Šport

Ako funguje krokomer?

ako funguje krokomerChôdza je prirodzený pohyb, ktorý denne vykonáva väčšina z nás. Podľa odborníkov by sme denne mali prejsť aspoň 7 kilometrov, čo zodpovedá 10 tisíc krokom. Chôdza je tiež dobrým pomocníkom pri boji s obezitou a ak chcete mať prehľad o tom koľko krokov denne spravíte, zadovážte si krokomer. A ako taký krokomer funguje?

Ako vyzerá krokomer?

Krokomer, čiže pedometer, je malý elektronický prístroj, ktorý zaznamenáva počet prejdených krokov za sledovanú dobu.

Najčastejšie sa nosí za opaskom nohavíc, ale tie presnejšie a citlivejšie prístroje je možné nosiť prakticky kdekoľvek – vo vrecku, v kabelke, atď.

Čím sa od seba krokomery líšia?

lepší krokomerJednotlivé krokomery sa líšia veľkosťou, dizajnom, veľkosťou displeja a množstvom funkcií.

Tie obyčajné vedia okrem počtu krokov, zmerať počet prejdených kilometrov a tiež určiť množstvo spálených kalórií.

Lepšie krokomery mávajú navyše stopky, prehrajú vám hudbu, majú možnosť ukladať dáta do pamäte alebo možnosť prepojenia s počítačom.

Cena krokomerov sa pohybuje od pár eur až po pár desiatok eur.

Ako v skutočnosti funguje krokomer?

Krokomery reagujú na hojdavú ľudskú chôdzu a po každom došliapnutí pripočítajú jeden krok.

Úplne prvé krokomery fungovali na mechanickom princípe – vo vnútri mali olovenú guličku alebo kyvadielko, ktoré dávalo impulz počítadlu pri každom pohybe strojčeka.

Krokomery s pružinovým kyvadielkom

krokomer s kyvadielkomIde o princíp, ktorý využívajú lacnejšie krokomery, ktoré bývajú tiež hlučnejšie a menej presné.

Obsahujú pružinové kyvadielko, ktoré sa pohybuje pri chôdzi sem a tam a v krajnej polohe spojí elektrický obvod a tým dá impulz k započítaniu jedného kroku.

Tento typ krokomeru sa umiestňuje najčastejšie na bok v páse.

Krokomery s MEMS

Drahšie prístroje využívajú mikro-elektro-mechanické senzory (MEMS), ktoré zaznamenávajú pohyb alebo akceleráciu. Ide o presnejšie a menej hlučné krokomery, ktoré dobre fungujú aj vo vrecku alebo v batohu. Tie najmodernejšie krokomery sa dajú nosiť na krku ako prívesok.

Záleží na vás, do akého typu krokomeru budete investovať. Vždy je nutné počítať s istou nepresnosťou, ale ak chcete napríklad chudnúť, môže byť krokomer veľmi dobrým pomocníkom.

Pozrite sa tiež na to, aké ďalšie športy sú vhodné pre chudnutie.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button