Šport

Tejpovacie pásky: ako ich používať a prečo?

tejpovacie páskyUrčite ste si všimli športovcov oblepených farebnými náplasťami a hovorili si, na čo to vlastne majú. Ide o tejpovacie pásky, ktoré sa používajú v medicíne a pri rehabilitáciách natiahnutých svalov a kĺbov. Je to len záležitosťou športovcov alebo môžete tejpovacie pásky využiť aj vy? Ako ich používať a prečo?

Tejpovacie pásky a ich vlastnosti

Existujú dva druhy tejpovacích pások – tejpy fixačné (pevné) a kinezio tejpy. Fixačná páska poskytuje spevnenie kĺbov alebo svalov a nie je pružná. Dnes sa dáva prednosť práve tým farebným náplastiam – kinezio tejpum.

Kinezio tejp je elastická páska, ktorá sa môže podľa potreby naťahovať a zase sa späť zmrští do pôvodného tvaru. Páska sa natiahne až na 160% svojej pôvodnej dĺžky, je priedušná a hypoalergénna. To platí aj pre lepidlo, ktoré je na páske nanesené.

Oproti fixačnej páske neobmedzuje rozsah pohybu ani prietok krvi a lymfy. Ponúka sa v rôznych šírkach. Na koži vydrží 3-5 dní, potom sa znižujú jej účinky. Pásku možno podľa potreby strihať, konce sa väčšinou zastrihujú doguľata, aby sa páska neodlepovala a nezachytávala sa o oblečenie.

Na čo a prečo sa používajú tejpovacie pásky?

tejpovacia páskaTejpy sa používajú v rehabilitácii alebo športovej medicíne. Športovci sa vďaka tejpám môžu liečiť aj pri športe. Tejpujú sa kolená, chrbát, ramená, tenisové lakte, ale dá sa použiť napríklad aj proti kolikám u bábätiek, alebo u žien po pôrode pre lepšie zavinovanie maternice.

Pomáha znižovať opuchy, podporuje hojenie, zmierňuje alebo odstraňuje bolesť, poskytuje podporu a ochranu svalom a kĺbom, pomáha predchádzať zraneniam, zlepšuje hybnosť a pohyblivosť boľavých kĺbov, znižuje únavu svalov.

Ako aplikovať tejpovacie pásky?

Aby bol účinok čo najlepší, mal by tejpovať vyškolený fyzioterapeut, masér alebo lekár, ktorý vás môže naučiť, ako môžete sami dané miesto oblepiť.

Pred nalepením tejpy sa musí pokožka odmastiť a usušiť, prípadne aj oholiť. Inak by sa mohol tejp odlepovať a dobre by nedržal. Aplikuje sa na natiahnutý sval, pri povolení napätie vo svale sa páska zvlní a spôsobí odtiahnutie pokožky od svalu, to zlepší prúdenie krvi a lymfy a urýchli hojenie.

Pokiaľ myslíte, že by vám tejp mohli pomôcť, nájdite si vyškoleného fyzioterapeuta a farebné náplasti vyskúšajte na vlastnej koži.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button