Vitamín D a jeho nedostatok v ľudskom organizme

Pre zdravé fungovanie tela je potrebných veľa druhov vitamínov a stopových prvkov. Úlohe vitamínu D sa v posledných rokoch venuje intenzívnejšie, než predtým. Zistilo sa, že jeho účinky sa neobmedzujú iba na metabolizmus kostí. Odborníci stále častejšie upozorňujú aj na to, že vitamín D má dôležitú rolu v imunitných (obranných) procesoch tela.

Vitamín D zo slnka

Čo je vitamín D?

Vitamín D je taká mikroživina, ktorú si ľudské telo produkuje samo, takže nejde ani tak o vitamín. Je skôr hormón. Najčastejšie sa to udeje tak, že slnečné svetlo vyprodukuje vitamín D v koži, odtiaľ sa prostredníctvom krvi dostane do pečene a následne do obličiek.

Väčšina vitamínu D, ktoré sa dostane do organizmu, sa vytvára z provitamínov nachádzajúcich sa pod kožou, keď ich aktivizuje slnečné žiarenie. Táto látka tiež ovplyvňuje hladinu vápnika v krvi a priamo podporuje ukladanie vápnika v kostnom tkanive.

Čo je to vitmaín D a jeho zdroje

Prirodzené zdroje vitamínu D

Produkciu vitamínu D môže podporovať aj správna, rozmanitá a zdravá strava. Jeho najlepším zdrojom sú oleje z rybej pečene, pečeň, vajcia, mlieko a mliečne výrobky, margaríny. Je dôležité ešte raz spomenúť, že sa tvorí najmä v koži pri slnečnom žiarení. Žiaľ, znečistené ovzdušie vplýva aj na tento proces, pretože škodlivé látky v atmosfére absorbujú ultrafialové lúče. V pokožke sa tým pádom produkuje menej vitamínu D.

Aké sú funkcie vitamínu D

Funkcie vitamínu D v ľudskom tele

Primárnou biologickou funkciou vitamínu D je udržiavať normálnu hladinu vápnika a fosforu v krvi, zohráva však tiež primárnu úlohu pri vstrebávaní vápnika a tvorbe a udržiavaní silných kostí. Posledné výskumy poukazujú na to, že chráni pred osteoporózou, vysokým krvným tlakom, rakovinou a mnohými autoimunitnými ochoreniami.

Hrá ústrednú úlohu vo vývine kostí. Ak majú malé deti nízku hladinu vitamínu D, ich kosti nemôžu správne rásť a posilniť sa. Znamená to, že oporná sústava nebude stabilná ani v dospelom veku. Zdravie zubov a sklon k zubnému kazu taktiež súvisia aj s prísunom vitamínu D. U ľudí s atrofiou ďasien je táto látka obzvlášť dôležitá.

Vitamín D lieči psoriázu. Ľudia s týmto ochorením majú zvyčajne nízku hladinu vitamínu D, a ak zvýšia svoj denný príjem tejto mikroživiny, zároveň znižujú intenzitu symptómov.

Príčiny nedostatku vitamínu D

Čo môže viesť k nedostatku vitamínu D?

Ak z nejakého dôvodu metabolizmus vitamínu D je narušený alebo nefunguje dostatočne, je prítomné silné riziko nedostatku vitamínu D. Hladina aktívneho vitamínu D sa zvyčajne určuje z krvi. Pri takýchto vyšetreniach sa venuje pozornosť aj tomu, či daná osoba nemá zvýšenú hladinu vápnika.

Keďže primárnom zdrojom vitamínu D je slnko, jedným z najfrekventovanejších dôvodov nedostatku vitamínu D je, logicky, nedostatočný kontakt s prirodzeným svetlom. Vyskytuje sa hlavne u starších ľudí alebo pri nosení oblečenia zahaľujúceho celý povrch tela.

Ďalšie možné príčiny nedostatku vitamínu D:

 • podvýživa,
 • znížená schopnosť vstrebávania vitamínu D z čriev (napr. u ľudí s celiakiou),
 • zvýšená spotreba vitamínu D (tehotenstvo, dojčenie, rast u detí),
 • užívanie určitých liekov (napr. antiepileptík).
 • zvýšená funkcia obličiek,
 • nefróza,
 • poškodené fungovanie obličiek,
 • dysfunkcia prištítnych teliesok,
 • zvýšená činnosť štítnej žľazy (hypertyreóza)
 • niektoré typy rachitídy,
 • otrava kadmiom.

Nedostatok vitamínu D u dospelých môže spôsobiť zdravotné problémy, ako osteoporóza, svalové kŕče a rýchle poškodenie zubov.

Účinky vitamínu D

Druhy vitamínu D

Vitamín D je súhrnný názov pre dva druhy vitamínov: vitamín D2 a vitamín D3. Ich biologická hodnota je pre ľudské telo rovnaká, avšak z hľadiska biologického účinku vitamín D3 je aktívnejší ako vitamín D2. Znamená to, že vitamín D3 vie telo spracovávať ľahšie.

Vitamín D2 je vo väčšom množstve obsiahnutý napríklad v kvasinkách, niektorých druhoch húb a ražnej hubke. Vitamín D2 živočíšneho pôvodu sa nachádza v niektorých druhoch rybieho oleja.

Rybí tuk a vitmaín D3

V prírode sa častejšie vyskytuje D3, a vytvára sa najmä pri kontakte so slnečným žiarením. Ak sa chcete dozvedieť viac o tomto vitamíne priamo od odborníkov, určite navštívte stránku gsklub.sk. Okrem užitočných informácií tu nájdete aj kvalitné doplnky stravy a vitamíny.

Zdroj obrázkov: freepik.com

Mohlo by vás zaujímať

Návod ako bojovať proti príznakom alergií

Ako bojovať proti príznakom alergií? Podporné metódy medikamentóznej liečby

Príznaky ochorení dýchacích ciest dokážu každodenný život poriadne znepríjemniť. Pokiaľ viete, že vás trápi akútne …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.