Nezaradené

Ako správne skladovať pneumatiky? Na toto si dajte pozor

návod ako správne skladovať pneumatikyPrichádza jar a s ňou aj výmena pneumatík. Ak nemáte celoročné, určite ste už zimné pneumatiky menili za letné, prípadne sa ich meniť ešte len chystáte. Výmenu si zabezpečíte sami, prípadne vám ju radi urobia v autoservise. No čo s pneumatikami? Vedeli ste, že pri nesprávnom skladovaní vám vydržia kratšie, ako by mohli? Takisto ich môžete poškodiť.

Ako pneumatiky správne skladovať

Patríte aj vy medzi vodičov, ktorí svoje pneumatiky skladujú v garáži či v suteréne? Na to, aby ste ich do ďalšej sezóny udržali v čo najlepšom stave a nepoškodené, treba ich skladovať správne.

Pripravili sme pre vás niekoľko rád, ako uskladniť pneumatiky tak, aby si zachovali svoje jazdné vlastnosti a výborný stav.

Začneme prípravou na uskladnenie pneumatík

Je jedno, či skladujete zimné alebo letné pneumatiky. Postup je v tomto prípade rovnaký. Všetky pneumatiky je vhodné umyť, aby sme predišli mechanickému či chemickému poškodeniu, ktoré môže nastať, ak sa na pneumatikách bude po dobu niekoľkých mesiacov nachádzať olej, benzín, rôzne rozpúšťadlá či kamienky. Všetky tieto veci majú na pneumatiky, prípadne disky, negatívny vplyv a môžu nepriaznivo vplývať na ich stav.

príprava pneumatík na uskladnenie

Umývanie pneumatík

Pri umývaní pneumatík máte dve možnosti. Buď použijete čistú vodu, alebo ju skombinujete s auto šampónom. V prípade, že ich budete umývať so šampónom, je vhodné, aby ste z nich zmyli všetku penu.

Umývanie pneumatík má ešte ďalší význam. Na čistých pneumatík je lepšie vidieť, či nie sú poškodené. Po umytí je teda dobré pneumatiky pozrieť a zbaviť sa ešte prípadných kamienkov vtlačených do pneumatík. Na predĺženie ich životnosti a zakonzervovanie môžete použiť automobilové prípravky.

Skladovanie pneumatík

Nie je jedno, na akom mieste necháte svoje pneumatiky odpočívať do ďalšej sezóny. Ak ich chcete udržať v dobrom stave, treba im na skladovanie poskytnúť vhodné podmienky. Aké to sú?

Najlepšie, čo pre ne môžete urobiť, je skladovať ich pri teplote od -5 do +5°C, teda v chladnej miestnosti. Vhodné je, aby ste sa vyhli priamemu slnečnému žiareniu, ktoré by mohlo pneumatiky rozpáliť a následne poškodiť.

Skladujete pneumatiky s diskami? Je totiž rozdiel, či si ich nechávate s diskami, alebo bez nich. Pri skladovaní pneumatík bez diskov je lepšie ich polohu raz za čas meniť, prípadne ich zavesiť na stojan.

Pneumatiky, ktoré skladujete s diskami, majú výhodu v tom, že ich môžete poukladať na seba. Aby ste však predišli prípadnému treniu, je vhodné vložiť medzi jednotlivé pneumatiky kus látky alebo kartónu. Zabezpečíte si tak, že sa vám o seba disky nebudú trieť a nevzniknú na nich škrabance.

skladovanie pneumatík

Keď nie sú priestory na skladovanie pneumatík

Nemáte priestory na uskladnenie svojich pneumatík? Väčšina autoservisov ponúka doplnkové služby, ako je aj uchovávanie pneumatík a diskov. V autoservise vám povedia, ako sa správne skladujú pneumatiky a disky a ak budete chcieť, za poplatok si ich u nich viete na sezónu uschovať.

Pneumatiky tak budú v dobrých rukách a zachovajú sa v dobrom stave. Opýtajte sa v najbližšom autoservise, či takéto služby ponúkajú a sami sa už rozhodnete, či sa vám táto služba oplatí, alebo si nájdete priestor sami. Vďaka našim radám by to nemalo byť ťažké.

Či už si pneumatiky skladujete sami, alebo využívate služby autoservisu, či už ich skladujete s diskami alebo bez, jedno je isté. Správnym skladovaním zabezpečíte, že si vaše pneumatiky zachovajú svoje vlastnosti dlhší čas a vydržia vám vo výbornom stave ešte niekoľko rokov.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button