Domácnosť

Ako sa pustiť do montáže tatranského profilu

ako na montáž tatranského profiluRozmýšľate, ako zútulniť vaše bývanie prirodzeným materiálom vo forme dreva a použiť ho na obklad steny? Potom nie je ideálnejšia forma dreva na tento účel, ako použiť tatranský profil. Verte, že práca s ním je skutočne jednoduchá a výsledok naozaj efektný.

Príprava pred montážou

Pred montážou tatranského profilu potrebujete zabezpečiť nasledujúce úkony:

  • Najdôležitejšie zo všetkého je pripraviť stenu, ktorá bude obložená tatranským profilom. Tá musí byť suchá, bez akýchkoľvek plesní a ideálne úplne rovná. Ak sú náhodou prítomné nerovnosti, nevadí, vyrovnajú sa podkladovou konštrukciou z drevených hranolov.
  • Pred montážou tatranského profilu dosky preneste aspoň na 48 hodín do miestnosti, kde budú pokladané na stenu. Drevo sa totiž musí ešte vopred aklimatizovať tak, aby vyrovnalo svoju vlhkosť a nepracovalo na stene, ale ešte pred tým, než sa na ňu namontuje.
  • Ak chcete drevo natierať, odporúčame tak spraviť po jeho aklimatizovaní a pred montážou na stenu. Ochranný náter tak dostanete aj na rubovú stranu dosiek, kde po montáži už nebudete mať prístup.

Ako na podkladovú konštrukciu?

Konštrukcia z drevených hranolov má hneď niekoľko účelov. Jednak vyrovnáva nerovnosti steny, poskytuje príležitosť na osadenie tepelnej alebo zvukovej izolácie a najmä, zabezpečuje prúdenie vzduchu za tatranským obkladom a jeho fixáciu o stenu. Podkladovú konštrukciu vyhotovíte nasledovne:

  • Pripravte si drevené hranoly, ktoré aklimatizujte rovnako ako tatranský profil. Odporúčame vám ich kupovať spolu s ním.
  • Drevené hranoly osaďte najskôr po obvode plochy, ktorú chcete obkladať. Potom asi každých 50-80 cm. Ideálne aj priečne aj pozdĺžne. Medzi jednotlivými spojmi, kde sa stretajú vodorovné a horizontálne hranoly, tak vznikne priestor na cirkuláciu vzduchu. Ak použijete podkladovú konštrukciu len v horizontálnom smere, nezabúdajte na vytvorenie cirkulačných priestorov v každom rade. Schému môžete vidieť nižšie na obrázku.
  • Do konštrukcie môžete následne uložiť prípadnú izoláciu.

schéma montáže tatranského profilu

Montáž dosiek tatranského profilu

Nakoniec sa dostávame k poslednému kroku, a to k montáži samotných dosiek tatranského profilu. Celá pokládka je jednoduchá, pretože drevený obklad v podobe tatranského profilu obsahuje systém perodrážka, teda je to ako skladačka. Obzvlášť pozornosť musíte venovať prvej doske, ktorá musí byť osadená presne, pretože od nej sa odvíja celý profil.

Na fixáciu dosiek o konštrukciu existuje viacero spôsobov. Využívajú sa najmä klinčeky s malou hlavičkou, ktoré sa nabíjajú do pera v miestach stretu dosky s hranolmi. Pero sa následne zasunie do drážky, čím sa klinčeky stanú neviditeľné. Druhou možnosťou sú montážne pliešky. Pri montáži pliešok nasuniete do drážky a na jeho druhej strane ho cez malý otvor nabijete klinčekom do hranolu a následne do drážky nasuniete pero ďalšej dosky. Takto pokračujete až po koniec steny. Poslednú dosku je často potrebné upraviť zmenšením jej šírky, na čo využite priamočiaru pílu.

Kvalitný tatranský profil na obkladanie steny si môžete zakúpiť na ObkladTatransky.sk.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button