Záhrada

Ako urobiť vertikálnu záhradu z paliet?

ako urobiť vertikálnu záhradu z palietNemáte k dispozícii dostatočne priestrannú záhradu pred domom, na ktorej by ste mohli pestovať okrasné kvety? Aj na malom priestore ale záhradku môžete vytvoriť, postačí vám k tomu pár vecí. Základ takzvanej vertikálnej záhrady tvorí obyčajná prepravná paleta. Ako urobiť vertikálnu záhradu z paliet?

V článku sa dozviete:

 • Čo je vertikálna záhradka
 • Postup vytvorenia vertikálne záhradky z paliet
 • Čo je potrebné
 • Ako dlho to potrvá
 • Aké budú náklady

Čo je to vertikálna záhrada?

Vertikálnu záhradu si predstavte jednoducho tak, že sú rastlinky vysádzané v palete, ktorá je naklonená k zemi v uhle od 1 do 90 stupňov. Rastlinky tak nerastú priamo v krajine na záhrade.

Ide o zaujímavé riešenie, ktoré je vhodné napríklad v okamihu, keď už nemáte voľný priestor na svojej záhrade, prípadne máte k dispozícii len balkón či terasu.

Postup vytvorenia vertikálnej záhradky z paliet

Príprava palety

vertikálna záhradkaPaletu, ktorú si jednoducho zoženiete v nejakom miestnom obchode, očistíte pomocou brúsneho papiera tak, aby na jej povrchu neboli triesky.

Pokiaľ z palety vyčnievajú klinčeky či iné ostré predmety, rovnako ich odstráňte, napríklad pomocou klieští. Paletu môžete tiež nalakovať, prirodzenejšie je však ponechať ju v pôvodnom stave.

Vyhnite sa nákupu paliet so značkou HB, u ktorých boli pri výrobe použité chemikálie.

Zaistenie zadnej strany a bokov

Ako náhle je paleta očistená, je nutné zabezpečiť jej zadnú stenu tak, aby z nej následne neunikala zemina. Pre zatvorenie zadnej časti použite drevenú dosku (pripevníte ju pomocou klincov), prípadne odpadového igelitu. Pred tým ešte na zadnú časť pripnite netkanú textíliu, ideálne v dvojitej vrstve, aby vydržala nápor zeminy.

Okrem zadnej časti rovnakým spôsobom zaistite tiež bočnej strany palety. Pri upevňovaní textílie vám postačí klasická pripínacia pištoľ. Upevnenie dna a strán je dôležité, preto ho vykonávajte po krátkych úsekoch a dôsledne.

Výsadba rastlín do vertikálnej záhrady

V ďalšej fáze už môžete vysadiť vybrané druhy rastliniek. Osadzovanie rastlinami vykonávajte najprv vo vrchnej časti palety. Tú pritom ešte stále máte v horizontálnej polohe na zemi hore dnom.

vertikálna záhradaAko náhle sú rastlinky vysadené, nasypte do palety zeminu. Pokračujte vo vysádzaní rastliniek, ktoré starostlivo zahrňte zeminou, aby nemali odkryté korene.

Pamätajte na to, že väčšie rastliny majú byť v spodnej časti, aby neclonil tým menším.

Zhruba jeden týždeň nechajte paletu na zemi, potom ju zdvihnite do uhla 45 stupňov.

Opäť po týždni ju už môžete postaviť kolmo a vertikálne záhradku máte hotovú.

Čo je potrebné pri tvorbe vertikálnej záhrady?

 • Paleta
 • Šmirgľový papier
 • Pripínacia pištoľ
 • Netkaná textília, doska na dno palety, igelit
 • Zemina
 • Rastliny na pestovanie

Ako dlho tvorba vertikálnej záhrady potrvá?

Vytvorenie jednej vertikálnej záhradky z palety vám zaberie zhruba 30 minút. Prečítajte si aj článok ako sadiť cesnak.

Aké budú náklady na vertikálnu záhradu?

Ak nezoženiete paletu v niektorom z blízkych obchodov, môžete si ju kúpiť v špecializovaných obchodoch. Klasická nová EUR paleta stojí okolo 7 Eur. Za zeminu vo vreci s objemom 50 litrov zaplatíte do 3 Eur. Do palety sa zmestí až 120 litrov zeminy.

Jeden kus netkanej textílie o rozmeroch 1,6x5m stojí cca 3 Eur, počítajte však s tým, že budete potrebovať minimálne 2 – 3 kusy.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button