Nezaradené

Ako sa obliecť na motorku?

ako sa obliecť na motorkuMotorkárske oblečenie vyjadruje všetky časti odevu, ktorú musí motorkár pri svojej jazde na motorke nosiť. Patria sem motorkárske čižmy, motorkárske nohavice, motorkárska bunda, motorkárske rukavice a samozrejme motorkárska prilba. Poradíme vám ako sa obliecť na motorku?

Pätoro výbavy:

1. Motorkárska obuv

Tu robí väčšina začiatočníkov chybu, pretože si nezaobstará obuv na motorku, ale namiesto toho jazdí v bežných topánkach. Tie však nie sú také pevné a odolné, a ani nechránia nohy tak dobre, ako motorkárske čižmy.

2. Motorkárske nohavice

Pri nohaviciach sú dôležité funkčné zapínacie mechanizmy. Zips, ktorý spája nohavice s bundou je taktiež dobrou pomôckou pre ucelenosť oblečenia. Počas leta taktiež určite oceníte otváracie vetráky.

3. Motorkárska bunda

Rovnako ako pri nohaviciach, všetky suché, alebo mechanické zipsy musia byť funkčné. Poteší zips na spojenie bundy s nohavicami. Vhodná motorkárska bunda by mala mať taktiež vetracie otvory, ktoré sa dajú podľa zváženia (a počasia) otvoriť alebo uzatvoriť.

Okruhoví jazdci a pretekári cestných motocyklov namiesto motorkárskych búnd využívajú motocyklistické kombinézy, ktoré si zvyčajne nechávajú ušiť presne na mieru. Motokrosový a enduro jazdci taktiež nahrádzajú motorkárske bundy za motocyklistické dresy.

4. Motorkárske rukavice

Dĺžka rukavíc by mala prekryť a utesniť bundu. Integrované chrániče na rukaviciach nie sú žiadnou ozdobou, ale v prípade pádu nevyhnutnosťou.

5. Motorkárska prilba ­

Zrejme najdôležitejší prvok, čo sa týka bezpečnosti. Jej úlohou je chrániť hlavu po celom obvode, vrátane tváre. Túto podmienku spĺňa vyklápacia a integrálna prilba.

Integrálna prilba je o niečo ľahšia, ale zato však vyklápacia umožňuje vyklopiť prednú časť, čím sa odkryje tvár a zlepší výhľad. Vetracie otvory sú povinnosť, prehriaty mozog totiž dokáže rázne znížiť jazdcove schopnosti. Prečítajte si aj článok ako vybrať prilbu na bicykel.

Odporúčaný materiál motorkárskeho oblečenia

V rámci motorkárskeho oblečenia sú obľúbené predovšetkým syntetické materiály. Za nimi v tesnom závese nasleduje motorkármi milovaná koža. Syntetické materiály majú oproti koži výhodu kvôli svojej zreteľne nižšej hmotnosti a lepšej priedušnosti.

Motorkárske oblečenie z kože má zase výbornú odolnosť voči dažďu a vetru. Pri správnej starostlivosti si dokáže zachovať dlhoročnú životnosť. Prečítajte si aj článok ako sa obliecť na bicykel.

Je potrebné ešte dodať, že veľa motocyklistov dáva do popredia dizajn, čo nemusí byť vždy tou správnou voľbou. Rozhoduje predovšetkým funkčnosť. Dizajn by mal byť až na druhom mieste.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button