Prečo

Prečo je dôležité vykonávať povrchové úpravy kovov?

povrchové úpravy kovovVšetky kovové predmety sú vystavované vlhkosti a pôsobeniu kyslíka. Dvojnásobne to platí pre kovy, ktoré sú umiestnené a používané vo vonkajšom prostredí. Aby ste zabránili ich rýchlemu opotrebovaniu, strate pôvodného vzhľadu či korózii, je úplne nevyhnutné vykonať ich povrchovú úpravu. V tomto článku sa zameriame na možnosť úprav povrchov kovov a tiež spôsoby, akým sa dajú v praxi vykonať. Prečo je dôležité vykonávať povrchové úpravy kovov?

Lakovanie kovov

Klasickým spôsobom je lakovanie kovov. Lakov existuje viacero. Jednou z možností, najmä pri opracovaní väčšieho množstva predmetov, je takzvané práškové lakovanie.

Zabraňuje rýchlemu korodovaniu. Oproti iným druhom lakovanie je tento spôsob oveľa rýchlejší a precíznejší, navyše je prijateľný aj z hľadiska životného prostredia, kedy dochádza k jeho úplne minimálnemu zaťažovaniu.

Tryskanie

tryskanie kovovMetódu tryskanie vám odporúčame zvoliť v prípade, že sa na kovových predmetoch už vytvorila korózia, prípadne sú na nich nejaké zle odstrániteľné nečistoty a mastnoty.

Ide o proces, ktorý sa tiež hodí použiť pred tým, než dochádza k ďalšej úprave kovov, napríklad spomínaným lakovaním či metalizáciou, o ktorej sa zmieňujeme ďalej.

V praxi tryskanie väčšinou vykonávajú špecializované firmy. Kovy sú umiestnené do tryskacieho boxu, kde dochádza k ich pohybu medzi metacími kolesami a zároveň opracovaniu vysoko stlačeným vzduchom. V súčasnej dobe nájdete vo väčšine firiem automatizované prístroje.

Metalizácia kovov

Odborníci poznajú túto metódu tiež pod názvom šopovanie. Ide o proces, ktorý má za cieľ predĺžiť životnosť kovov a lepšie ich ochrániť pred koróziou a tiež negatívnymi javmi, ktoré sú spojené s pôsobením kyslíka.

Metalizácia sa dá v praxi vykonať niekoľkými spôsobmi. Buď hovoríme o takzvanej plynovej metalizáciu, kedy sa používa propán, prípadne acetylén, ďalej potom ide o elektro-metalizáciu, pri ktorej sú využité elektricky vodivé drôty. A v neposlednom rade je to použitie žiarových nástrekov plazmou či roztaveným kovom.

Vyššie uvedené spôsoby povrchových úprav kovov sú špecifické a je potrebné mať pri ich vykonávaní potrebné skúsenosti a materiály. Preto sa radšej obráťte na odborníkov.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button