Kedy a prečo sa oplatí mať pri sebe alkoholtester?
Zastavila vás už niekedy polícia a dali vám fúkať? Veľa ľudí ma z tej malej vecičky, ktorá meria obsah alkoholu, poriadny strach. Dokonca aj vtedy, keď vedia, že nič nepili. Pre takých by bolo možno aj celkom fajn kúpiť si alkoholtester. Kedy a prečo sa ho oplatí mať pri sebe?
Keď si nie ste istí
Nie ste si istí, či už prešiel dostatočný čas, odkedy ste pili? Určite neodporúčame sadnúť si za volant, ak ste nedávno popíjali alkohol. Poprvé, nikdy neviete, či vo vás ešte nejaký zvyškový alkohol neostal a mohli by ste dostať riadnu pokutu, prípadne by vám mohli zobrať vodičský preukaz.
Podruhé, nechcete predsa ohroziť seba alebo ostatných. Vyhnúť sa teda pokute, odobratiu vodičáku či nehode sa dá celkom jednoducho. Na eshopoch či v špecializovaných predajniach si viete kúpiť rôzne druhy alkoholtesterov.
Ak nechcete dostať pokutu alebo prísť o vodičák
Slovensko je jednou zo štyroch krajín EÚ, ktoré majú nulovú toleranciu alkoholu za volantom. Čo previnilcom, ktorí nafúkajú, vlastne hrozí? Ak nafúkate menej ako jedno promile, dopustíte sa priestupku. V takom prípade vám hrozí pokuta vo výške od 150 do 800 eur. Takisto vám môžu na 3 roky odobrať vodičský preukaz.
V prípade, ak odmietnete testy, polícia to pokladá za pozitívny výsledok, a teda pokuta vás neminie. A ak by ste nafúkali viac ako jedno promile? Podľa zákona už ide o trestný čin, a teda vám hrozí aj trest odňatia slobody až na rok.
Pri nehode pod vplyvom alkoholu vám poistenie nepomôže
Vedeli ste, že ak sa vám stane za volantom nehoda a následne nafúkate, poistenie je vám nanič? Z poisťovne nedostanete v takom prípade ani cent. Dokonca, za niektorých okolností od vás môže poisťovňa žiadať preplatenie nákladov.
Alkohol hrá prosto v každom prípade proti vám. Niektoré poisťovne vám škodu vyplatia, ale v zníženej hodnote, ako by vám dala v normálnom prípade. Iné poisťovne to berú horšie a odmietajú náhradu škody, ak ste nehodu spôsobili pod vplyvom alkoholu.
Nielen polícia vykonáva dychové skúšky
S dychovými skúškami sa môžete stretnúť aj u zamestnávateľov. Tí totiž môžu a väčšinou aj robia z času na čas kontroly na pracovisku. Ak by ste mali pozitívnu dychovú skúšku, odchádzali by ste s okamžitou výpoveďou. A po tom asi málokto túži.
Preto, ak ste si vypili a viete, že o pár hodín idete do práce, je dobré skontrolovať si, v akom ste stave. Niekedy sa môžete cítiť fajn a pritom pri dychovej skúške by ste boli od nuly ďaleko.
U každého vyprcháva alkohol z tela rôznou rýchlosťou. Takže ak si nie ste istí, radšej si to skontrolujte. Vyhnete sa tak zbytočným nepríjemnostiam.
Príklady alkoholtesterov na záver
Dôvody, prečo sa naozaj neoplatí sadať za volant pod vplyvom alkoholu, sme si už spomenuli. Ako tomu teda predísť? Na trhu môžete nájsť naozaj mnoho rôznych foriem alkoholtesteru.
Väčšina z nich je skladná a ani vás nevyjde draho. Alkoholtester môžete mať napríklad v podobe prívesku na kľúče, čím ho budete mať stále po ruke. Všeobecne sa väčšina alkoholtesterov veľmi jednoducho obsluhuje a stoja len pár eur.
Ako ste na tom vy? Kontrolujete si svoj stav predtým ako si sadnete za volant? Alebo prosto pred jazdou vôbec nepijete?