Deti

Ako spoznať kiahne?

kiahneKeď sa dieťa nakazí ovčími kiahňami, získa imunitu na celý život. Väčšina ľudí kiahne prekoná v detskom veku, kedy okrem nepríjemných pupienkov často nebývajú veľké komplikácie. Ako však poznať, že sa naozaj jedná o kiahne?

Kiahne sú silne nákazlivé ochorenie!

Kiahne sú veľmi nákazlivým ochorením, ktoré spôsobuje vírus varicella – zoster. Väčšinou sa týmto vírusom nakazia deti vo veku od dvoch do ôsmich rokov a to v období od januára do mája. Inkubačná doba trvá 2-3 týždne a je bez príznakov.

Nákaza sa šíri vzduchom, dychom chorej osoby. Najviac sa rozširuje 3 dni pred výsevom pľuzgierikov a potom až 10 dní pri ich výseve. Niet sa čomu čudovať, že ak sa v škôlke objavia kiahne, dostanú ich takmer všetky deti.

Ako ich spoznať?

detské kiahneZákladným príznakom tejto choroby sú povestné pľuzgieriky, ktoré väčšinou pokrývajú celé telo, ale sú aj prípady, keď pupienky hravo spočítate.

Než sa ale objavia prvé červené známky kiahní, môže dôjsť u dieťaťa k zhoršeniu celkovej nálady. Inokedy aktívny potomok si ide dobrovoľne ľahnúť bez večere, nemá o nič záujem.

Môže sa sťažovať na bolesti hlavy, slabosť a únavu. Zvýšená teplota či dokonca horúčka je ďalším sprievodným javom.

Istotu ale získame až po vypučaní červených pľuzgierikov. Tie sa môžu pomaly šíriť 3- 4 dni po celom tele a tvári. Pupienky sa postupne vysušia, vzniknú tak chrasty, ktoré samy zmiznú.

Aká je liečba pravých kiahni?

V podstate je liečba jednoduchá. Lekár zapíše do zdravotnej dokumentácie prekonanie tohto ochorenia a ďalej vám môže predpísať lieky na potlačenie svrbenia. Buď vo forme kvapiek, ktoré sú vhodné pre malé detí, alebo tablety. Potom už záleží len na vás a vašom pediatrovi, akú sprievodnú liečbu zvolíte.

Kiahne sa môžu natierať tekutým púdrom, či inými prípravkami na to určenými. Na trhu je niekoľko preparátov a máte možnosť si vybrať. Tekutý púder s prídavkom mentolu môže niektoré deti dráždiť, iné jeho chladivé účinky ocenia.

Odporúčané sú tiež rôzne kúpele v hypermangáne sodnom.

Niektorí pediatri ale od týchto metód upúšťajú a pupienky odporúčajú nechávať zasychať bez použitia akýchkoľvek prípravkov, iba sa zmierňuje svrbenie.

Ako dieťaťu uľaviť keď má kiahne

Vysvetlite svojmu dieťaťu, že je nutné, aby si pľuzgieriky neškriabalo, inak môžu na pokožke zostať škaredé jazvy. Ostrihajte mu nechty nakrátko, a tak minimalizujete šancu na zanesenie infekcie. Môžete vyskúšať aj bavlnené rukavice, väčšina detí si ich ale s obľubou dáva dole.

Ohľadom sprchovania a kúpania detí počas kiahní sa rozpútavajú veľké diskusie. Jeden tábor tvrdí, rozhodne nesprchovať, iní bojujú za denné sprchovanie či kúpanie. Najlepšie je vydať sa zlatou strednou cestou a dieťa opláchnuť vždy, keď bude prepotené. Hygiena intímnych miest je samozrejmosťou.

Ísť sa nakaziť?

V dospelosti či u starých ľudí môže byť priebeh choroby ďaleko ťažší. Môže spôsobiť zápal pľúc, neurologické komplikácie či poškodiť pečeň. U tehotných žien, ktoré v detstve kiahne nepodrobili, môže dôjsť k rôznym poškodeniam plodu. Preto sa veľké percento mamičiek chodí tzv. ,, nakaziť“ k deťom práve chorým, aby to mali za sebou. Je to ale vhodné?

ovčie kiahneDetská imunita je počas kiahní výrazne znížená a návštevy prichádzajúce sa nakaziť vírusom, môžu dieťaťu ,, doniesť “ ďalšie infekcie. Radšej teda návštevu slušne odmietnite.

Počas choroby sa s dieťaťom zdržiavajte doma. Po zaschnutí posledného pľuzgierikov môžete vyraziť von, počítajte ale s tým, že chrasty sa môžu hojiť ešte niekoľko týždňov.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button