Nezaradené

Ako sa správne starať o pneumatiky?

pneueshop-spravna-starostlivostNa to, aby vám gumy slúžili tak, ako majú, by ste mali dbať. Výrobcovia a aj odborníci odporúčajú skontrolovať tlak v pneumatikách približne každý štvrťrok. Mali by byť nahustené tak, ako je potrebné. Ste na pumpe? Zmeranie tlaku v gumách by malo byť bežnou rutinou podobne ako umytie alebo upratanie auta. Často vozíte väčší počet ľudí alebo náklad? Pneumatiky by ste mali dofúkavať častejšie. Jazda na podhustených pneumatikách spôsobuje nerovnomerné opotrebenie pneumatík, hluk a skoršiu potrebu ich výmeny. To isté platí aj pri prehustení pneumatík.

Dôležité je aj skladovanie pneumatík

Mnohí skladujú pneumatiky doma, no je lepšie ich skladovať v servise, kde sa o ne vedia technici profesionálne postarať.

V servise vám ich očistia od kamienkov v dezéne a umyjú od blata a iných nečistôt. Tiež popritom skontrolujú, či tam nemáte defekt, analyzujú, do akej miery je pneumatika zjazdená a kvôli dlhšej životnosti ju nastriekajú silikónom. Túto pridanú starostlivosť oceníte, najmä ak pneumatiky nechcete kupovať len na jednu alebo dve sezóny.

Správnym skladovaním predĺžite pneumatike životnosť

Tým, že gumy nenecháte niekde len tak voľne pohodené, ale uskladníte ich tak, ako sa má, predĺžite životnosť pneumatiky aj o päť tisíc kilometrov. Zabudnite na balkóny alebo pivnice.

V skladoch je štandardná teplota behom každej sezóny, či už je leto alebo zima. To sa nedá povedať o balkónoch, kde je v lete príliš horúco a v zime neprimeraná zima.

Týmito teplotnými výkyvmi sa pneumatiky samé deformujú. Ak sú naukladané na seba, môže sa stať, že sa pri vyšších teplotách pretlačia a po obutí nie sú na vozovke spoľahlivé a doslova „robia, čo chcú“.

Nepozerajte len na to, že doma ich uskladníte zadarmo. V servise vám okrem spomínaných výhod odhalia aj prípadné komplikácie každej jednej pneumatiky.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button