Ako sa dostať na humanitné odbory?
Humanitné odbory patria na vysokých školách k najčastejšie vyhľadávaným. Na tieto odbory sa dostane asi polovica záujemcov, záleží na zvolenom odbore a mieste štúdia. Lámete si hlavu s tým, ako zvýšiť vašu šancu na prijatie? Ako sa dostať na humanitné odbory?
Obľúbenosť humanitných odborov
Na Slovensku sú humanitné odbory naozaj veľmi obľúbené. Niekto to prisudzuje atraktívnosti odborov, iný tomu, že sa dajú ľahko zvládnuť.
Nech je to akokoľvek, absolventi týchto škôl majú výhodu v širšom všeobecnom základe štúdia a môžu sa tak presadiť na trhu práce vo viacerých odboroch.
Ktoré odbory patria do tých humanitných?
Medzi humanitné odbory patrí história, filozofia, sociológia, politológia, sociálna politika a všetky odbory, na ktorých sa študujú jazyky (tlmočníctvo, lingvistika).
Ďalej potom všetky odbory zamerané na pedagogiku, právnické fakulty rôzneho typu.
Jedná sa aj o odbory študujúce problémy sveta z hľadiska svetovej populácie, vrátane politických otázok súčasnosti.
Súhrnne ide teda o odbory vyučované na filozofických, sociálnych, pedagogických fakultách univerzít.
Prijímacie skúšky na humanitné odbory
Prijímacie skúšky sa líšia podľa jednotlivých fakúlt, odborov i študijných programov. Prebiehajú v jednom alebo v dvoch kolách. Prvé kolo môže byť písomné alebo ústne, dvojkolesové prijímačky bývajú písomné s pohovorom.
Písomné testy sa zameriavajú na predmety súvisiace s vybraným odborom a overujú študijné predpoklady a orientáciu vo zvolenom odbore.
Ústna skúška sa skôr zameriava na uchádzačovu motiváciu a odborové poznatky. Tento štýl skúšky je typický pre jazykové odbory.
Podmienkou na prijatie môžu ale byť aj Národné porovnávacie skúšky alebo praktické alebo talentové skúšky.
Národné porovnávacie skúšky
SCIO alebo v čechách takzvané TSP nepatrí zrovna medzi ľahké prijímacie testy, a preto sa oplatí na ne dobre pripraviť.
TSP prebiehajú šesťkrát ročne na mnohých miestach a môžete sa na ne zapísať kedykoľvek počas roka.
Prihlášku podáte nezávisle na prihláške na vysokú školu. S jedným, tým najlepším, výsledkom, sa môžete dostať na desiatky fakúlt.
Ako sa na ne pripraviť?
Vhodnou prípravou na skúšky je absolvovanie prípravného kurzu, ktorý sa priamo zameriava na NSZ. Vyberte taký kurz, ktorý vám poskytne individuálny prístup, a pomôže s nácvikom prijímacích pohovorov a testových úloh.
Možno sa pripravovať samozrejme aj doma pomocou skúšobných testov umiestnených na internete, to od vás ale vyžaduje veľkú dávku odhodlania.
Navštívte Informačný deň univerzity!
Tradičné stretnutie zástupcov fakúlt s uchádzačmi o štúdium organizuje napríklad Karlova Univerzita. Toto jednodňové podujatie predstaví všetky fakulty UK a s ich personálom môžu uchádzači prebrať všetko, čo ich zaujíma. Zástupcovia fakúlt s vami preberú nielen požiadavky na prijímacie konanie, ale poskytnú vám aj cenné rady, ako u skúšok uspieť.
A to sa hodí, nemyslíte?
Prečítajte si odporúčanú literatúru!
K niektorým skúškam môže byť vypísaná aj odporúčaná literatúra. Snažte sa publikácie zohnať a preštudovať ich. Sú to predovšetkým základy spoločenských vied od rôznych autorov alebo vám môže pomôcť trebárs dvojdielna kniha
Chcete sa dostať na filozofickú, pedagogickú fakultu? (Sokrates, P. Kotlán).
Podajte si viac prihlášok na vysoké školy!
Ide síce o starú, ale zaručene osvedčenú a fungujúcu radu. Viac prihlášok znamená väčšie šance na úspech. Ale pozor! Odbory vyberajte starostlivo a s rozmyslom. Práve humanitné odbory ponúkajú mnoho zamerania, ktoré potom bohužiaľ nemajú v praxi veľké uplatnenie a vy musíte hľadať mimo odbor.
Pri vypĺňaní prihlášky na to preto berte ohľad!