Ako si vybrať turistickú obuv na ľahší treking a prechádzky?
Vonku sa „blýska“ na teplejšie počasie, čo nás láka za sviežim vzduchom. Toho sa vieme zhlboka nadýchať len v panensky čistej prírode. V rámci svojich jarných plánov si určite treba vyhradiť čas na kratšie prechádzky. Výhodou je, že telu prospievajú, aj keď nie sú kondične až tak náročné ako iné športy. Aj tu sa držíme hlavnej zásady, a to tej, že telu najprv dožičíme, až tak od neho vyžadujeme vyššie nároky. Dnes sa preto v príspevku dočítate o vhodnej vychádzkovej turistickej obuvi.
Turistická obuv v nižšom strihovom prevedení
Presne tieto vlastnosti bližšie určujú turistickú obuv na nenáročné vychádzky. Ich hlavnou výhodou je ľahkosť a pohodlnosť aj za nepriaznivého terénu a počasia.
Pozor, turistickú si nezamieňame s mestskou športovou obuvou. Obuv na túru, aj keď len na kratšie vychádzky, musí spĺňať funkciu odolnosti. Za tou sa skrýva špeciálne konštrukčne vybavenie vďaka novým mechanizmom.
Výsledkom je kopírovanie ergonomických vlastností chodidiel, dobrý termoregulačný efekt, odolnosť voči vode, veternosti alebo nadmernému suchu.
Vysnívaná turistická obuv môže vyzerať aj takto!
Aj čo sa týka bežnej vychádzkovej obuvi, tak u predajcu Sportrysy nájdeme viaceré inovované modely. Môžu mať charakter topánok na voľný čas s prvkami udržateľnosti a recyklovateľnosti. Vo výsledku získame turistickú obuv s tvarovaným textilným zvrškom na báze recyklovaných PET fliaš. Aj v tomto zdanlivo „jednoduchom“ prevedení zabezpečuje obuv odolnosť voči oderu.
U jarnej vychádzkovej obuvi je dôležitým kritériom vrstvenie, podobne ako keď vyberáme zimné turistické topánky o izolačnú podšívku navyše.
Pri jarných túrach zohľadňujeme, aby sa medzi vrchnou časťou a podrážkou nachádzala medzivrstva kompresne vyhovujúca pri náhlych zmenách v teréne.
Vyhľadávanou je turistická vychádzková obuv s členitou podrážkou, pomocou ktorej nepociťujeme nárazy. Obuv takto zlepšuje bezpečnosť a plynulý chod prírodou.