Úvod / Šport / Ako sa hrá karambol – biliard?

Ako sa hrá karambol – biliard?

karambolový stôlBiliard je šport na šikovnosť, ktorý sa delí na tri druhy. Karambol, pool a snooker. V tomto návode si ukážeme, ako sa hrá karambol – teda hra na biliardovom stole bez dier.

Čo je na karambol potrebné:


  • tágo špeciálne určené pre hru karambol (35 eur)
  • biliardový stôl bez dier (1 000 eur)
  • počítadlo (13 eur)
  • biliardové gule (40 eur)
  • krieda (2 eurá)

Čo je to karambol

ako sa hrá karambolNajskôr pár informácií na úvod. Karambol je hra, ktorá sa hrá na karambolovom (biliardovom) stole potiahnutom zeleným súknom. Profesionáli hrajú na iných stoloch, než aké nájdeme v krčmách. Hra sa líši napríklad veľkosťou stola, stabilitou stola, kvalitou súkna aj samotnými pravidlami.

Nasledujúci návod je určený najmä začiatočníkom, ktorí si napríklad kúpili biliardový stôl na chatu alebo budú navštevovať krčmy či iné zariadenia, kde sa dá karambol hrať. Cena za hru sa odvíja od zvyklostí v jednotlivých krajoch republiky. Kým v Trnave si hráči zaplatia 1 euro za hodinu, v Bratislave aj 5 eur, a napríklad aj na horšom stole.

Biliardový stôl určený pre hru  je bez dier, kto hrá karambol vie, že sa hrá so štyrmi guľami (profesionálni hráči hrajú s tromi) a s tágom, ktoré má užšiu špičku ako tágo POOLOVÉ.

Rozhodenie guľou

Karambol môže hrať aj viac hráčov naraz na jednom biliardovom stole. Odporúčam však hrať v dvoch. Hráči si vezmú po dvoch guliach a postavia sa do protiľahlých rohov biliardového stola. Gule pošlú proti sebe v jeden okamih, aby sa všetky stretli uprostred stola. Gule sú na stole spravodlivo rozhodené, hra môže začať.

Kto začne …

Hráči sa dohodnú, kto bude začínať. Hráč, ktorý začína má spravidla na počítadle prvý, druhý a tretí riadok. Druhý hráč zvyšné tri riadky. Hráč, ktorý hrá karambol ako druhý, by mal potom hru tiež uzatvárať.

Hráči sa tiež pred začatím hry dohodnú, “na ktorú guľu” budú hrať, teda zvolia si guľu, do ktorej budú strkať tágom. Odporúčam vynechať bielu. Biele gule sú dve a ťažko by ste potom hádali, ktorá je tá “vaša biela”. Najčastejšie sa hrá na červenú. Špičku tága potrieme kriedou, aby nám tágo neskĺzlo po hladkej guli.

Prvý strk

hra karambolAko sa hrá karambol? Hráč si vezme tágo do ruky. Kým si jednou rukou – napríklad dlaňou, chrbtom dlane, palca či inými prstami (záleží na hráčovi) tágo podopiera, druhá ruka dá do “strčenia” dynamiku. Cieľom je, aby ste jedným strkom trafili všetky tri gule vami zvolenou – teda červenou guľou.

Ak dôjde ku kontaktu červenej so zvyšnými tromi guľami, pripisujete si 10 bodov. Ak trafíte len dve gule, pripisujete si 1 bod. Strk je nazývaný karambol. Účelom hry je zohrať čo najviac strkov – karambolov a získať čo najviac bodov.

Striedanie hráčov

Ak netrafíte žiadnu alebo len jednu, v hre pokračuje váš protihráč. Hráte tak dlho, a zbierate body, kým neurobíte chybu, teda že trafíte len jednu či žiadnu guľu.

Koniec hry

Hra končí po uplynutí časového limitu. Ten je spravidla vymedzený jednou hodinou. Hrať ale hráči môžu samozrejme ľubovoľne dlho, kým ich to bude baviť.

Guľa vypadla zo stola

Opäť sa dohodnú hráči, ako sa hrá karambol a ako budú v takom prípade postupovať. Najčastejším pravidlom je, že ak hráčovi vypadne guľa zo stola, druhý hráč hru vyhráva, nehľadiac na to, koľko má bodov. Hra tým končí.

Tušovaná guľa

Ak sa nechtiac dotknete gule trebárs rúkou, guľa je tušovaná. Pokračovať v partii bude v takom prípade protihráč.

Faloš

Faloš je základom karambolu. Znamená to, že strčíte tágom do gule tak, aby sa “stočila” na určitú stranu, ktorú potrebujete. Rozoznávame základné falše – horný faloš, dolný faloš, pravá faloš a ľavá faloš.

Tipy ako sa hrá karambol


Priliehajúce gule – to sú gule, ktoré sa dotýkajú. V takom prípade hráč musí hrať tak, aby sa druhá “dotyková” guľa nepohla. Poprípade sa hráči dohodnú.

Môžete si sadnúť

Ak si pre väčšiu stabilitu chcete na stôl sadnúť, máte tú možnosť. Pravidlom ale je, aby ste vždy mali jednu nohu na zemi.

Varovanie

Tento návod je určený najmä tým, ktorí sa karambolu chcú venovať voľnočasovo, pre zábavu, napríklad na chate s priateľmi alebo v krčme, kde sa karambolový stôl nachádza. Pravidlá partie si v takomto prípade určujú sami hráči. Kto hrá karambol profesionálne, má jasne dané a nemenné pravidlá.
Ak ste fajčiar, nefajčite v blízkosti stola. Prepálené súkno stojí stovky eur.

Ako sa hrá karambol – biliard?
5 (99.26%) 27 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

vyber karimatky

Ako si vybrať karimatku?

Je skvelé mať kvalitný spací vak, ale bez dobrej izolácie od zeme vám hrozí nepohodlie …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *