Prečo

Prečo sa oslavuje sviatok svätého Valentína?

prečo sa oslavuje sviatok svätého Valentína 14. februaraSvätý Valentín, sviatok všetkých zamilovaných sa u nás oslavuje už pár rokov. Pripadá na 14. februára a má svojich priaznivcov a aj veľkých odporcov. Zamilovaní si dávajú na znamenie lásky rôzne darčeky a priania. Viete, kde má tento sviatok svoj pôvod a prečo sa oslavuje?

Legenda o svätom Valentínovi

Podľa legendy bol Valentín kresťanským kňazom v starom Ríme v 3. storočí, v dobe, keď vládol cisár Claudius II.

14. február a srdceTento cisár svojim vojakom zakázal ženiť sa, pretože bol presvedčený, že dobrí vojaci sú jedine slobodní muži, ktorí idú oddane do vojny, namiesto toho, aby boli doma so svojimi manželkami a deťmi.

Kňaz Valentín ale aj napriek cisárovmu zákazu ďalej sobášil zamilované páry. Keď na to cisár prišiel, nechal Valentína zatknúť a 14. februára popraviť.

Tip: Prekvapte svojho partnera pekným sexy spodným prádlom.

Valentínske prianie

Keď bol Valentín vo väzení, stihol sa ešte zamilovať do dcéry dozorcu. Pred popravou mu dovolili napísať jeden list, ktorý venoval práve dozorcovej dcére a podpísal ho „od Tvojho Valentína“.

Podľa legendy to bolo prvé valentínske prianie.

Rímske Luprecalia – predchodca Valentína

valetnínský darček a čokoládaEšte pred vznikom sviatku svätého Valentína sa v starom Ríme slávil sviatok zamilovaných, ktorému sa hovorilo Luprecalia.

Sviatok spočíval v tom, že mladé dievčatá hádzali do urny lístočky so svojím menom a mladí muži si potom z týchto lístočkov losovali, ktorá z dievčat bude ich milenkou na celý ďalší rok.

Za pápeža Gelasia I. sa začal namiesto Luprecalia uctievať svätý Valentín ako patrón všetkých zamilovaných.

Obnovenie sviatku sv.Valentína v 20. storočí

Na začiatku 20. storočia prišiel jeden americký krachujúci obchodník s originálnymi želaniami  a s nápadom obnoviť sviatok svätého Valentína.

Bolo to čisto z komerčných dôvodov, pretože chcel predať čo najviac prianí. Jeho nápad sa rýchlo ujal a ľudia si sviatok natoľko obľúbili, že sa začal šíriť ďalej po svete.

Oslavy Valentína u nás

A tak sa sviatok zamilovaných dostal aj do Európy. U nás sa objavil po roku 1989 a postupne sa stal obľúbený najmä medzi mladými ľuďmi. Zamilovaní si dávajú drobné darčeky, kvety, chodia na romantické večere, posielajú si zamilované priania alebo smsky.

Tak ak aj vy chcete svojej milovanej osobe poslať valentínsku sms, nechajte sa inšpirovať tými naozaj romantickými.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button