Nezaradené

Ako často a kedy chodí kontrola na pn?

ako často chodí kontrola na pnPnka ako náhrada výpadku bežného príjmu predstavuje zásadnú finančnú pomoc, ktorá sa vypláca za každý deň pracovnej neschopnosti. Jej výška je odvodená okrem iného od výšky vášho bežného denného zárobku. Iste vás ale zaujíma aj to, ako často chodí kontrola na pn a kedy kontrolóra môžete očakávať.

V článku sa dozviete:

  • Kto vykonáva kontrolu
  • Kedy a ako často prebieha kontrola nemocenskej
  • Čo robiť, keď vás kontrolór nezastihne

Kto vykonáva kontrolu na pn?

Kontrolu počas pracovnej neschopnosti zabezpečuje počas prvých 14 dní zamestnávateľ.

Ak ste chorí dlhšie a máte nariadenú domácu liečbu, môže k vám prísť kontrola zo správy sociálneho zabezpečenia. Kontrolóri sa vždy musia preukázať príslušným oprávnením.

Kedy a ako často prebieha kontrola pracovnej neschopnosti?

V zásade platí, že vás počas pracovnej neschopnosti, kedy ste doma a poberáte dávku, môže kontrolór zo strany zamestnávateľa, prípadne potom zo strany správy sociálneho zabezpečenia, navštíviť kedykoľvek. Pokojne aj niekoľkokrát za sebou, vždy bez predchádzajúceho ohlásenia, inak by napokon takáto kontrola do istej miery strácala zmysel.

ako často chodi kontrola na marodkuPevne stanovené nie sú ani hodiny, v ktorých má kontrola prebehnúť. Všeobecne sa však nevykonáva v časoch nočného pokoja. Nemusíte sa tak obávať, že vás bude „otravovať“ napríklad o 2 hodine ráno.

V niektorých prípadoch vám lekár môže stanoviť dobu vychádzok, počas ktorých kontrola tiež nepríde. Túto dobu je ale nutné striktne dodržiavať. Často sa stáva, že kontrolóri chodia tesne po skončení vychádzkového obdobia. Veľa ľudí ho nedodrží napríklad len o pár desiatok minút a následkom je, že prídu o príslušnú dávku.

Čo robiť, keď vás kontrolór nezastihne?

Ak sa náhodou stane, že vás kontrolór nezastihne na mieste, prípadne sa napríklad nemôže dozvoniť, pretože beriete silné prášky na spanie a nezobudíte sa, necháva vždy na mieste v schránke záznam o vykonanej kontrole. Na ňom nájdete inštrukcie, ako máte ďalej pokračovať.

nemocenské dávky v prípade pracovnej neschopnostiJe potrebné situáciu čo najrýchlejšie vysvetliť, inak môžete o nemocenskú prísť.

Navyše vám hrozí pokuta zo strany okresnej správy sociálneho zabezpečenia, ktorá sa môže vyšplhať až do výšky niekoľkých stoviek eur.

Okrem toho po vás môžu chcieť tiež vymáhanie už vyplatených dávok nemocenskej.

Ak vás kontrolór doma nezastihne, je dobré mať pripravené zdôvodnenie. Napríklad to, že ste si museli dôjsť pre lieky, ktoré vám došli. Prípadne si zohnať potvrdenie od lekára, že naozaj beriete silné lieky, po ktorých tvrdo spíte a nemuseli ste tak kontrolórovi otvoriť, hoci ste boli doma.

Podobné články

1 komentár

  1. Dobrý deň, je podľa Vás v poriadku postup kontrolóra Sociálnej poisťovne pri kontrole liečebného režimu a neuvedenie hodiny kontroly? Dátum je uvedený, ale kolonka hodiny vyplnená nie je, kontrolór tam dal iba pomlčku. Ďakujem.

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button