Návody

Ako vyčistiť a upraviť hrob na dušičky?

hrob na dušičkyAby bol rodinný hrob na dušičky (pamiatka všetkých verných zosnulých, 2. novembra) v plnom lesku, nestačí položiť na neho v čase sviatkov dušičkový veniec a zapáliť sviečky. Asi bude potrebné sa vybaviť potrebným náradím, náčiním a prostriedkami a ešte pred dučičkami vykonať „generálne upratovanie“ pietneho miesta. Máme pre vás postup čistenia hrobu na dušičky krok za krokom.

Čo je potrebné na čistenie hrobu na dušičky?

  • čistiace a údržbové náradie
  • čistiace  a umývacie prostriedky
  • herbicídy
  • kamenná drvina

Ako vyčistiť hrob

hrob počas dušičiekZásadnou problematikou je, akým spôsobom a z akého materiálu je náhrobok zhotovený. Či je pokrytý náhrobnou doskou (v celej ploche alebo len čiastočne), z akého materiálu je zhotovený obrubník náhrobku v prípade, že je plocha hrobu pokrytá trávou, kvetinovou výsadbou alebo kamennou drťou.

Ak s údržbou hrobu nemáme vôbec žiadne skúsenosti (napríklad sme sa „správcami“ rodinnej hrobky stali nečakane alebo sme rodinný hrob „získali“ sobášom, dozvedeli ste sa o pohrebe príbuzného a podobne), ešte pred pozorným upratovaním vyhľadáme správcu cintorína či hrobára a bez rozpakov ho požiadame o určenie materiálu použitého na náhrobku, a ďalej o radu, ako konkrétny hrob udržiavať.

Čo by sme mali vedieť, keď chceme vyčistiť hrob na dušičky?

Terazzo (terrazzo, vyslovuj „terazzo“) je materiál zhotovený zo zmesi cementu a drobného štrku zbrúseného do hladkého až lesklého povrchu. Z teraca sa vyrábali obrubníky a náhrobné dosky predovšetkým v 60. až 80. rokoch 20. storočia.

ako vyčistiť hrob na dušičkyTeraco možno čistiť mechanicky (kefa, saponát, eventuálne prípravok na čistenie domácej sanitárnu keramiku či dlažbu).

Teraco, ktorý bol znečistený hrdzou či mastnotou znesie aj čistiace prostriedky na kameň, ktoré sú zhotovené na báze kyselín (terazzo je inertný). Pri ich použití je potrebné dodržiavať bezpečnostné pokyny na obale prípravku.

Trávnatý alebo hlinitý rov. Všetku burinu vyplejeme, odstránime všetky zvyšky letničiek, ponecháme len trvalky alebo kríky. Zeminu skypríme a hrabličkami urovnáme. Ešte pred mrazmi môžeme v hlinitom hrobe vyhĺbiť jamky, do ktorých na Dušičky uchytíme napríklad kvetináče s rastúcimi chryzantémami (Doubka) – jamky zaistíme tak, že v nich dočasne ponecháme nejaký lacný plastový kvetináč.

Ak máme na hlinitom hrobe vysadené napríklad pásy macečeš, úhľadne ich prikryjeme čerstvou čečinou. Trávnatý rov zostriháme a zbavíme nečistôt. Trávnu plochu môžeme posiať nejakým ušľachtilým trávnym semenom a dobre zaliať.

Hrob na dušičky zo žuly, mramoru či pieskovca

Žulu zvyčajne postačí vydrhnúť kefou a silnejším saponátom. Na leštenú žulu nebudeme používať oceľovú kefu. V prípade úporných škvŕn môžeme na žulu použiť aj chemické rozpúšťadlá alebo čističe sanitárnej keramiky na báze kyselín, ako aj celkom obyčajný ocot. Tieto kyslé prípravky rozpustia minerálne usadeniny.

mramorový hrob na dušičkyMramorový náhrobok môžeme čistiť jemnou kefou a tekutými bezfosfátovými „pieskami,“ ktoré používame na riad. Kameň pred čistením namočíme, potom dôkladne opláchneme.

Pamätajme si, že mramor nesmie prísť do styku s kyselinami (leptajú ho, a to sa týka aj octu), a ďalej s rozpúšťadlami (rozpustená nečistota sa vsakuje do kameňa a farbí ho).

Údržba pieskovcového náhrobku je asi najnáročnejšia. Porézny pieskovec ľahko vsiaka nečistoty, ľahko zarastá lišajníkmi a ľahko sa drobí.

Pieskovcový náhrobok najprv nasucho vyčistíme ryžovou kefou a až potom kameň citlivo vydrhneme vodou s šetrnejším bezfosfátovým prostriedkom.

Čistenie miesta hneď oplachujeme čistou vodou. Proti tvorbe plesní a húb ošetríme pieskovcový náhrobok prostriedkom proti tvorbe vodných rias, plesne a machy s dezinfekčným účinkom. Možno ho zakúpiť v špeciálnych obchodoch pre dom a záhradu.

Posledné tipy ako na hrob na dušičky

Machmi a lišajníkmi  zarastajú aj betónové náhrobky. Najprv rastliny mechanicky odstránime, potom kameň mokrou kefou vydrhneme a ošetríme prípravkom proti plesniam a machom so silným dezinfekčným účinkom.

Odstraňuje a predchádza tvorbe a ukladaniu vodných rias, plesní a húb. Môže byť použitý na prevenciu pri dezinfekcii a čistení náhrobkov.

Cestičku okolo hrobu vyplejeme. Ak príliš zarastá, môžeme ju pokropiť herbicídnym prostriedkom.

Dobrým riešením je vysypať cestičku (alebo aj niektoré časti hrobu) kamennou drťou. Väčšinou je možné poradiť sa s hrobárom (alebo správcom cintorína), či by nebolo možné tento materiál kúpiť priamo na cintoríne.

Hrobár bude mať kontakt aj na najbližšieho kamenára, ktorý eventuálne môže kamennú drvinu zaistiť.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button