sa vám najviac páči – na horách alebo v parku – môžete si kúpiť lepšiu dosku.

Prípadne vám môžu pomôcť zlepšiť vaše zručnosti na svahu a zážitok z jazdy kvalitné snowboardové viazania.

A čo oblečenie na snowboard?

Snowboardisti musia mať aj špeciálne oblečenie. Koniec koncov, je to vždy lepšie a bezpečnejšie, ako vstúpiť na svah vo vychádzkovej obuvi.

Nakoľko ide v prípade snowboardingu najčastejšie o membránovú bundu a nohavice, ktoré sú vyrobené z nepremokavého materiálu, starostlivosť bude oveľa náročnejšia ako o kvalitné ponožky.

Stojí za to venovať pozornosť skutočnosti, že takéto odevy sa od seba líšia svojou schopnosťou odpudzovať vodu. Všetky tieto veci sú možno pre začiatočníkov väčšou investíciou, preto si ich podobne ako lyže najskôr od niekoho požičajte a vyskúšajte.

Keď sa rozhodnete pre priamu kúpu, myslite na to, že s týmto špeciálnym oblečením budete mať aj viac starostí pri údržbe. Nedá sa a nie je dobré ho často prať, pričom používanie obyčajného pracieho prostriedku je všeobecne nevhodné, pretože spomínané membrány v odeve upcháva.

Je lepšie ho radšej vyčistiť špeciálnou emulziou na to určenou. Alebo jednoducho utrieť vlhkou handrou a dobre sa po používaní o odev vždy postarať!

Ako si vybrať oblečenie na snowboarding
Zdroj: aapsky / Shutterstock.com

Nezabudnite na doplnkovú ochranu

Najzákladnejšou ochranou sú špeciálne upravené nohavice a chrániče kolien. Platí to najmä pre neskúsených snowboardistov, ktorí obzvlášť často padajú na zadok a kolená. Tieto pády sú veľmi nepríjemné a traumatizujúce a bolesť vás môže potom od snowboardovania úplne odradiť. Mimochodom, tieto špeciálne doplnky vás ochránia nielen pred pádmi, ale aj studeným horským vetrom.

Veľmi dôležitá je aj prilba, bez ktorej vás v mnohých prípadoch na svah ani nepustia. Ide o vašu osobnú bezpečnosť, o ktorú sa je lepšie starať kvôli nej samotnej, a nie kvôli vonkajšiemu vzhľadu.

Aby vám sneh nepadal do tváre a nefúkal vietor, snowboardisti si nasadzujú aj špeciálnu masku alebo okuliare.

V prípade potreby je možné nosiť aj chrániče zápästia a lakťov. A ak jazdíte v špeciálne upravenom parku, určite oceníte aj ochranu chrbta, ktorá je v mnohých prípadoch aplikovaná v samotnom oblečení.

Výber vhodného miesta závisí, podobne ako pri spomínanej výbave, od vašich schopností.  Pre začiatočníka je vždy lepšie ísť do lyžiarskeho strediska, kde je terén upravený a bezpečnejší. Oveľa náročnejšie je totiž naučiť sa jazdiť na horách a čerstvo napadnutom snehu.

Tak si všetko dobre premyslite, naplánujte a potom sa vydajte za týmto nevšedným relaxom na čerstvom vzduchu, ktorý telu prospieva z viacerých dôvodov.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button