Ako na tréning podľa Korteho?
Tento tréning, ktorý bol pôvodne vyvinutý pre silových trojbojárov, patrí medzi tzv. full-body tréningy. To znamená, že v každom tréningu precvičíte celé telo. V dnešnej dobe je veľmi obľúbený a aj kulturisti, ktorí ešte donedávna nedali dopustiť na splitové (delené) tréningy, skúšajú dnes aj tréning podľa Korteho a iné full-body tréningy, s vynikajúcimi výsledkami.
Čo je to tréning podľa Korteho?
Korte, ako sme už povedali, je tréning pre silových trojbojárov. My si predstavíme verziu tohto programu určenú pre širšie publikum, ktorá pôsobí viac na budovanie objemu než len maximálnej sily.
Typy cvikov podľa Korteho
Základná verzia programu je na štyri týždne. V každom tréningu (3x týždenne) precvičíte celé telo a v každom tréningu budete cvičiť benchpress, drep a mŕtvy ťah (tzv. deadlift) a niekoľko doplnkových cvikov.
Každý týždeň predstavuje akoby jeden cyklus a v každom ďalšom si zvýšite záťaž u základných cvikov.
Koľko sérií a s akou záťažou?
V každom tréningu vykonávate tri vyššie zmienené základné cviky v piatich sériách po piatich opakovaniach so záťažou rovnajúcou sa 70% vášho maxima (napr. ak zdvihnete maximálne 100kg na bench, cvičíte so 70kg).
Prejdete týždenný cyklus, kedy prvý tréning podľa Korteho začína mŕtvym ťahom, druhý bench a tretí drep. Prečo? Pretože prvý cvik vždy vykonávate v šiestich sériách po šiestich opakovaniach (nasledujúce 5×5), k tomu doplnkové cviky (bicepsový zdvih, tricepsový tlak, brucho a budúci tréning výpony na lýtka, brucho, toto sa stále strieda).
Ďalšie týždne tréningu podľa Korteho
Ďalší týždeň zvýšite závažia na základných cvikoch o 2,5kg (u mŕtveho ťahu a drepu viac). Inak všetko zostáva rovnaké. Prvý cvik dňa 6×6, zvyšné dva 5×5 a nakoniec doplnkové cviky. Hoci sa prvý týždeň bude tento systém zdať jednoduchý, s ďalšími týždňami a pribúdajúcou záťažou sa ešte len začnete poriadne potiť.