Záhrada

Ako pestovať petúnie?

ako pestovať petúnie Každý rok netrpezlivo čakáme na posledné dozvuky zimy a len čo svoj sviatok oslávia Pankrác, Servác a Bonifác, vrháme sa na výsadbu truhlíkových kvetín s vidinou, že tento rok bude najkrajšie vyzdobený balkón práve ten náš. Ani tá najlepšia umelá dekorácia živým, pestrofarebným a voňavým kvetom konkurovať jednoducho nemôže. Ako pestovať tak veľmi obľúbené petúnie?

Jar je bezpochyby najkrajším ročným obdobím. Príroda sa prebúdza zo zimného spánku, vtáčiky veselo štebocú, vzduch vonia a my cítime, ako sa nám do žíl vlieva nová energia. Ak si kladiete otázku ako pestovať petúnie, tak jar je najvhodnejším obdobím, kedy s pestovaním začať.

Ako pestovať petúnie – spôsoby pestovania

Petúnie patria k najrozšírenejším a aj najkrajším balkónovým rastlinám. Vďaka širokej škále farieb, bohatému kvetenstvu a nenáročnosti pestovania sa držia v rebríčku obľúbenosti na vrchole.

Existujú dva spôsoby, ako si petúnie vypestovať. Pre trpezlivých je tu možnosť vypestovať si vlastné sadenice zo semien, druhým a oveľa jednoduchším spôsobom je zakúpenie hotových sadeníc. V tomto prípade nehrozí pestovateľský neúspech ani sviatočným záhradníkom.

Výsev

Ak sa rozhodneme vypestovať si vlastné rastlinky, musíme zasiať semená už vo februári. Do misiek nasypeme substrát pre výsev a do hĺbky cca 3 cm semená zasejeme.

nádherné petúnieDostatočne zalejeme a dáme do igelitového vrecka, ktoré musí zostať pootvorené. Tým si vytvoríme takzvané domáce parenisko a semienka nám vyklíčia rýchlejšie. Tento proces si vyžaduje teplotu medzi 18 a 20 ° C. Akonáhle začnú rastlinky rásť, odstránime igelit a dáme ich na okno. Stále dodržiavame odporúčanú teplotu.

Akonáhle vyrašia prvé lístky, mali by sme rastlinky presadiť do malých kvetináčov. Stále používame substrát pre výsev. Počíname si veľmi opatrne, rastlinky, najmä ich korienky, sú veľmi krehké.

Minimálne týždeň chránime rastliny pred priamym slnečným svetlom. Lepšie im bude na okne orientovanom na sever. V polovici mája už máme silné sadenice, takže nám nič nebráni presadiť ich na záhon či do kvetináčov.

Nákup sadeníc

Pre tých z nás, ktorí si chcú prácu uľahčiť a dočkať sa záplavy farebných kvetov takmer bez práce, je tu ideálne riešenie.

V ktoromkoľvek kvetinárstve zakúpime hotové rastliny a zasadíme ich do hranatých kvetináčov či iných kvetinových nádob do substrátu pre petúnie a surfínie.

Ako na pestovanie?

Do klasického truhlíka o dĺžke 60 cm sa zmestia tri rastlinky, ktoré sa bohato rozrastú. Kvety starostlivo zalejeme, prvých 7-10 dní neprihnojujeme, pretože substrát potrebné živiny spočiatku pokryje. Dostatočnú zálievku udržiavame po celú dobu rastu a kvitnutia.

Ak máme kvety v samozavlažovacích kvetináčoch, je treba do doby, než sa rozrastú, smerovať zálievku priamo ku kvetom, nie do otvorov pre zavlažovanie. Rastlinky nie sú ešte dostatočne prekorenené, voda zo zavlažovacích otvorov by sa k nim nedostala a kvety by neprospievali. V priebehu kvitnutia odstraňujeme odkvitnuté kvety, aby sa mohli tvoriť nové puky.

Pri správnej starostlivosti, ktorá nie je nijako náročná, si budeme môcť túto farebnú nádheru vychutnávať až do jesene.

Podobné články

2 Comments

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button