Zvieratá

Ako sa starať o psie labky?

ako sa správne starať o psie labkyPsie labky sú dôležitou súčasťou vášho štvornohého kamaráta, a preto je potrebné venovať im patričnú pozornosť. Problémy s krívaním, bolestivosťou labiek sa objavujú celkom často a mnohokrát by sa týmto problémom dalo ľahko predísť pravidelnou starostlivosťou. Ako sa o psie labky správne starať?

Čo budete potrebovať na starostlivosť o psie labky

Uvedomte si, že práve labky pre psa patria k najviac namáhaným častiam jeho tela, a preto si zasluhujú patričnú starostlivosť, rovnako ako naše topánky.

Rozdiel je v tom, že topánky môžeme vymeniť za nové, psie labky bohužiaľ nie.

Kedy je starostlivosť o labky dôležitá

starostlivosť o psie labky v leteStarostlivosť o psie labky je dôležitá nielen v zime, ale aj v lete. Základom starostlivosti je strihanie chĺpkov na labkách a medzi vankúšikmi a treba udržiavať tak miesta medzi vankúšikmi v čistote.

Ak by ste tieto miesta nechali zarastené, mohlo by sa stať, že časom by sa psovi vytvorili na labke chumáče chlpov, ktoré by sa mohli zamotať spoločne s kamienkami, vetvičkami a ostatnými nečistotami.

Takto zamotané chĺpky medzi vankúšikmi spôsobujú psovi bolesť pri každom došliapnutí.

Pokiaľ pes pokrivkáva, vždy skontrolujte labky a psa nenúťte k dlhším vychádzkam. Niekedy problém vyriešite sami, inokedy je potreba navštíviť veterinára.

Leto a starostlivosť o labky

Problém, ktorý sa vyskytuje v lete je, že sa pes labkami lepí na roztečený asfalt. Nielenže to psovi spôsobí bolesť, ale tiež je veľmi ťažké tento asfalt z labiek odstrániť. Táto skutočnosť nie je ani pre psa príjemná, často pokrivkáva, olizuje si labky, poprípade si ich neustále kontroluje. Nesnažte sa psovi labku násilím utrieť. Väčšinou pomôže nejaké rozpúšťadlo, ktoré ale bude zároveň šetrné k jeho vankúšikom.

V lete preto nie je veľmi dobré prechádzať sa so psom po ceste, radšej zvoľte iný smer vychádzky, prípadne labky vždy kontrolujte.

Zima a starostlivosť o psie labky

V zime je to pre psie labky ešte zložitejšie, nielenže im škodia zmeny teplôt, ale aj soľ a ľad. V zimnom období sú naše chodníky namiesto snehu pokryté skôr soľou a škodí to našim psom.

Ich labky popraskajú a aj keď to bude len malá prasklina, môžu sa do nej dostať nečistoty, infekcia, ktorá potom môže spôsobiť oveľa závažnejší problém. Preto vždy, keď prídete zo zimnej prechádzky, umyte psie labky vodou a ošetrite krémom alebo detským olejčekom.

ochrana labiek psovĎalším problémom, s ktorým sa môžete stretnúť, sú ostré hrany, sklo, ľad a mnoho ďalších ostrých predmetov, ktoré môžu psovi spôsobiť poranenie.

Niektoré takéto poranenia môžu byť vážne a bude treba chirurgický zákrok. Niektoré rany môžu byť veľké a hlboké a mali by ste hneď navštíviť veterinárneho lekára, aby ranu zašil.

V týchto prípadoch je potrebné konať rýchlo, pretože ak sa rana nezašije ako čerstvá, už to nie je možné. Ako otvorená rana sa veľmi zle hojí a psovi spôsobuje nemalú bolesť.

Prechádzka so psom a jazda na bicykli

Pokiaľ chcete psa prebehnúť vedľa bicykla, určite to nie je zlý nápad, ale myslite na to, že nemôže vedľa vás bežať po ceste 15 km. Je dôležité vyberať trasu lesom, poľnými cestami, tak, aby sa nestalo, že si pes vankúšiky „prešliape“.

Možno to znie nemožne, ale tento problém môže nastať, a verte mi, že je to pre psa veľmi bolestivá záležitosť.

Tip ako sa starať o psie labky

V obchodoch s potrebami pre zvieratá môžete objaviť špeciálne topánočky pre psov. Nie každý pes ich ale dobre znáša.

Upozornenie

Ak idete so psom na prechádzku, myslite na to, že on nemá topánky ako vy a kdejaký povrch pre neho nemusí byť príjemný.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button