Ako liečiť

Ako odstrániť strie: Pomôže prírodný krém?

ako odstraniť strieStrie sú drobnými jazvami, ktoré sa vyskytujú prevažne u žien, avšak môžu trápiť aj mužov, a to predovšetkým vtedy, ak u nich dôjde k rýchlemu nárastu svalovej hmoty. Nezriedka sú tiež následkom rýchleho pribratia telesnej hmotnosti – priberania. U žien sa najviac vyskytujú v súvislosti s tehotenstvom. Ako odstrániť strie: Pomôže prírodný krém?

V článku sa dozviete:

  • Čo sú strie
  • Čo ich spôsobuje
  • Spôsoby odstránenia
  • Prevencia proti vzniku strií
  • Čo je potrebné dodržiavať

Čo sú to strie

Jedná sa o malé jazvičky na koži, ktoré vznikajú v dôsledku naťahovania kože. Najviac postihnuté sú miesta v okolí brucha, ďalej sa tvoria na stehnách, bokoch a zadku, u žien niekedy aj na prsiach.

Čo strie spôsobuje?

Nárast telesnej hmotnosti

tehotenstvo a striePríčiny vzniku strií sú najčastejšie spôsobené vplyvom rýchleho priberania na váhe.

Typicky sa jedná o situáciu, keď žene počas tehotenstva rastie bruško. Koža sa potom extrémne napína, čo má za následok okrem iného tvorbu strií. Tiež sú spôsobované nezdravým životným štýlom, keď človek rýchlo priberá.

Hormonálne zmeny

Ďalším dôvodom, prečo sa na vašom tele objavia strie, môžu byť hormonálne zmeny. To sa týka predovšetkým v období klimaktéria a tiež vtedy, ak používate kortikosteroidy.

Genetické predispozície

Do istej miery sú strie spôsobené aj genetickými dispozíciami. Ak nimi trpeli vaši predkovia, je väčšia pravdepodobnosť ich výskytu aj u vás.

Rýchly rast počas dospievania

Za striami koniec koncov môže stať tiež rýchly rast v období puberty. Opäť to súvisí s tým, že sa koža veľa rozpína a dochádza tak k popraskaniu vlákien pod kožou.

Spôsoby odstránenia strií

K úplnému odstráneniu strií dôjde iba pri odborných zákrokoch. V súčasnej dobe sa najčastejšie využíva metóda odstránenie jaziev pomocou laseru.

Ak máte na tele strie a chcete sa ich zbaviť nejakou prirodzenejšou cestou, nedá sa to urobiť so stopercentnou úspešnosťou. Dôjde iba k ich zmenšeniu, strie potom nebudú také výrazné. Existuje pritom niekoľko metód, ako to dosiahnuť:

Masáže

relaxovať masážNa zmiernenie výskytu strií pomáhajú špeciálne masáže. Jedná sa napríklad o lymfodrenáž.

Vyhladenie kože

Rovnako ako v prípade bežných jaziev po úrazoch sa dajú strie do istej miery odstrániť pomocou takzvanej dermabrázie, čo je chirurgické vyhladenie kože, kedy dôjde k jej zjemneniu. Pri tejto metóde sa využíva oxid hlinitý.

Tento postup je pomerne finančne náročný.

Krémy na strie

Na strie môžete zaobstarať najrôznejšie krémy a masti. Tu je nutné povedať, že síce pomáhajú, ale len do tej miery, že strie zosvetlia, prípadne zmenšia, nedôjde však k ich celkovému vymiznutiu.

Medzi účinné krémy patria napríklad tieto:

telovy olej na strie
Telový olej na strie

Tehotenský telový olej na strie. Táto olejová kompozícia je určená predovšetkým pre budúce mamičky. Pri pravidelných masážach účinne pomáha predchádzať vzniku pajazvičiek (strií) na bruchu, stehnách, zadku a prsiach. Príjemne vonia.

Používa sa od začiatku tehotenstva do tretieho mesiaca po pôrode.

Vďaka aplikácii tohto olejčeka dochádza k obnoveniu pevnosti pokožky, jej potrebnej hydratácii. Strie sa v priebehu niekoľkých dní či týždňov zmenšia a dôjde k ich výraznému zosvetleniu. Aplikuje sa priamo na pokožku, a to jemným masírovaním na postihnuté miesta.

Omladzujúci telový krém – tento krém pomáha hlavne ako prevencia proti samotnému vzniku strií. Rovnako tak ale pôsobí na už vzniknuté strie, ktoré postupne blednú a dochádza tiež k ich splošteniu. Takéto účinky má vďaka tomu, že pokožku dokáže perfektne hydratovať.

Prevencia proti vzniku strií

denný pitný režimVýskytu strií sa dá do značnej miery zabrániť, a to najmä dodržiavaním zdravej životosprávy. Vyvarujte sa najmä rýchlemu priberaniu na váhe.

Ako prevencia proti striám pomáha tiež dostatočný a pravidelný prísun tekutín. Ďalej odporúčam pravidelný pohyb.

V neposlednom rade je vhodné čas od času zájsť na masáže, pomocou ktorých dôjde k lepšiemu prekrveniu pokožky. Rozhodne je vhodné používať kozmetické krémy proti striám, ktoré pôsobia ako preventívne opatrenie, kedy pokožku hydratujú a dodávajú jej potrebné vitamíny a minerály.

Čo je potrebné dodržiavať?

  • Prísun tekutín
  • Zdravú životosprávu
  • Masáže
  • Používanie kozmetických krémov na vyživenie a hydratáciu pokožky

Mužom možno odporučiť len pozvoľný nárast svalovej hmoty. Ak posilňujete, potom nie je príliš vhodné svalovú hmotu naberať moc rýchlo, inak sa strie skôr či neskôr vyskytnú na miestach, kde dochádza k extrémnemu rozťahovanie pokožky.

Podobné články

1 komentár

  1. mmne pomahal krem elastiq, dala mi ho kamoska a fakt dobre fungoval, aj na tie vzniknute strie aj ako prevencia, bola som s nim velmi spokojna, isty cas po porode som ho este pouzivala ako nahradu teloveho kremu

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button