Úvod / Prečo / Prečo je dôležité vykonávať povrchové úpravy kovov?

Prečo je dôležité vykonávať povrchové úpravy kovov?

povrchové úpravy kovovVšetky kovové predmety sú vystavované vlhkosti a pôsobeniu kyslíka. Dvojnásobne to platí pre kovy, ktoré sú umiestnené a používané vo vonkajšom prostredí. Aby ste zabránili ich rýchlemu opotrebovaniu, strate pôvodného vzhľadu či korózii, je úplne nevyhnutné vykonať ich povrchovú úpravu. V tomto článku sa zameriame na možnosť úprav povrchov kovov a tiež spôsoby, akým sa dajú v praxi vykonať. Prečo je dôležité vykonávať povrchové úpravy kovov?

Lakovanie kovov


Klasickým spôsobom je lakovanie kovov. Lakov existuje viacero. Jednou z možností, najmä pri opracovaní väčšieho množstva predmetov, je takzvané práškové lakovanie. Zabraňuje rýchlemu korodovaniu. Oproti iným druhom lakovanie je tento spôsob oveľa rýchlejší a precíznejší, navyše je prijateľný aj z hľadiska životného prostredia, kedy dochádza k jeho úplne minimálnemu zaťažovaniu.

Tryskanie

tryskanie kovovMetódu tryskanie vám odporúčame zvoliť v prípade, že sa na kovových predmetoch už vytvorila korózia, prípadne sú na nich nejaké zle odstrániteľné nečistoty a mastnoty. Ide o proces, ktorý sa tiež hodí použiť pred tým, než dochádza k ďalšej úprave kovov, napríklad spomínaným lakovaním či metalizáciou, o ktorej sa zmieňujeme ďalej.

V praxi tryskanie väčšinou vykonávajú špecializované firmy. Kovy sú umiestnené do tryskacieho boxu, kde dochádza k ich pohybu medzi metacími kolesami a zároveň opracovaniu vysoko stlačeným vzduchom. V súčasnej dobe nájdete vo väčšine firiem automatizované prístroje.

Metalizácia kovov


Odborníci poznajú túto metódu tiež pod názvom šopovanie. Ide o proces, ktorý má za cieľ predĺžiť životnosť kovov a lepšie ich ochrániť pred koróziou a tiež negatívnymi javmi, ktoré sú spojené s pôsobením kyslíka.

Metalizácia sa dá v praxi vykonať niekoľkými spôsobmi. Buď hovoríme o takzvanej plynovej metalizáciu, kedy sa používa propán, prípadne acetylén, ďalej potom ide o elektro-metalizáciu, pri ktorej sú využité elektricky vodivé drôty. A v neposlednom rade je to použitie žiarových nástrekov plazmou či roztaveným kovom.

Vyššie uvedené spôsoby povrchových úprav kovov sú špecifické a je potrebné mať pri ich vykonávaní potrebné skúsenosti a materiály. Preto sa radšej obráťte na odborníkov.

Prečo je dôležité vykonávať povrchové úpravy kovov?
5 (100%) 19 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

pet fľae na obalenie stromčekov

Ako a prečo obaliť stromčeky plastom?

Stromčeky a kríky sú v zimnom období ohrozené lesnou zverou (zajace, srnky, bažanty, krtkovia, myši), …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *