Nezaradené

Aké pomôcky by ste si mali so sebou brávať do hôr?

aké pomôcky si so sebou zobrať do hôrLetná turistická sezóna vo vysokohorskom tatranskom prostredí bola otvorená len pred pár týždňami a ak plánujete aj vy začať leto prvou letnou turistikou v Tatrách, mali by ste sa na túru dôkladne pripraviť. Počasie na horách je vrtkavé a práve preto nesmieme podceniť výbavu do hôr. Aké pomôcky by ste si mali so sebou brávať do hôr?

Turistické ďalekohľady

Sú vhodné najmä do našich Tatier, ktoré nám ponúknu krásny výhľad zo štítov bez toho, aby nám v tom bránil hustý porast. Kvalitné turistické ďalekohľady vám umožnia pozrieť sa na vzdialenejšie objekty bez toho, aby ste mali pri sebe najkvalitnejšiu zrkadlovku s maximálnym zoomom. Kvalitný turistický ďalekohľad musí mať vynikajúcu optiku, musí byť spratný a zároveň by mal byť vodeodolný.

Ak chcete dobrý výhľad aj na vzdialenejšie objekty, vyberajte si turistické ďalekohľady nad 100 eur. Vydržia vám, spĺňajú všetky kvalitatívne požiadavky a hlavne zmestia sa vám aj do vášho turistického batoha.

Pokrývka hlavy

Hory sú nevyspytateľné a najmä počasie v nich. Hovorí sa, že počasie sa v Tatrách mení každú pol hodinu. Čo by ste si však do hôr mali určite brávať sú dobré pokrývky hlavy – šiltovky, látkové šatky.

Nezabúdajte na to, že idete do vyšších polôh, kde je slnečné žiarenie intenzívnejšie ako v nižších polohách. Chráňte si hlavu pred úpalom. Ten by vám mohol vašu turistiku prekaziť už po pár kilometroch.

Spacák

Ak ste dobrodružnejší typ a radi prespávate v horách, resp. na horských chatách, brávajte si so sebou aj spacáky. Raz za život vám odporúčame prespať na vysokohorskej chate vo Vysokých Tatrách.

Môžete si so sebou zobrať teleskopy a po západe slnka pozorovať oblohu. Obloha je v týchto vysokohorských polohách čistejšia –> žiaden svetelný smog. Prečítajte si aj články ako si vybrať spacák a ako sa starať o spacák.

Náhradné oblečenie a pršiplášť

V prípade, že vás na letnej turistike v Tatrách zastihne dážď, je vhodné mať pršiplášť a suché náhradné oblečenie, do ktorého sa prezlečiete.

Neriskujte prechladnutie a majte so sebou oblečenie, do ktorého sa prezlečiete, keď sa premočí to, čo máte na sebe. Navyše pršiplášť vám nezaberie veľa miesta.

Tekutiny

A najdôležitejšie na záver – tekutiny. Odporúčané množstvo tekutín na osobu sú dva litre. Nespoliehajte sa na horské bystrinky a berte si minimálne toto množstvo tekutín. Ak si chcete vychutnať kávu vo vysokohorskom prostredí, nalejte si ju do ekopohára Keepcup.

Brávajte si so sebou všetky tieto veci a uvidíte, že na turistiku v Tatrách budete spomínať len v dobrom.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button