Úvod / Deti / Ako cvičiť v tehotenstve?

Ako cvičiť v tehotenstve?

cvičenie a tehotenstvoHovorí sa, že tehotenstvo je najkrajšie obdobie v živote ženy, ale prináša so sebou aj veľa otázok. Ide o prirodzený stav, a ak prebieha všetko bez komplikácií, nie je dôvod výrazne meniť svoje návyky. A to platí aj pre šport a cvičenie. Ak ste športovali už pred otehotnením, nemusíte prestávať a ak ste necvičili, nič vám nebráni s rozumom začať. Cvičením si udržíte dobrú kondíciu a psychickú pohodu, ktorá sa môže ku koncu tehotenstva veľmi hodiť. Ako cvičiť v tehotenstve?

Cvičenie v tehotenstve aké má obmedzenia


Ak zistíte, že ste tehotná, platia pre cvičenie isté obmedzenia. Vždy o svojom stave informujte trénera, a ak máte akékoľvek pochybnosti, kontaktujte svojho lekára. Riaďte sa svojím telom, keď sa nebudete cítiť dobre, s cvičením prestaňte.

Cvičenie na začiatku tehotenstva

V prvom trimestri je nutné znížiť dĺžku záťaže na približne 20 minút a často odpočívať.

cvičenie v tehotenstveNikdy necvičte, aby ste chudli. Dýchajte pokojne a pravidelne. Pozor dávajte na prehriatie a dostatočne pite, najlepšie vodu. Nikdy necvičte do stavu bez dychu a vyčerpania. Nedvíhajte ťažké závažie a neposilňujte brušné svaly.

Pri cvičení si strážte tepovú frekvenciu. V tehotenstve by nemala prekročiť hranicu 140 tepov / min.

Posledný trimester a cvičenie

V poslednom trimestri sa nesmie cvičiť na chrbte, pretože maternica tlačí na krvné cievy. Ku koncu tehotenstva postupne uberajte záťaž.

Dbajte na riadne pretiahnutie, ale nechoďte až do krajných polôh, pretože s prípravou na pôrod dochádza k uvoľneniu väzov a mohli by ste sa ľahko zraniť. Dajte si pozor u cvikov vyžadujúcich rovnováhu, pretože s rastúcim bruškom sa vám posunie poloha ťažiska tela.

Špeciálne kurzy pre tehotné


Fitness centrá, ale aj pôrodnice ponúkajú rôzne kurzy a hodiny cvičenia pre tehotné. Jedná sa predovšetkým o jogu, pilates a cvičenia pre tehotné, kde sa zameriavajú aj na dýchacie techniky a posilňovanie svalov panvového dna.

Ak nechcete športovať, chodievajte aspoň na pravidelné prechádzky. Aj tak si môžete udržať dobrú kondíciu.

Aktivity a športy, ktoré sa neodporúčajú

V tehotenstve sa vyhnite športom pri ktorých hrozí pád, tímovým športom a športom, kde hrozia údery do brucha. Potápanie je v tehotenstve úplne zakázané. V pokročilom štádiu tehotenstva je potrebné sa vyhnúť otrasom, pretože s rastúcou váhou trpia kĺby, preto sa neodporúča aerobik alebo beh.

Signály, kvôli ktorým prestať cvičiť

Nikdy nezačínajte cvičiť, ak necítite pohyby a už ste ich cítila, máte časté kontrakcie alebo tvrdnutie brucha.

tehotenské cvičenieS cvičením prestaňte vždy, keď začnete krvácať alebo ucítite výtok tekutiny (môže sa jednať o odtok plodovej vody). Signálom pre prerušenie sú bolesti brucha, bolesti hlavy. Prestaňte vždy, keď sa objaví nevysvetliteľná slabosť, závrat, výrazná únava alebo nezvyklé búšenie srdca. Ďalej v prípade opuchov kĺbov, tváre alebo rúk a pri bolesti alebo sčervenaní v lýtku.

Vždy myslite na to, že je potrebné načúvať svojmu telu a riadiť sa svojimi pocitmi a v tehotenstve to platí dvojnásobne.

Kedy je šport zakázaný

V prípade komplikácií vám môže váš lekár šport úplne zakázať. Ide predovšetkým o tieto komplikácie – ak ste v minulosti prekonali potrat alebo predčasný pôrod, v prípade mnohopočetného tehotenstva, ak sa u vás objaví anémia, preeklampsia, špinenie alebo krvácanie, vcestná placenta alebo nedostatočnosti krčka maternice.

Ako cvičiť v tehotenstve?
5 (99.09%) 22 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

ako ucit predskolaka grafomotoriku

Ako učiť predškolské dieťa základom grafomotoriky?

Je zrejmé, že deti rady kreslia. Kresbou dokážu vyjadriť svoje pocity, nálady, myšlienky či vzťah ku …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *