Voľný čas a hobby

Potulky lesom len s kvalitnou výbavou a technikou

Patríte medzi milovníkov poľovačky alebo sa venujete ochrane prírody a pri týchto svojich záujmoch trávite veľa času v lese aj v noci? Len láska k prírode a tomuto hobby nemusí stačiť. Ak si zaobstaráte plnohodnotnú výbavu, odzrkadlí sa to aj na nových zážitkoch.

Termovízia vie zachrániť životy

Veľkým problémom nočnej prírody je nedostatok zostatkového svetla. V niektorých prípadoch môžu pomôcť rôzne nočné videnia, no tie nemusia byť maximálne efektívne.

Skvelou cestou je termovízna kamera, ktorá zbiera infračervené žiarenie a nie spomenuté zostatkové svetlo. Pri nich nezáleží na tom, či sa musíte popasovať s hmlou, úplnou tmou alebo prietržou mračien spojených s dažďom, či dokonca snežením. Oproti nočným videniam majú termovízne kamery oveľa väčší dosah.

V tomto prípade však nejde o technologickú pomôcku len pre milovníkov lesa a zvierat. Mimoriadne pomáhajú aj pri stavebníctve, výrobných procesoch či hasičstve, a to vďaka detekcii únikov plynov alebo identifikácii tepelných stôp.

Počas dňa ich využijete pri hľadaní stratených zvierat v hustých kríkoch a porastoch v rámci ich záchranných akcií, čo platí aj pri hľadaní ľudí v prírode.

Všestranné fotopasce aj s modernou technológiou

Hľadáte vhodný dar pre poľovníka alebo sami chcete spoznávať územie lesa? Zadovážte si maskované digitálne zariadenie – fotopascu. Tá dokáže zaznamenať pohyb zvieraťa a vytvoriť snímku vami sledovaného prostredia.

Využiť sa dajú pri každej situácii, ktorá si vyžaduje efektívne sledovanie pohybu. Fotopasca pomôže pri monitoringu ťažšie prístupných úkrytov a chránených hniezd, zbieraní štatistických údajov či dokonca prekazení nelegálneho konania zlodejov a pytliakov.

Ako si vybrať a kde kúpiť fotopascu
Zdroj foto: Lena_viridis / Shutterstock.com

Svojich fanúšikov si našla aj medzi zoológmi, kriminalistami či osobami, ktoré sa venujú ochrane majetkov chatárov alebo farmárov.

Postačí vám prevedenie do 850 nm vlnovej dĺžky svetla (viditeľné pre ľudské oko) alebo až fotopasca s frekvenciou 940 nm (s neviditeľným bleskom, nezaregistruje ju zver ani človek). Pre náročnejších tu máme fotopascu so 4G modulom s možnosťou prenosu fotografií na e-mail alebo do mobilného telefónu.

Neutekajte pred dažďom

Potulky lesom môže negatívne ovplyvniť aj dážď. Pri obyčajných prechádzkach sa dá uniknúť do sucha a tepla a vrátiť sa pre nové zážitky pri lepšom počasí.

Pracovníci v lesnom prostredí či poľovníci si to dovoliť nemôžu alebo jednoducho nechcú. V takom prípade sa bude hodiť kvalitný nepremokavý plášť, ktorý sa dá zakúpiť aj s kapucňou.

Ochráňte sa ním nielen proti dažďu, ale aj silnému vetru. Nezabudnite aj na vrecká, najlepšie kryté légiou a pre úplné pohodlie pozerajte aj po nastaviteľnej šírke rukávov.

Pláštenky by mali byť vyrobené z kvalitného vodeodolného materiálu, bonusom je odvetrávaný zadný diel.

Ako sa obliecť do dažďa
Zdroj foto: Rastkobelic / Shutterstock.com

Nenechajte vrtochom počasia pokaziť vám čas strávený nielen v lese, ale aj na turistike alebo pri iných činnostiach.

Kvalitná výbava a technika je determinantom nezabudnuteľných zážitkov pri vašich potulkách prírodou.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button