Návody

Ako odvolať správcu vášho bytového domu?

Sťahovať sa do nového, to je vždy veľký krok. A je jedno, či ste si postavili vysnívaný dom, alebo kúpili nový byt, ktorý ste si zrekonštruovali podľa vlastných predstáv. Je to skrátka nový domov a to je vždy zásadný okamih v živote.

Návod odvolať správcu bytového domu
Zdroj obrázka: Autor: Grand Warszawski / Shutterstock.com

Nielen hluční susedia bývajú problémom bytových domov

Sťahovať sa, to je však vždy do určitej miery aj riziko. Teda možno ani nie, keď staviate dom, ale pri sťahovaní sa do nového bytu rozhodne. Prečo? Nie kvôli tomu, že by ste mali mať problém pri montáži vašej novej podlahy Herringbone.

Bývanie v bytovom dome má dve potenciálne riziká, ktoré je však zrejme nemožné odhaliť pred kúpou bytu. Prvým sú susedia. Môžu byť hluční, či robiť neporiadok v spoločných priestoroch. Na druhej strane, dobrí susedia bývajú na nezaplatenie lebo vždy máte niekoho, kto vám môže pomôcť s čímkoľvek budete potrebovať.

Odvolanie by ste si mali dôkladne naplánovať

Druhým rizikom, ktoré je zrejme ešte viac „skryté“ ako prípadní netolerantní susedia, je spoločnosť, ktorá má na starosti kompletnú správu bytových domov vrátane toho vášho. Toto môže byť kameň úrazu, ktorý dokáže dojem z bývania v novej lokalite zásadne zhoršovať. Ak je nespokojnosť príliš veľká, stále je možné správcovskú spoločnosť odvolať. Ako?

Ešte predtým, ako inicializujete odvolávanie správcovskej spoločnosti, je potrebné zistiť názor ostatných majiteľov bytov a nebytových priestorov vo vašej bytovke. Ak totižto nebudete mať za sebou nadpolovičnú väčšinu, ktorá je ochotná na schôdzi odvolanie odhlasovať ani sa o to nepokúšajte, bol by to zbytočne stratený čas.

Ak máte istotu, že ostatní tento návrh podporia, je potrebné zvolať schôdzu. Tú zvoláva správcovská spoločnosť a keďže sa ju chystáte odvolať, môže už tu nastať problém.

Avšak ak správca nezvolá schôdzu do 15 dní od požiadania, môžete vyzbierať 25% podpisov majiteľov a tým zvoláte schôdzu aj sami. A potom už stačí „len“ tá nadpolovičná väčšina hlasov. Samozrejmosťou je dodržať počas schôdze všetky formálne náležitosti a ideálne si ponechať kópiu zápisnice s prezenčnou listinou a výsledkom hlasovania. Aby sa originál niekde „nestratil“.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button