DetiŠport

Ako cvičiť v tehotenstve?

cvičenie a tehotenstvoHovorí sa, že tehotenstvo je najkrajšie obdobie v živote ženy, ale prináša so sebou aj veľa otázok. Ide o prirodzený stav, a ak prebieha všetko bez komplikácií, nie je dôvod výrazne meniť svoje návyky. A to platí aj pre šport a cvičenie. Ak ste športovali už pred otehotnením, nemusíte prestávať a ak ste necvičili, nič vám nebráni s rozumom začať. Cvičením si udržíte dobrú kondíciu a psychickú pohodu, ktorá sa môže ku koncu tehotenstva veľmi hodiť. Ako cvičiť v tehotenstve?

Cvičenie v tehotenstve aké má obmedzenia

Ak zistíte, že ste tehotná, platia pre cvičenie isté obmedzenia. Vždy o svojom stave informujte trénera, a ak máte akékoľvek pochybnosti, kontaktujte svojho lekára.

Riaďte sa svojím telom, keď sa nebudete cítiť dobre, s cvičením prestaňte.

Cvičenie na začiatku tehotenstva

V prvom trimestri je nutné znížiť dĺžku záťaže na približne 20 minút a často odpočívať.

cvičenie v tehotenstveNikdy necvičte, aby ste chudli. Dýchajte pokojne a pravidelne. Pozor dávajte na prehriatie a dostatočne pite, najlepšie vodu. Nikdy necvičte do stavu bez dychu a vyčerpania. Nedvíhajte ťažké závažie a neposilňujte brušné svaly.

Pri cvičení si strážte tepovú frekvenciu. V tehotenstve by nemala prekročiť hranicu 140 tepov / min.

Posledný trimester a cvičenie

V poslednom trimestri sa nesmie cvičiť na chrbte, pretože maternica tlačí na krvné cievy. Ku koncu tehotenstva postupne uberajte záťaž.

Dbajte na riadne pretiahnutie, ale nechoďte až do krajných polôh, pretože s prípravou na pôrod dochádza k uvoľneniu väzov a mohli by ste sa ľahko zraniť. Dajte si pozor u cvikov vyžadujúcich rovnováhu, pretože s rastúcim bruškom sa vám posunie poloha ťažiska tela.

Špeciálne kurzy pre tehotné

Fitness centrá, ale aj pôrodnice ponúkajú rôzne kurzy a hodiny cvičenia pre tehotné. Jedná sa predovšetkým o jogu, pilates a cvičenia pre tehotné, kde sa zameriavajú aj na dýchacie techniky a posilňovanie svalov panvového dna.

Ak nechcete športovať, chodievajte aspoň na pravidelné prechádzky. Aj tak si môžete udržať dobrú kondíciu.

Aktivity a športy, ktoré sa neodporúčajú

V tehotenstve sa vyhnite športom pri ktorých hrozí pád, tímovým športom a športom, kde hrozia údery do brucha. Potápanie je v tehotenstve úplne zakázané.

V pokročilom štádiu tehotenstva je potrebné sa vyhnúť otrasom, pretože s rastúcou váhou trpia kĺby, preto sa neodporúča aerobik alebo beh.

Signály, kvôli ktorým prestať cvičiť

Nikdy nezačínajte cvičiť, ak necítite pohyby a už ste ich cítila, máte časté kontrakcie alebo tvrdnutie brucha.

tehotenské cvičenieS cvičením prestaňte vždy, keď začnete krvácať alebo ucítite výtok tekutiny (môže sa jednať o odtok plodovej vody).

Signálom pre prerušenie sú bolesti brucha, bolesti hlavy.

Prestaňte vždy, keď sa objaví nevysvetliteľná slabosť, závrat, výrazná únava alebo nezvyklé búšenie srdca. Ďalej v prípade opuchov kĺbov, tváre alebo rúk a pri bolesti alebo sčervenaní v lýtku.

Vždy myslite na to, že je potrebné načúvať svojmu telu a riadiť sa svojimi pocitmi a v tehotenstve to platí dvojnásobne.

Kedy je šport zakázaný

V prípade komplikácií vám môže váš lekár šport úplne zakázať. Ide predovšetkým o tieto komplikácie – ak ste v minulosti prekonali potrat alebo predčasný pôrod, v prípade mnohopočetného tehotenstva, ak sa u vás objaví anémia, preeklampsia, špinenie alebo krvácanie, vcestná placenta alebo nedostatočnosti krčka maternice.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button