AkoaPreco.com > Auto-moto > Ako a kde predať veterána?

Ako a kde predať veterána?

Hľadáte staré auto alebo veterána? Máte nevyužité staré vozidlo, ktoré vám len zavadzia a inému by mohlo robiť ešte radosť? Neváhajte a posuňte ho ďalej.

Návod a postup kde predať veterána
Zdroj: Pixabay.com

Máte nevyužité staré auto, pre podnikanie už doslúžilo a neviete, čo s ním? Je funkčné alebo potrebuje investíciu do opravy? Neváhajte ho posunúť ďalej. Niekomu môže ešte potešiť. Odkedy je automobil vlastne veterán? Podľa medzinárodných kritérií je veteránom vozidlo, ktoré má viac než 25 rokov a musí byť naďalej funkčné a v dobrom stave.

Určite každý z nás pozná inzerciu. Ako súkromnú – prostredníctvom bežných inzerčných spoločností v novinách alebo na webových portáloch, tak i odbornú – cez profesionálnu spoločnosť sprostredkúvajúcu tovary alebo služby. Ak sa rozhodneme predať staršie auto svojpomocne, tak si musíte všetko zorganizovať sami, priebežne sa starať o aktuálnosť inzerátu na publikovaných miestach, neskôr vyriešiť prepravu predmetného vozidla a právne stránky uzatvorenia kúpno-predajnej zmluvy. Naopak, po zaplatení služieb profesionálnych spoločností, dostanete zákaznícky servis a starostlivosť o zákazníka, ktoré vám pomôžu a uľahčia vašu cestu za kupujúcim.

Pekná veterán na predaj
Zdroj: Bigstock.com

Akú cenu stanoviť, tak aby nebola príliš nízka, ani vysoká?

Nízka cena môže podhodnotiť vozidlo predávajúceho, ktorý následne dostane finančný obnos peňazí neodzrkadľujúci skutočnú hodnotu auta. Zároveň, ak predávajúci ponúka vozidlo za príliš nízku cenu, v potenciálnych kupujúcich vyvolať pocit, že niečo nie je v poriadku. Vysoké čísla na cenovke automobilu dokážu zase spôsobiť neatraktívnosť inzerátu a z tohto dôvodu predĺžiť dobu predaja o niekoľko týždňov. Ako však stanoviť optimálnu cenu?

Na trh sa dostáva i nová možnosť vytvorenia kúpno-predajného aktu. V zahraničí a v Európe sa s týmto systémom predaja ojazdených áut stretávajú už dlhšie, a preto sa potenciálny záujemca nemusí báť, žeby ste vstupoval do neznámych vôd. Jedná sa o licitovanie cien na predávaný tovar prostredníctvom dražby áut. Majiteľ tak nemusí riešiť aká je optimálna cena. Dostane za auto najlepšiu možnú cenu, ktorú sú kupujúci ochotní zaplatiť za vozidlo daného modelu a stavu. Všetko prebieha pod záštitou aukčnej spoločnosti, ktorá je nestranná. Okrem toho sprostredkovateľ zastrešuje nielen internetový portál – miesto na licitáciu vozidiel, ale aj pridružené úkony ako sú informačné služby, odborné poradenstvo, tvorba správnych dokumentov. A to všetko z pohodlia domova. Ľahko – i cez mobilnú aplikáciu a s podrobným popisom ku každému vozidlu. S možnosťou vyhľadávania podľa zadaných kritérií. Bez zdĺhavého obiehania autobazárov. V prípade spoločností, ktoré majú i cezhraničné pôsobenie umožňujú i cezhraničné predaje.

V prípade, že dražba prebieha elektronicky, prostredníctvom internetu a nakupujúci sa obáva, že realita stavu vozidla sa bude líšiť od toho skutočného, tak postačí sa vopred oboznámiť s nákupnými podmienkami sprostredkovateľa. Niektoré podmienky môžu zabezpečovať ochranu kupujúcej strany s možnosťou zrušenia nákupu. Ide o prípad, kedy technický stav nezodpovedá stavu  uvedeného v dražbe – napríklad v prípade motora, počtu rokov, najazdených kilometrov.

Predaj dražba a aukcia veterana
Zdroj: Bigstock.com

Akým spôsobom môžu prebiehať dražby?

  • dynamická aukcia – klasická verzia, kedy uchádzači postupne navrhujú kúpne ceny za vybraté vozidlo a kto má na konci dražby najvyššiu ponuku, ten má možnosť uzatvoriť kúpu
  • slepá aukcia – každý záujemca o auto ponúkne kúpnu cenu – nikto však nevidí ponuku druhých uchádzačov, a preto nie je možné zvýšiť svoje návrhy – víťaz je známy po ukončení dražby
  • aukcia na nákup – auto je možné si rezervovať ihneď a na konci dražby bude pridelené
  • cielené aukcie – víťaz dražby musí ponúknuť sumu rovnajúcu sa alebo vyššiu ako je cieľová hodnota

Pri aukciách si možno dopomôcť aj ďalšími funkciami. “100% pridelené“ je označenie, ktoré patrí aukciám, pri ktorých je zaručené, že víťaz dražby môže kúpiť vybrané auto. Funkcia “x čas“ pomáha záujemcovi, dať najlepšiu ponuku v poslednej chvíli.

Mohlo by vás zaujímať

letne pneumatiky

Ako vybrať letné pneumatiky?

Iste viete, že na trhu sú v ponuke dva typy pneumatík, a to letné pneumatiky a zimné. …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.