Voľný čas a hobby

Tri naše najvyššie vrchy, na ktoré môžete vyšliapať aj bez vodcu

Obľubujete turistiku? A čo vás na turistike najviac baví? Samotná túra alebo úžasné výhľady z vysokých vrcholov? Ak je to druhá možnosť, určite svoje turistiky plánujete s prihliadnutím na nadmorskú výšku najvyššieho bodu, na ktorý sa dostanete.

Kde sa dá isť vo Vysokých Tatrách bez horského vodcu
Zdroj obrázka: Autor: Kluciar Ivan / Shutterstock.com

Obdivovali ste niekedy ten majestátny vrch nad Starým Smokovcom?

Samozrejme, úžasné výhľady zažijete aj počas vyhliadkového letu lietadlom, ale ak je pre vás výhľad väčším zadosťučinením, keď si to naň vyšliapete, zrejme ostanete skôr pri tej turistike. A mimochodom, ktoré sú najvyššie vrchy na Slovensku, na ktoré sa môžete dostať aj bez horského vodcu?

Začnime Slavkovským štítom (2 452 m n. m.), ktorý sa majestátne týči nad Starým Smokovcom, z ktorého sa aj môžete na tento štít vydať. Len si na to vyhraďte celý deň, keďže výstup je stredne náročný a zdĺhavý. Celá túra (výstup + zostup) vám zaberie viac ako 9 hodín. Odmenou vám však budú krásne výhľady do Veľkej Studenej doliny, na masív Prostredného hrotu a z vrcholu aj na Bradavicu a Gerlachovský štít.

Dvojica asi najobľúbenejších tatranských vrchov

Vyšší ako Slavkovský štít je neoficiálny symbol slobody Slovákov, Kriváň (2 495 m n. m.) Na ten sa môžete vybrať z Troch studničiek (celkový čas 6 hodín) alebo ťažší variant, zo Štrbského plesa (viac ako 7 hodín). Hovorí sa, že každý Slovák by mal aspoň raz v živote vystúpiť na Kriváň. My len podotkneme, že bez ohľadu na národnú hrdosť sú výhľady z Kriváňa naozaj nádherné a túra na Kriváň patrí medzi najkrajšie túry v Tatrách.

Ak si odmyslíme Lomnický štít, na ktorý môžete ísť bez horského vodcu iba lanovkou, tak najvyšší vrchol Slovenska, na ktorý sa môžete bez horského vodcu dostať, sú Rysy. Zároveň sú jediným vrcholom na Slovensku, na ktorý môžete vyšliapať bez horského vodcu a má viac ako 2 500 m n. m. (konkrétne 2 503 m n. m.) Aj s návratom na Štrbské pleso sa pripravte na 8 a pol hodinovú túru. Čakajú vás však úžasné výhľady a aj množstvo susedov z Poľska. Severozápadný vrchol Rysov (2 498 m n.m.), ktorý sa už nachádza na území Poľska, je ich najvyšším vrcholom celkovo.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button