Nezaradené

Návod, ako pripraviť zdravé jedlo pomocou fritézy

Myslíte si, že fritéza a zdravé jedlo nejdú dokopy? Tak teraz vás presvedčíme o opaku. Treba len vedieť, ako na to. Akú fritézu použiťako postupovať pri príprave jedla. Prečítajte si nasledovné riadky a dozviete sa všetky potrebné informácie, rady či triky, ktoré vám s tým pomôžu.

Fritéza nie je nevyhnutný spotrebič v domácnosti. Dokáže nám však prácu v kuchyni veľmi uľahčiť. Hlavne kvôli tomu je medzi gazdinkami veľmi obľúbená.

Fritéza umožňuje nielen vyprážanie jedla, ale aj teplovzdušné pečenie a ohrev.

Vzhľadom na konkrétny typ fritézy môžete v tomto spotrebiči pripraviť napríklad zeleninu, mäso či rôzne jedlá z cesta ako sú klasické šišky alebo donuty.

Ako vybrať správnu fritézu

Fritézy majú mnoho výhod. Najväčšími z nich sú rýchle a rovnomerné opečenie jedla.

Najpraktickejšie využitie majú pri viacčlenných rodinách alebo oslavách, kedy treba pripraviť väčšie množstvo pokrmov naraz. Aby ste vedeli, ktorú fritézu si zaobstarať, riaďte sa nasledovnými radami.

Pri výbere fritézy prihliadajte hlavne na:

  1. Konkrétny typ – na výber máte klasickú fritézu s olejom alebo teplovzdušnú fritézu
  2. Objem – voľte ho vzhľadom na počet ľudí, pre ktorých budete jedlo pripravovať
  3. Veľkosť fritézy – záleží na tom, či bude mať svoje stále miesto alebo ju budete často prenášať
  4. Funkcie – voľte tak, aby vám fritéza vyhovovala čo najviac a uľahčila vám prácu

5 tipov, ako pripraviť zdravé jedlo

Pripravte si ho doma

Namiesto návštevy fastfoodu si pripravte jedlo doma. Presne viete, čo doňho pridávate a teda, čo jete.

Poznáte kvalitu svojich prísad, s ktorými pracujete, čo je veľkou výhodou. Hoci je to pracnejšie ako prísť niekam na „hotové“, v konečnom dôsledku však uznáte kvality svojho jedla.

Správna teplota

Teplota pri varení má svoj význam. Ak nie je olej dostatočne zahriaty, vaše jedlo pravdepodobne nasiakne viac oleja, ako by potrebovalo.

Naopak, ak je olej až príliš horúci, jemnejšie kúsky jedla alebo prípadný trojobal sa môže začať rozpadať.

Odporúča sa preto investovať do jedného kvalitného teplomeru do kuchyne. Využijete ho na testovanie teploty mäsa, na smaženie, na prípravu jogurtov a podobne.

Použite dobrý olej

Neexistuje univerzálny olej, ktorý by bol vhodný do každého jedla. Najlepšie sú v tomto prípade oleje s vysokým bodom dymenia, pretože sú rafinované a neprepaľujú sa.

Repkový olej je najvhodnejší na pečenie a vyprážanie, pretože má vysoký dymový bod až do 240° C. Neprepaľuje sa tak ľahko a môžete na ňom bez problémov smažiť a fritovať.

Najlepší je čerstvý olej

Čím častejšie sa olej prehrieva, tým viac voľných radikálov sa z neho uvoľňuje. Odporúča sa olej meniť po treťom používaní. Hoci je to drahšia voľba, väčšina je ochotná do svojho zdravia investovať.

Ak sa nechcete držať tejto rady, olej vo fritéze jednoducho sledujte. Ak začne zapáchať alebo vaše jedlo výrazne zmení farbu či chuť, je nevyhnutné ho vymeniť.

Fritujte aj zdravšie potraviny

Takmer nikto z nás si neodpustí fritované hranolky či chrumkavé mäso pripravené vo fritéze.

Nezabudnite však, že niekedy je dobré siahnuť aj po zdravších variantoch. Napríklad taký karfiol alebo ružičkový kel sú taktiež výborné.

fritujte zdravšie potraviny

Toto boli také všeobecné rady pre zdravšie vysmážané jedlá. Teraz si povieme tie konkrétne. Určite ste už počuli o teplovzdušnej fritéze. A ak náhodou nie, teraz sa dozviete, aké sú jej výhody.

Teplovzdušná fritéza

Už z jej názvu vám je možno jasné, na akom princípe funguje. Umožňuje prípravu jedla s veľmi malým množstvom oleja, alebo dokonca úplne bez oleja. Preto je vhodná pre zdravšie stravovanie.

K ohrevu dochádza pomocou horúceho vzduchu prúdiaceho z veka fritézy. Jedlo sa v teplovzdušnej fritéze pripravuje podobne ako v bežnej teplovzdušnej rúre.

Môžete tu využiť aj kvalitnejšie oleje, ktoré by sa v klasických fritézach prepaľovali.

Výhody používania teplovzdušnej fritézy:

  • potrebné len minimálne alebo dokonca žiadne množstvo oleja
  • príprava zdravších jedál
  • nižšia teplota pri fritovaní
  • jednoduchá údržba ačistenie
  • možnosť fritovania viacerých jedál naraz

Napriek všetkým výhodám teplovzdušnej fritézy môžete naraziť na dva problémy. Prvým je jej vyššia cena oproti klasickým fritézam.

Druhým fakt, že fritovanie jedla trvá o niečo dlhšie. Hoci to u niekoho môže zavážiť, väčšina užívateľov je toho názoru, že sa v tomto prípade určite oplatí investovať. Pocíti to nielen vaše zdravie, ale z dlhodobého hľadiska aj vaša peňaženka, keďže neminiete toľko litrov oleja.

Ďalším svetlým momentom prípravy jedla v teplovzdušnej fritéze je ten, že pomáha pri chudnutí.

Jedlá vyprážané v oleji v klasickej fritéze dodávajú telu nielen viac tuku, ale aj kalórií a môžu tak prispieť k zvýšenej telesnej hmotnosti. Je tiež dokázané, že vyšší príjem v oleji vyprážaných potravín zvyšuje riziko vzniku obezity.

A keďže potraviny vyprážané teplým vzduchom majú nižší obsah tuku, je to super spôsob ako znížiť množstvo tuku v tele a podporiť chudnutie.

teplovzdušna friteza

Bezpečnosť a funkcie fritézy

Dnešné typy fritéz disponujú rôznymi funkciami, ktoré vám ich používanie ešte viac uľahčujú. A nejde len o vyprážanie, ale aj o bezpečnosť. Spomínali sme jednoduchú údržbu a čistenie. Je to z toho dôvodu, že niektoré typy majú možnosť umývania v umývačke riadu, čo vám zase ušetrí čas a energiu.

Ďalej mávajú často zvrchu priehľadné veko, vďaka ktorému môžete kontrolovať pripravované jedlo bez toho, aby ste fritézu často otvárali.

Určite vás poteší aj tzv. izolovaný plášť, ktorý zabraňuje popáleniu o bočné strany fritézy alebo viaczónová príprava, ktorá umožňuje vyprážanie dvoch či dokonca viacerých druhov jedál súčasne v oddelených nádobách na olej s vlastnou reguláciou teploty. Niektoré typy majú dokonca aj poistku proti prehriatiu, čo je tiež skvelá funkcia.

Zdroje:

https://thestonesoup.com/blog/2014/05/13/5-easy-ways-to-make-fried-food-healthy/

https://www.healthline.com/nutrition/air-fryer#section7

https://dodomacnosti.sk/fritezy-test-ako-vybrat/

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button