Šport

Začínate s cvičením? Stavte na tieto výživové doplnky

Cvičenie a aktívny pohyb by mal byť súčasťou každého človeka, keďže práve vďaka nim dokážeme zlepšiť svoju postavu a užívať si zdravý život. Ak však len s cvičením začínate, začiatky môžu byť skutočne náročnejšie. K lepšiemu zvládaniu prvých mesiacov, vám môžu pomôcť rôzne výživové doplnky, ktoré vám dnes predstavíme.

Návod ako začať s cvičením
Zdroj: KitjaKitja / Shutterstock.com

Už na úvod treba spomenúť, že samotné výživové doplnky nezapríčinia, že sa z vás razom stane športovec  s vyformovaným telom.

Na to, aby ste sa na túto úroveň dostali, sú potrebné dlhé hodiny odriekania a potu vo fitness centre či na vonkajších ihriskách.

Výživové doplnky, ako napríklad spaľovače tukov, vám však dokážu zlepšiť úbytok vášho telesného tuku a urýchliť ich odbúravanie z tela.

Naopak, na zlepšenie regenerácie po cvičení vám môžu dobre poslúžiť rôzne aminokyseliny, ktoré športovci poznajú aj pod skratkou BCAA.

Aminokyseliny BCAA

Nepríjemná svalovica po náročnom cvičení býva najčastejšie prítomná u ľudí, ktorí s cvičením len začínajú a ich svaly sa po dlhej dobe dostávajú do poriadnej záťaže.

Práve preto je dôležité telu v týchto týždňoch či mesiacoch dodať poriadnu dávku aminokyselín, ktoré môžete získať buď zo stravy, alebo prostredníctvom výživových doplnkov.

Pri BCAA ide o komplexné aminokyseliny, ktoré sa skladajú z troch esenciálnych aminokyselín. Konkrétne ide o valín, leucín a izoleucín.

Všetky tieto aminokyseliny sú dôležité pre zlepšovanie imunity a urýchlenie regenerácie pri náročnej fyzickej záťaži.

Okrem lepšej regenerácie však aminokyseliny BCCA zmierňujú príznaky ochorenia pečene a sú tak vhodné aj pre ľudí, ktorí trpia ochorením či dokonca rakovinou pečene.

Doplnky výživy na cvičenie BCAA
Zdroj: AlekseyKorchemkin / Shutterstock.com

Kedy aminokyseliny BCAA užívať?

V ideálnom prípade a ak chcete nabrať svalovú hmotu, mali by ste BCAA aminokyseliny užívať tesne pred tréningom.

V prípade, že vám ide skôr o zhodenie nadbytočných kilogramov, odporúča sa aminokyseliny užiť hneď po prebudení, alebo pred tréningom.

Spaľovače tuku

Druhým suplementom, ktorým je vhodné doplniť váš jedálniček a obohatiť ním tréningovýprogram, sú spaľovače tukov.

Tento typ výživového doplnku slúži, ako už jeho názov napovedá, predovšetkým na rýchlejšie odbúravanie tukov z tela.

Rozhodne si však nemyslite, že len jednoduchým užívanímspaľovačov tukov dokážete schudnúť a redukovať svoj tuk z tela.

Ruka v ruke s týmto suplementom ide úprava vášho jedálnička a vytvorenie kalorického deficitu za pomoci pravidelného cvičenia.

Čo obsahujú spaľovače tukov

Základnou zložkou spaľovačov tukov je najmä kofeín, ktorý sa objavuje aj v káveči rôznych čajoch.

Druhou zložkou je takzvaný synefrín, ktorého hlavnou úlohou je potlačiť chuť do jedla, a to predovšetkým chuť na sladkosti a jedlá s veľkým obsahom sacharidov.

V spaľovačoch tukov môžete ďalej nájsť látky, ako karnitín, konjugovanú kyselinu linolovú, v skratke CLA či kyselinu hydroxycitrónovú HCA.

Kedy užívať spaľovače tukov?

Základným pravidlom, ktorého by ste sa mali pri užívaní spaľovačov tukov držať, je, neužívať ich tesne pred spaním, keďže je veľmi pravdepodobné, že kvôli stimulačným účinkom spaľovačov nebudete môcť zaspať.

Ideálne je tak spaľovače užívať približne hodinu pred samotným tréningom.

Slová na záver

Výživové doplnky, ktoré sme predstavili, vám skutočne môžu pomôcť naštartovať vaše cvičenie.

Netreba však zabudnúť na to, že bez vašej proaktivity a zmene jedálnička a celkového životného štýlu, očakávané výsledky nedosiahnete.

Pri kúpe týchto suplementov môžete však využiť aj zľavové kódy, pomocou ktorých ušetríte niekoľko desiatok eur.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button