Návody

Ako kúpiť byt bez väčšej námahy?

ako kúpiť bytKúpa vlastného bývania, hoci financovaná z hypotekárneho úveru, sa oplatí viac než platiť nájom niekomu cudziemu, hovoria často priatelia, rodičia i partneri. Iste majú pravdu, ale málokedy sú schopní nás potom previezť často neprehľadným a náročným procesom kúpy. Ako teda kúpiť byt bezpečne a pritom bez väčšej námahy?

Ostražitosť je rozhodne na mieste. Nemusíte sa ponoriť príliš hlboko do internetových diskusií, aby vám bolo jasné, že kúpu bytu za niekoľko miliónov korún môže ohroziť nedbalosť alebo aj priamo podvodné konanie zúčastnených strán. Všetci sa totiž snažia vyťažiť z celej transakcie čo najviac.

Na realitnom trhu sa hrá nerovná hra

nákup a predaj bytuZa tým, kto nehnuteľnosť predáva, stojí skúsený maklér, ktorý vie, ako realitný trh funguje, a je trénovaný v obchodných zručnostiach. Chce danú nehnuteľnosť čo najlepšie predať, pretože jeho provízia závisí na kúpnej cene.

Kupujúci je naopak zvyčajne na celý proces sám, pretože ide o jeho bývanie a navyše životnú investíciu.

Ako sa teda vyhnúť podvodom? Ešte než podpíšete rezervačnú zmluvu, treba si zistiť najrôznejšie náležitosti vybranej nehnuteľnosti. Realitný maklér vám ich zvyčajne na prvej schôdzke neposkytne, pretože ich často sám nepozná.

nový bytJedná sa o posúdenie technického stavu budovy, zistenie právnych chýb, vecných bremien či zástav, ktoré by mohli byť na nehnuteľnosť naviazané, posúdenie majetkových pomerov a tak ďalej.

Ale ako tieto skutočnosti zistiť? Prizvať si na pomoc najrôznejších odborníkov – architektov, právnikov, stavbárov a finančných poradcov – môže byť dosť časovo a hlavne finančne náročné.

Inšpirácia zo západu – nechajte sa pri kúpe bytu zastúpiť

Nedávno sa objavila na slovenskom trhu nová, avšak na Západe bežná služba – zastupovanie kupujúcich.

Ponúka komplexné riešenie pre tých, ktorí chcú prejsť kúpou bytu bezpečne a zároveň bez námahy.

V prvom rade vám pomôžu s výberom bývania, preberú s vami všetky kritériá a pomôžu vám utriediť si svoje požiadavky. Keď bývanie spoločne nájdete, skúsení odborníci vám dojednajú najlepšie možné podmienky kúpy.

Štatistiky ukazujú, že skúsený vyjednávač dokáže vyjednať zľavu z kúpnej ceny aj niekoľko tisíc, ten kto kupuje byt prvýkrát alebo po druhýkrát, to zvládne málokedy.

Dostanete komplexný technický posudok, ktorý odhalí všetky chyby a nedostatky, ktoré by vás mohli neskôr trápiť, a zároveň vám vyčísli náklady na odstránenie týchto chýb. Vďaka tomu už nebudete kupovať mačku vo vreci.

Potom prídu na rad právnici, ktorí preveria možné právne chyby a skontrolujú všetku zmluvnú dokumentáciu tak, aby pre vás bola kúpa férová a bezpečná.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button