Ako si vybrať medzi typovým projektom domu a návrhom od architekta?
Stavba domu patrí k najdôležitejším rozhodnutiam v živote. Spája sa s ňou veľká finančná investícia do miesta, ktoré budete využívať desiatky rokov. Či už máte malý alebo veľký pozemok, chcete poschodový dom alebo bungalov, základom pre postavenie bude ten správny projekt. Poradíme vám, ako si vybrať medzi návrhom na mieru a katalógovými projektami domov.
Čo sú a na čo slúžia projekty domov?
Projekty domov sú dokumentáciou k stavbe, ktorá obsahuje dôležité technické detaily pre jej realizáciu. Projekt sa vypracováva nielen kvôli získaniu stavebného povolenia, ale najmä preto, aby bol akousi mapou, ktorá bude viesť k výslednému domu.
Jeho súčasťou sú špecifikácie stavebnej časti s výkresmi a pôdorysmi, čiže to, aký bude mať stavba tvar, výzor, strechu.
Zaznamenáva sa doň aj použitý materiál a detaily týkajúce sa pripojenia na inžinierske siete. Napríklad to, ako je možné riešiť vykurovanie, elektroinštalácie, rozvody alebo odpad.
Katagolový projekt
Je to štandardizovaný kompletný model domu, ktorý si môžete vybrať v elektronických a tlačených katalógoch.
Výber je obrovský bez ohľadu na to, či chcete poschodový dom, bungalov alebo nízkoenergetický štandard. Vďaka tomu sa dá vyhnúť situácii, že rovnaký dom bude mať každý druhý človek vo vašej obci.
Ak vám projekt sadne, a chcete stavať do bodky podľa neho, môžete ho mať veľmi rýchlo a lacno. Pokiaľ chcete zmeny, vypracovanie bude drahšie a dlhšie. Napríklad pri zmenách nosných alebo obvodových stien či tvaru domu, kde sa musia upraviť výkresy a prerátať statika.
Pri typových projektoch ale niekedy platí, že sa cena stláča na úkor kvality použitých materiálov. Ďalšou nevýhodou je ich maximálna štandardizácia. Nie sú vhodné na úzke alebo rozmerovo atypické parcely či pozemky s väčším sklonom.
Sú vypracované pre modelový pozemok, preto k nim ešte bude treba naplánovať špecifické možnosti pripojenia na vodu, elektrinu či plyn, čo môže navýšiť výslednú cenu.
Projekt na mieru
Svoj dom snov si nemusíte vyberať len v katalógu, môžete si ho dať navrhnúť architektonickej firme. Riešenie je vhodné pre tých, ktorí chcú neštandardne veľký dom – nad 200 metrov štvorcových, keďže ich v katalógoch takmer niet.
Odporúča sa tiež v prípade, že máte špeciálne požiadavky ako vnútorný bazén alebo telocvičňu. Navrhovaný projekt si môžete vypiplať do posledného detailu. Ak si zvolíte skúseného odborníka, nedostatky vášho nápadu odhalí a upraví už pri projektovaní. Rátajte ale s tým, že projekty na mieru stoja viac a ich príprava trvá dlhšie.
Výsledkom však bude jedinečná stavba, ktorá nenájde v susedstve dvojičku. S tým sa ale spájajú aj riziká. Projekty domov na mieru sú trochu mačkou vo vreci.
Nebudete mať možnosť prehliadky vzorového domu, maximálne ho uvidíte v počítačovej 3D simulácii. Pri unikátnom dome je tiež vyššie riziko chýb, ktoré sa pri populárnych modeloch odstraňujú od stavby k stavbe.