Auto-moto

Ako správne a rýchlo nasadiť snehové reťaze?

ako nasadiť snehové reťazePočas snehových fujavíc a trvalejšieho sneženia sa rýchlo zhoršuje stav komunikácií. Upratovacie vozidlá potom sneh nestíhajú z ciest tak rýchlo odpratávať, takže sa na nich tvorí súvislá vrstva. Tým sa samozrejme znižuje schopnosť ovládať vozidlo a nepomáhajú často ani tie najkvalitnejšie zimné pneumatiky. Každý vodič by mal nielen vedieť, kedy prezuť na zimné pneumatiky, ale aj mať vo svojom vozidle pripravené snehové reťaze, najmä pokiaľ vyráža do hôr, kde sa dá takáto situácia oveľa viac predpokladať. Samotná prítomnosť snehových reťazí v aute ale nič neznamená, je totiž potrebné vedieť, ako ich nasadiť. Ako správne a rýchlo nasadiť snehové reťaze?

V článku sa dočítate:

  • Postup nasadenia
  • Čo je potrebné
  • Kedy ich nasadiť
  • Ako dlho to potrvá
  • Aké budú náklady

Postup nasadenia snehových reťazí

nasadzovanie snehových reťazíV súčasnej dobe sa dá predpokladať, že si zaobstaráte moderné verzia snehových reťazí, ktoré možno nasadiť prakticky bez nutnosti posúvania vozidla.

Ich nasadenie, pokiaľ to ovládate dobre, je uskutočniteľné v priebehu niekoľkých sekúnd.

Pred tým, než vyjdete na cestu vo chvíli, keď sa dá predpokladať, že možno budete snehové reťaze na kolesá nasadzovať, je dobré si túto činnosť precvičiť nanečisto, skrátka mať dostatočnú prax.

Preto odporúčam si to vyskúšať napríklad v garáži, aby ste potom vonku nasadzovaním nestrávili desiatky minút.

Je potrebné mať na pamäti, že keď vonku mrzne, prsty rýchlo krehnú. Čím dlhšie vám to bude trvať, tým horšie sa vám bude nasadzovanie reťazí vykonávať.

Rozloženie snehových reťazí

Po vytiahnutí reťaze z kufra ju rozložte pred koleso. Upravte jej jednotlivé časti tak, aby neboli prekrútené a zamotané.

Omotanie reťazí

Chyťte obvodové lanko a zasuňte ho za koleso, a to sprava doľava. Konce lanka potom pritiahnite k sebe a následne ich zdvihnite hore na dezén pneumatiky. Potom ich spojte.

Ako náhle máte oba konce lanka spojené, položte lanko na hornú časť dezénu. Potom spojte bočné reťaz pomocou spojovacieho háčiku do koncového článku. Lanko zasuňte za pneumatiku a reťaz zarovnajte.

Nasadenie reťaze musí byť maximálne rovnomerné, nesmie tu byť žiadne prekrútenie. Reťaz musí byť upevnená, nesmie voľne trčať.

Utiahnutie

Pomocou napínača reťaz utiahnite. Ak zostáva väčšia časť, vsuňte ju okolo bočnej reťaze.

Následne sa autom posunte pár metrov a skontrolujte, či reťaz pevne sedí. V prípade potreby ju opäť dotiahnite pomocou napínača.

Čo je potrebné ak chcete nasadiť snehové reťaze?

  • snehové reťazesnehová reťaz

Kedy snehové reťaze nasadiť?

Nasadenie snehových reťazí nastáva vo chvíli, keď na komunikácii leží súvislá vrstva snehu.

Ako náhle sa potom dostanete opäť na cestu, kde už sneh neleží, je nutné ich ihneď sňať.

Majte tiež na pamäti, že pri používaní snehových reťazí musíte prispôsobiť jazdu, hlavne jej rýchlosť. S reťazami by ste tak mali ísť maximálne päťdesiatkilometrovou rýchlosťou.

Ako dlho nasadzovanie snehových reťazí potrvá?

Nasadenie snehových reťazí zvládnete počas minúty až dvoch, ak to máte dobre nacvičené.

Ak si s nasadením neviete rady, alebo ho napríklad nemôžete pevne dotiahnuť, nebojte sa spýtať niekoho vo svojej blízkosti, iste vám niekto z vodičov rád pomôže.

Aké budú náklady na snehové reťaze?

Pár kvalitných snehových reťazí vyjde zhruba na 80 až 110 €.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button