ŠportVoľný čas a hobby

Ako sa hrá karambol – biliard?

Základné pravidlá a techniky

hra karambolKarambol – biliard je jednou z mnohých variant biliardovej hry, ktorá sa hrá na bezvreckovom stole bez dier. Hráči sa snažia dosiahnuť určité body tým, že odrážajú bielu guľu od ostatných gúľ alebo koľajníc stola. Karambol – biliard je hra, ktorá vyžaduje dôvtip a premýšľanie, a ktorá podnecuje a rozvíja schopnosti, nevyhnutné pre ovládanie všetkých pohybov gule.

Stôl, na ktorom sa karambol – biliard hrá, môže mať malé rozmery (210×105 cm) alebo väčšie rozmery (284×142 cm). Pri hre sa používajú tri biliardové gule: prvá je čisto biela, druhá je biela s červenou alebo čiernou bodkou, prípadne môže byť aj žltá. Tretia guľa je červená. Každý z oboch hráčov musí hrať rovnakou guľou po celú dobu zápasu.

V súčasnej dobe je karambol – biliard veľmi populárnou hrou na Slovensku. Profesionálni hráči zvyčajne hrávajú na iných stoloch, ako sú tie, ktoré nájdeme v pohostinstvách. Ak sa chcete naučiť hrať karambol – biliard, môžete sa zúčastniť kurzov alebo tréningových kempov, ktoré vám pomôžu zdokonaliť sa v tejto zábavnej a náročnej hre.

Základné Pravidlá

Hra karambol biliardu sa hrá na špeciálnom stole s trojicou gúľ – jednou bielou a dvomi farebnými. Cieľom hry je získať určitý počet bodov, ktorý závisí od dohodnutého pravidla alebo variantu hry. Základné pravidlá sa delia na tri hlavné časti: princip hry, bodový systém a fauly.

Princíp Hry

Hráči sa striedajú v úderoch. Každý hráč má na každý úder právo zasiahnuť svoju hráčovu guľu a snažiť sa naraziť do cudzej guľy.

Ak sa hráčova guľa dotkne cudzej guľy, hráč pokračuje v hre, inak sa striedajú hráči. Cieľom je dosiahnuť karambol, teda zasiahnuť obe cudzie guľy naraz.

Bodový Systém

karambolový stôlPo každom údere sa počítajú body podľa dohodnutého pravidla. Zvyčajne sa body získavajú za dosiahnutie určitého počtu karambolov v sérii.

Napríklad, ak sa dohodne, že hráč získa bod za každých päť karambolov v sérii, potom hráč získa bod, ak dosiahne 5, 10, 15 a tak ďalej karambolov v sérii.

Fauly

Pri hre karambol biliardu sa vyskytujú rôzne fauly, ktoré môžu byť spôsobené hráčom alebo inými vonkajšími faktormi, ako je napríklad nevhodné umiestnenie stola. Medzi najčastejšie fauly patria dotyk hráčovej guľy s mantinelom, nedotknutie cudzej guľy po dosiahnutí hráčovej guľy alebo zasiahnutie cudzej guľy pred dosiahnutím hráčovej guľy. Ak hráč spôsobí faul, jeho súper získava bod alebo má právo na úder.

Hra karambol biliardu je zábavnou a náročnou hrou, ktorá vyžaduje od hráčov zručnosť, presnosť a dobré rozhodovanie. Dodržiavanie základných pravidiel a fair play je kľúčom k úspechu v tejto hre.

Hracie Náradie

Biliardové Tágo

Biliardové tágo je nástroj, ktorý slúži na úder guľou. Tágo je dlhá a tenká palica s ozdobeným koncom, ktorý sa používa na úder guľou. Väčšina biliardových tágo má dĺžku od 140 do 150 centimetrov. Biliardové tágo môže byť vyrobené z rôznych materiálov, ako napríklad drevo, kov, uhličitan vápenatý alebo sklo.

Pri výbere biliardového tága je dôležité zvážiť niekoľko faktorov, ako napríklad dĺžku, váhu, materiál a tvar. Tágo by malo byť dostatočne dlhé, aby hráč mohol dosiahnuť guľu a zároveň by malo byť dostatočne ľahké, aby bolo možné ho ľahko ovládať. Materiál závisí od osobných preferencií hráča.

Biliardové Gule

Biliardové gule sú guľaté predmety, ktoré sa používajú na hranie biliardu. V závislosti od typu hry sa používajú rôzne druhy biliardových gúľ. V karambole sa používajú tri guľe – biela guľa, guľa s červenou bodkou a červená guľa. Pri hraní s tromi guľami sa používajú dve biela guľa a jedna červená guľa.

Biliardové gule sú vyrobené z rôznych materiálov, ako napríklad drevo, plast alebo kov. Väčšina biliardových gúľ má priemer 57,2 milimetrov a váži okolo 170 gramov. Biliardové gule sa líšia farbou a počtom bodiek na povrchu.

Pri výbere biliardových gúľ je dôležité zvážiť niekoľko faktorov, ako napríklad materiál, veľkosť, váhu a farbu. Biliardové gule by mali byť dostatočne ťažké a vyvážené, aby bolo možné ich ľahko ovládať. Farba a počet bodiek súvisia s typom hry, ktorú hráč hrá.

Typy Hry

Karambol

Karambol, tiež známy ako francúzsky biliard, je hra, ktorá sa hrá s tromi guľami: bielou, červenou a bielou s bodkou (alebo žltou). Hrá sa na stole bez dier a cieľom hry je zahrať daný počet karambolov. Karambol nastane, keď hráčova biela guľa narazí do červenej a súperovej guľky. Existujú rôzne disciplíny tejto hry, ako napríklad 47/1, 71/1, 47/2 alebo 71/2.

Pool

Pool, alebo americký biliard, je hra, ktorá sa hrá s 15 očíslovanými guľami s priemerom 57,2 mm a jednou bielou guľou. Hrá sa na stole so šiestimi kapsami alebo jamkami a cieľom hry je zahrať všetky guľky hráča do jamiek podľa určeného poradia.

Snooker

Snooker je hra, ktorá sa hrá na stole s 22 guľami, z ktorých sú 15 červených, 6 farbených a jedna biela. Cieľom hry je zahrať postupne všetky červené guľky a potom farbené guľky v určenom poradí do jamiek. Hrá sa na stole so šiestimi kapsami alebo jamkami.

Volná Hra

Volná hra je disciplína biliardu, ktorá umožňuje hráčom zahrať akýkoľvek typ úderu. Hrá sa na stole so šiestimi kapsami alebo jamkami a cieľom hry je zahrať všetky guľky hráča do jamiek podľa určeného poradia.

Kádrové Hry

Kádrové hry majú dva základné spôsoby hry v zakázaných poliach. Na jeden alebo na dva karamboly vnútri zakázaného poľa. U nás sa hraje len na dva. Čiary rozdelujú hraciu plochu na rôzne veľké polia (kádry).

Umelecký Biliard

Umelecký biliard je disciplína biliardu, ktorá sa zameriava na estetickú stránku hry. Hráči musia zahrať určený počet karambolov v určenom poradí a s určeným spôsobom. Hrá sa na stole bez dier a cieľom hry je získať čo najviac bodov.

Všetky tieto disciplíny biliardu majú svoje špecifiká a pravidlá, ktoré musia hráči dodržiavať. Každá z týchto hier vyžaduje inú techniku a stratégiu, a preto sú vhodné pre rôzne typy hráčov.

Stratégie a Taktiky

Pozícia Gule

Pri hre karambol je kľúčové zamerať sa na pozíciu guľe. Hráč by mal mať na pamäti, že po každom údere sa guľa pohne a môže sa dostať do nevýhodnej pozície. Preto by mal byť hráč schopný predvídať, kadiaľ sa guľa bude pohybovať a aké bude mať možnosti na ďalší úder. Hráč by mal tiež dbať na to, aby si udržal kontrolu nad hrou a nezostal v nevýhodnej pozícii.

Úder

Pri hre karambol je dôležité zvoliť správny úder. Hráč by mal zvoliť taký úder, ktorý mu umožní dosiahnuť cieľovú guľu a zároveň udržať kontrolu nad hrou. Hráč by mal mať na pamäti, že každý úder ovplyvňuje pohyb guľ a môže mať vplyv na ďalší úder. Preto by mal byť hráč schopný predvídať, kadiaľ sa guľa bude pohybovať a aké bude mať možnosti na ďalší úder.

Rozhodca

Rozhodca je nevyhnutnou súčasťou hry karambol. Jeho úlohou je dohliadať na dodržiavanie pravidiel a rozhodovať v prípade sporov. Rozhodca by mal byť schopný rýchlo a správne rozhodovať a zároveň sa držať neutrálneho postoja. Hráči by mali rešpektovať rozhodcu a dodržiavať jeho rozhodnutia.

Pri hre karambol je dôležité mať na pamäti, že pozícia guľ, správny úder a rozhodca sú kľúčové faktory pre úspešnú hru. Hráč by mal byť schopný predvídať pohyb guľ a zvoliť správny úder, ktorý mu umožní udržať kontrolu nad hrou. Rozhodca by mal dohliadať na dodržiavanie pravidiel a rozhodovať v prípade sporov.

Rôzne Typy Biliardu

Biliard je populárna stolná hra, ktorá sa hrá na rôznych type stolov s rôznymi veľkosťami a počtom guľ. Existujú rôzne druhy biliardu, ktoré sa líšia podľa pravidiel, veľkosti stola a počtu guľ. V tejto časti sa pozrieme na niektoré z najpopulárnejších typov biliardu.

Francúzsky Biliard

Francúzsky biliard, tiež známy ako karambol, sa hrá s tromi guľami na veľkom stole bez vreckov. Hráči sa snažia zasiahnuť obe farby guľou, aby sa dosiahla karamboláž. Hráči môžu získať body za každú karamboláž, ktorú dosiahnu. Francúzsky biliard je hra, ktorá si vyžaduje veľa dôvtipu a precíznosti.

Americký Biliard

Americký biliard, známy aj ako ľahký biliard, sa hrá na veľkom stole s vreckami. Hráči sa snažia zasiahnuť farbové guľky do vreciek, aby získali body. Americký biliard sa hrá s 15 farbovými guľami a bielou guľou. Hráči môžu získať body za každú guľu, ktorú zasiahol do vrecky.

Pool Biliard

Pool biliard, tiež známy ako 8-bol alebo 9-bol, sa hrá na stredne veľkom stole s vreckami. Hráči sa snažia zasiahnuť farbové guľky do vreciek, aby získali body. Pool biliard sa hrá s 15 farbovými guľami a bielou guľou. Hráči môžu získať body za každú guľu, ktorú zasiahol do vrecky.

Karambolový Biliard

Karambolový biliard, známy aj ako trojbanda, sa hrá na veľkom stole s vreckami. Hráči sa snažia zasiahnuť bielu guľu a zasiahnuť ďalšie dve guľky, aby dosiahli karamboláž. Hráči môžu získať body za každú karamboláž, ktorú dosiahnu. Karambolový biliard je hra, ktorá si vyžaduje veľa precíznosti a dôvtipu.

Všetky tieto typy biliardu majú svoje vlastné pravidlá a špecifiká. Hráči si môžu vybrať typ biliardu, ktorý sa im najviac páči a ktorý im najviac vyhovuje.

Záver

Karambol je jednou z najzaujímavejších variant biliardu, ktorá vyžaduje od hráčov dôvtip a premýšľanie. Je to hra, ktorá podnecuje a rozvíja schopnosti, nevyhnutné pre ovládanie všetkých pohybov gule: pohyb vpred, vzad, bočný efekt, obídenie gule.

Pri hraní karambolu je dôležité dodržiavať pravidlá, ktoré určujú rozostavenie gúľ a spôsob hrania. Hráči musia hrať rovnakou guľou po celú dobu zápasu. Gule pre začiatočný karambol sa rozmiestnia takto: červená guľa na horný bod, biela guľa označená bodkou na dolný bod a biela guľa bez bodky na jednu zo štartovných bodov (vpravo alebo vľavo podľa rozhodnutia hráča).

Karambol sa hrá na biliardovom stole bez dier, ktorý je potiahnutý zeleným plátnom. Stôl môže mať malé rozmery (210×105 cm) alebo väčšie rozmery (284×142 cm). Profesionálni hráči zvyčajne hrávajú na iných stoloch, ako sú tie, ktoré nájdeme v pohostinstvách.

Pri karambole sa používajú tri biliardové gule; prvá je čisto biela, druhá je biela s červenou alebo čiernou bodkou, prípadne môže byť aj žltá. Hráči sa snažia dosiahnuť určitý počet bodov, ktorý sa určuje podľa pravidiel.

Karambolový biliard je skvelou zábavou pre všetkých, ktorí radi trávia čas v spoločnosti priateľov a rodiny. Je to hra, ktorá sa dá hrať aj doma, v pohodlí vlastného obývacieho izby. Stačí si kúpiť biliardový stôl a pár biliardových gúľ a môžete sa pustiť do hry.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button