Práca a vzdelanie

Aké riziká hrozia pri práci v kancelárii?

BOZP, čiže bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci, je pojem dobre známy každému, kto už akúkoľvek prácu vykonával. Povinnosťou každého zamestnávateľa je totiž zabezpečiť, aby bolo minimalizované riziko pracovných úrazov.

Riziká pri práci v kancelárií
Zdroj obrázka: Autor: G-Stock Studio / Shutterstock.com

Priemyselná výroba je najrizikovejšia

Nebudeme si nič nahovárať, niektorí sa o to snažia maximálne, niektorí len v rámci toho, čo im určuje zákon. Ak však má firma certifikát ISO 45001, môžete si byť istý, že v tejto firme na bezpečnosť myslia pri všetkých jej činnostiach a procesoch.

Ohľadom BOZP platí ešte jedna vec. Množstvo ľudí si myslí, že sa to týka len pozícii, na ktorých sa pracuje fyzicky s rôznymi ťažkými bremenami, či predmetmi, ktoré majú často naviac aj ostré hrany.

Áno, úrazy na takýchto pozíciach sú najčastejšie. Viac ako 40% úrazov sa stáva v odvetví priemyselnej výroby. Avšak to neznamená, že BOZP sa netýka aj zamestnancov v zdanlivo bezpečných kanceláriách.

Ani kancelárie nie sú úplne bezpečné

Aj keď v kanceláriách sa namiesto s ťažkými bremenami manipuluje skôr s náplňami do tlačiarne HP, stále tu hrozí dostatok rizík, pre ktoré nie je možné brať „kancelársku“ BOZP na ľahkú váhu. Platí totižto, že úraz sa väčšinou stane vtedy, keď ho najmenej čakáte.

Aké zdravotné rizika teda hrozia v kanceláriách? Najčastejšie sa zrejme hovorí o dlhom sedení. A hlavne ak je na nesprávne nastavenej alebo absolútne neergonomickej kancelárskej stoličke. Vplyv takéhoto dlhodobého zlého sedenia sa síce neprejaví ihneď, ale časom z toho môžu pre zamestnanca vyplynúť nepríjemné následky.

So sedením za počítačom súvisí aj ďalšie časté riziko, prílišné namáhanie očí. Obzvlášť, ak ide o staršie monitory, ktoré sú menej „príjemné“ na oči.

Hlavne so starou elektronikou môže súvisieť aj nepríjemný a rušivý hluk a vibrácie z týchto zariadení. Nedosahujú síce úroveň strojov v priemyselnej výrobe, ale rozhodne to nie je nič príjemné.

V kanceláriách hrozí aj riziko porezania sa na rôznych kancelárskych nástrojoch, ale väčší výskyt tu má aj stres, či šikana, alebo psychický nátlak. Ani kancelárie tak zďaleka nie sú na 100% bezpečnými prostrediami za aké ich mnohí považujú.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button