Nezaradené

Ako sa správne starať o outdoorovú obuv?

ako sa správne starať o outdoorovú obuvOutdoorová obuv je našim verným spoločníkom pri prekonávaní výškových rekordov a zdolávaní horských štítov. Aby nám však vydržala čo najdlhšie, musíme sa o ňu dobre starať. Ako sa správne starať o outdoorovú obuv, aby vám vydržala čo najdlhšie?

Záleží od intenzity používania outdoorovej obuvy

Špeciálnu starostlivosť venujte len často používanej outdoorovej obuvi. Klasická turistická obuv si nevyžaduje nejakú špeciálnu starostlivosť, ale ak plánujete náročné niekoľkohodinové túry a dokonca aj viacdňové túry v náročnejších terénoch, obuv si zaslúži viac pozornosti.

Treková obuv si v letných mesiacoch nevyžaduje veľa pozornosti, ale s príchodom jesene a zimy si ju zaslúži. Mení sa nielen ročné obdobie, ale najmä počasie na horách.

Impregnácia obuvi

Ak chcete, aby vám outdoorová obuv vydržala čo najdlhšie, musíte ju pravidelne impregnovať. Impregnácia sa odporúča nielen u turistickej obuvi, ale pri každej obuvi, ktorá je často používaná.

Na impregnáciu vám odporúčame používať kvalitný značkový impregnačný sprej. Ideálne ak ho kúpite v obchode, kde ste si kúpili aj outdoorovú obuv. Poprípade ho hľadajte v predajniach so značkovou obuvou.

Úlohou impregnácie je preniknúť cez póry až ku vláknam za účelom obnovy hydrofóbnej vlastnosti v hĺbke materiálu. Topánky impregnujte minimálne hodinu pred odchodom. Impregnačná vrstva musí dôkladne vyschnúť skôr, ako si topánky obujete.

Po vyschnutí impregnačnej vrstvy vám odporúčame použiť aj vosk, ideálne z toho istého zdroja, odkiaľ máte aj impregnačný sprej.

Čistenie a sušenie outdoorovej obuvy

Turistickú trekovú obuv neperte v práčke. Všetky funkcie turistickej obuvi by sa praním v práčke znehodnotili a turistická obuv by si už naďalej neplnila svoju ochrannú funkciu.

Na čistenie topánok používajte staršiu kefku, s ktorou dôkladne vyčistite podošvu. Okrem kefky môžete použiť aj švédsku utierku, ktorá má jemné vlákna a neznehodnotí zvršok turistickej obuvi.

V prípade, že vám obuv premokla a stielku máte namočenú, skúste starý dobrý trik – skrčte staré noviny a vložte ich do topánok. Keď noviny nasiaknu nepotrebnú vlhkosť, vyberte ich. Obuv nesušte pri tepelnom zdroji – napríklad radiátore, ale sušte ich v priedušnom a hlavne suchom prostredí.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button